• پنجشنبه ۱۸ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-3093-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در همایش روز علوم اجتماعی؛

نماینده انجمن جامعه‌شناسی کشور تأکید کرد: سرعت تولید فارغ‌التحصیل کم شود

نماینده انجمن جامعه‌شناسی کشور بر کم شدن سرعت تولید فارغ‌التحصیل و ایجاد تنوع دروس درون رشته‌ای تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر پرویز اجلالی در سومین همایش ملی روز علوم اجتماعی به مناسبت سالروز بزرگداشت پدر جامعه‌شناسی ایران دکتر غلامحسین صدیقی در دانشگاه بوعلی‌سینا، با بیان اینکه 6 ویژگی‌ علم اجتماعی را برای جامعه امروز مفید می‌کند، عنوان کرد: غیرایدئولوژیک بودن، غیرترجمه‌ای بودن، تاریخی بودن، ارجحیت تعمیق کیفی بر گسترش کمی، دارا بودن عنصر روشنفکری و حرفه‌مند بودن و مطرح کردن مسائل مهم و بیان آن به زبان علمی از ویژگی‌هایی است که مفید بودن علم اجتماعی برای جامعه را مشخص می‌کند.

وی به گسترش بی‌رویه کاربردی شدن دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: اساس جامعه‌شناسی نظری است و برای تربیت فیلسوف، جامعه‌شناس، انسان‌شناس، فیزیکدان و نخبه باید سرعت تولید فارغ‌التحصیل را کم کرده و به تنوع دروس درون رشته‌ای بپردازیم.

مدرس دانشگاه علامه طباطبایی نیز به عاملیت کنش‌گر در تغییرات اجتماعی اشاره کرد و گفت: می‌توانیم از زاویه متقابل به شرایط ساختاری که عاملیت را ایجاد می‌کند، دقت کنیم و در برساختن متقابل این دو شاهد تحولات باشیم.

دکتر عباس محمدی‌اصل با اشاره به جامع‌العلوم بودن شخصیت دکتر صدیقی تصریح کرد: دکتر صدیقی در شرایطی که نوسازی آغاز می‌شود، تحصیل کرده و فرهیخته در این جریان حاضر می‌شود. ایشان در همه حوزه‌های ادبی، تربیتی، اخلاقی، اجتماعی و آموزشی مطالعه داشته‌ و معتقد بود بدون برگشت به ریشه‌های فلسفی، نمی‌توانیم جامعه‌شناسی را احیا کنیم.

وی با بیان ارتباط بین جامعه‌شناسی و تاریخ تصریح کرد: جامعه‌شناسی که از سوی دکتر صدیقی مطرح می‌شود، عنصر تاریخ را در خود دارد و تاریخ را به شیوه تاریخ‌دان دنبال می‌کند و به صورت زمان‌بندی شده، اولویت‌ها را در زمان دنبال می‌کند.

این مدرس دانشگاه علامه طباطبایی به نقش انجمن‌ها اشاره و عنوان کرد: هرچقدر ساختار پیچیده‌تر می‌شود نیاز به انجمن‌ها بیشتر می‌شود به طوریکه انجمن‌ها باید در کنار نهادهای مدنی شکل گیرند چرا که در عقلانیت جامعه مدرن شرط است که هرچقدر در انجمن‌ها حضور داشته باشیم، شخصیت جامع‌الاطراف‌تری پیدا خواهیم کرد.

در بخشی از این همایش، علی موسی‌نژاد، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام به ارائه مقاله با عنوان تجدیدنظر در نظریه آنومی(نظریه آنومی نهادی) پرداخت.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران با تأکید بر اهمیت تاریخ در اندیشه دکتر غلامحسین صدیقی، به تأثیر و نقش جامعه‌شناسان در جامعه اشاره و بیان کرد: جامعه‌شناسی برآمده از جنبش‌های اجتماعی است و در تاریخ ایران، شریعتی به عنوان معلم انقلاب، غلامحسین صدیقی در مقطع سقوط رژیم پهلوی از سوی شاه به عنوان نجات‌بخش، ابوالحسن بنی‌صدر به عنوان نخستین رئیس جمهور بعد از انقلاب اسلامی، همگی از جامعه‌شناسان ایرانی بوده‌اند.

دکتر محمد‌امین قانعی‌راد افزود: اگر حس وطن‌دوستی از جامعه‌شناسی گرفته شود هیچ چیزی برای گفتن نخواهد داشت چرا که جامعه‌شناس باید با جامعه ارتباط برقرار کند تا بتواند به بقا، تداوم و بسط امکانات حیات اجتماعی و فرهنگی کمک کند و برای پیوند با تاریخ و فرهنگ و تمدن با اندیشه جهانی نیز گام بردارد.

در ادامه این نشست حسین صدیقی، فرزند دکتر غلامحسین صدیقی با تشکر از برگزار کنندگان سومین همایش ملی روز علوم اجتماعی، تصویر لحظه بیرون آوردن جمجمه شیخ‌الرئیس در حضور مرحوم غلامحسین صدیقی و اندازه‌گیری و ساخت ماکت جمجمه توسط مرحوم ابوالحسن صدیقی را به دانشگاه بوعلی‌سینا و آرامگاه شیخ‌الرئیس اهدا کرد.

در پایان سومین همایش ملی روز علوم اجتماعی از کنش‌گران برتر علوم اجتماعی ایران تقدیر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: