• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6291-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان:

منابع آبی همدان نیازمند حفاظت جدی است

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان اعلام کرد: و ضعیت منابع آبی استان همدان رضایت‌بخش نبوده و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، منصور ستوده با بیان اینکه در استان همدان 59 میلیمتری بارش برف و باران را داشتیم که کاهش 50 درصدی را نشان می‌دهد، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 97ـ96 تا کنون 61 میلیمتر برف و باران در استان همدان باریده اما هنوز روند بارش‌های همدان را مثبت نکرده است.

وی با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته و متوسط بلندمدت به ترتیب 120 و 133 میلیمتر بارندگی داشته‌ایم، اضافه کرد: بارش‌های امسال در مقایسه با سال گذشته 49 درصد و در مقاسیه با متوسط بلندمدت 54 درصد کاهش داشته است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه وضعیت منابع آبی استان رضایت‌بخش نبوده و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد، گفت: نیاز است تا تمام مردم نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان ماه‌ها و سال‌های آینده را مدیریت کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال آبی گذشته یک‌هزار و 966 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی در بخش‌های مختلف استان همدان مصرف شده که بیشترین مصرف مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

ستوده افزود: از منابع آب زیرزمینی استان همدان یک‌هزار و 761 میلیون مترمکعب معادل 90 درصد در بخش کشاورزی، 146 میلیون مترمکعب معادل هفت درصد در بخش شرب و بهداشت و 59 میلیون مترمکعب معادل سه درصد در بخش صنعت مصرف شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه استان همدان دارای 13 دشت است که هفت دشت مستقل و 6 دشت مشترک با سایر استان‌هاست، گفت: تمام دشت‌های استان همدان ممنوعه هستند که محدودیت‌هایی در برداشت آب از منابع زیرزمینی آنها اعمال می‌شود اما سه دشت اسدآباد، رزن ـ قهاوند و کبودراهنگ به علت برداشت بیش از حد ممنوعه بحرانی هستند.

ستوده بیان کرد: وضعیت منابع زیرزمینی در این دشت‌ها به علت اقدامات طرح احیاء و تعادل‌بخشی بهبود پیدا کرده و ثبات نسبی پیدا کرده که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی از سوی مردم و کشاورزان منطقه است.

وی درباره پتانسیل منابع آبی استان همدان براساس آمار درازمدت نیز گفت: میانگین نزولات جوی در استان همدان 329 میلیمتر و متوسط حجم نزولات جوی سالانه استان همدان 6 هزار و 434 میلیمتر است.

وی میزان ظرفیت منابع آب تجدیدشونده استان همدان را 2 هزار و 907 میلیون مترمکعب اعلام کرد و یادآور شد: سهم آب‌های سطحی از این میزان 780 میلیون مترمکعب و سهم آب‌های زیرزمینی 2 هزار و 127 میلیون مترمکعب بوده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، اظهار کرد: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است اما از سویی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

ستوده با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است اما باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: