• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-5491-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

در صحن شورای شهر همدان مطرح شد؛

انتخاب شهردار همدان به 10 روز دیگر موکول شد/حذف 4 گزینه موجود و رفتن به سوی گزینه‎های جدید

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: اعضای شورای شهر به علت نرسیدن به جمع‌بندی و نتیجه واحد انتخاب شهردار همدان را به 10 روز آینده موکول کردند .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، ابراهیم مولوی عصر سه‌شنبه 21 شهریور در صحن علنی شورای شهر همدان به منظور انتخاب و معرفی شهردار همدان، اظهار کرد: 40 گزینه در بحث انتخاب شهردار به مجموعه شورای شهر همدان معرفی شدند که از بین آنها 33-32 نفر آمده و برنامه‌هایشان را ارائه دادند و خود را معرفی کردند.

وی افزود: از مجموع این افراد 9 نفر با آرای اعضای شورا به مرحله بالا آمده و در این جمع با توجه به تقسیم‌بندی انجام شده از مدیران و معاونان شهرداری و مدیران شهری و افرادی که سابقه کار و مدیریت در حوزه مدیریت شهری در خارج از استان را داشتند و هم اساتید علمی دانشگاه حاضر بودند .

مولوی با بیان اینکه مجموعه و ترکیبی از افراد توانمند در این حوزه بودند هر چند تعدادی از 40 گزینه ابتدایی بنا به دلایلی انصرف دادند، ادامه داد: طی سه روز به صورت فشرده 9 کاندیدای برگزیده ارائه برنامه‌هایشان را داشتند و مجددا رأی‌گیری به عمل آمد و در یک روند دموکراتیک 4 نفر به عنوان افرادی که دارای بیشترین فراوانی آرا بودند، به مرحله بعد یا یک چهارم راه یافتند .

وی ادامه داد: در پی بررسی‌های انجام گرفته در روزهای گذشته و فضای شهری که به دنبال مشخص شدن کلیددار شهر بود، رایزنی‌های بسیار گسترده‌ای با مدیران شهری و استانی و معتمدین محلات و ذی‌نفوذان شهر انجام گرفت تا سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و اجرای آنها به مدت چهار سال به دست فردی توانمند بیفتد .

رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه امروز می‌خواهیم از این همه مباحث و مذاکره و رایزنی به نتیجه‌ای برسیم که خیر دنیا و آخرت و صلاح شهر و شهروندان در این انتخاب مبارک باشد، تصریح کرد: اعضای شورا شهر به این جمع‌بندی رسیدند که با وجود صعود افراد کاردان، مدیران لایق و توانمند به مرحله نیمه‌نهایی، تا 10 روز دیگر به مهلت انتخاب شهردار اضافه کنند هر چند این تصمیم شاید خوشایند افکار عمومی نباشد اما به دنبال این هستیم تا تصمیمی عُقلایی اتخاذ شود .

وی مطرح کرد: انتخاب 10 روز دیرتر شهردار به جایی بر نمی‌خورد چرا که می‌خواهیم 4 سال اختیار شهر را به دست کسی بسپاریم که مجددا وارد فضای آزمون و خطا نشویم.

مولوی دو نظریه برای انتخاب شهردار مطرح کرد و گفت: یک نظر این است که مجیدی، صوفی، درویشی و مشهدیاری از گزینه‌های انتخاب شهزدار حذف شوند و دوباره به دنبال گزینه‌های قوی و جدید برویم چرا که بسیاری از شهرها شهردارشان را انتخاب کرده و نیروهای توانمند زیادی وجود دارد و راحت‌تر می‌توان با آنها رایزنی کرد و به نتیجه رسید .

وی با بیان اینکه این نظر به علت نرسیدن به جمع‌بندی پس از رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای فراوان بود، عنوان کرد: به دنبال انتخاب شهرداری توانمند، شایسته، پاکدست، متخصص، علاقمند و همه‌فن‌حریف هستیم که از 24 ساعت شبانه‌روز 18-17 ساعت مثل قالیباف بدود .

رئیس شورای شهر همدان نظریه دیگر را انتخاب گزینه نهایی شهردار از بین 4 فرد معرفی شده و رفتن به سمت گزینه‌های جدید دانست .

وی با بیان اینکه سه ماه برای شهرداری سرپرست انتخاب کرده‌ایم، عنوان کرد: جایگاه سیدمصطفی رسولی به عنوان سرپرست شهرداری و شهردار سابق نباید متزلزل شود و به او  توهین کنیم و نباید بگوییم کاری انجام نمی‌گیرد و شهرداری بی‌سرپرست باقیمانده است .

مولوی با بیان اینکه به دنبال انتخاب شهرداری با تمام توان و پاشنه‌کشیده هستیم، افزود: تا الان رسولی از کار کم نگذاشته است و شاید گلایه او هم وارد باشد که چرا از بنده که جلوی چشم شما بودم، برنامه نخواستید البته نمی‌گوییم شهر را هم خیلی خوب و بی‌نقص اداره کرده اما در نهایت پاکدستی و دلسوزی و با وجود کمبود منابع شهرداری را پیش برده است .

وی با بیان اینکه شهرداری خیلی جاها با دست خالی کار ساماندهی، بهسازی، نوسازی، عمران، آبادانی، توسعه و حفظ و نگهداری شهر را انجام می‌دهد، اظهار کرد: عقب‌ماندگی‌های توسعه‌ای شهر همدان با انتخاب شهرداری در قد و قواره قالیباف میسر است.

وی با اشاره به اینکه 4 گزینه موجود توانایی‌های لازم را دارند اما به دنبال اجماع حداکثری و دریافت 11 رأی برای پست شهرداری هستیم، تصریح کرد: رأی پایین شهرداری را فشل می‌کند به طوریکه امروز می‌توانستیم شهرداری با را 6 رأی انتخاب کنیم اما به دنبال اجماع و انتخاب فردی توانمند هستیم .

مولوی با بیان اینکه شهردار گذشته با 15 رأی قاطع به عنوان شهردار انتخاب شد و هر چه در توان داشت برای شهرداری همدان انجام داد، گفت: علاقمند به انتخاب شهردار در کمترین زمان ممکن هستیم به طوریکه می‌خواستیم قبل از شروع کار شورا، شهردار را انتخاب کنیم اما زمان آغاز به کار قطعی نبود و ما سردرگم بودیم بنابراین این 10 روز در برابر آن سردرگمی زمانی نیست و اتفاق خاصی نمی‌افتد .

در ادامه رأی‌گیری کاغذی به منظور انتخاب دو نظریه شامل «حذف 4 گزینه موجود و رفتن به سوی گزینه‌های جدید» و «حضور 4 گزینه موجود و رفتن به سوی گزینه‌های جدید » انجام گرفت.

یک رأی ممتنع، 8 رأی موافق حذف 4 گزینه‌ موجود و رفتن به سوی گزینه‌های جدید و دو نفر مخالف حذف 4 گزینه موجود و رفتن به سوی گزینه‌های جدید بودند .

پس از رأی‌گیری، رئیس شورای شهر همدان اعلام کرد از همین امشب گزینه‌های قوی و توانمند البته نه اقوام یا افرادی که در ستاد انتخاباتی به ما کمک کرده‌اند، می‌توانند بیایند که در حد مدیرکل و شهردار در مراکز استان‌ها یا شهرداران مناطق تهران و متخصص در مباحث مرتبط با مدیریت شهری باشند. افراد منصرف دور نخست هم می‌توانند برای کاندیداتوری اعلام آمادگی کنند .

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در بخش رسیدگی به نامه‌های رسیده به شورای شهر مبنی بر خرید باکس زباله، با بیان اینکه قرار بود باکس‌های زباله از سطح شهر با فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندی جمع‌آوری شود، گفت: مردم زباله‌های خود را در ابتدای کوچه‌هایشان تلنبار کرده و همین امر باعث ایجاد شیرابه‌ها می‌شد .

مولوی افزود: شهرداری باید با تغییر اولویت بخشی از باکس‌های زباله که از بین رفته را خریداری کرده و در راستای نظافت شهر در مکان‌های تعبیه شده بگذارند .

وی با بیان اینکه جمع‌آوری یک شب یا دوشب در میان زباله 20 درصد از هزینه‌های شهری کم می‌کند، عنوان کرد: اگر باکس‌ها نباشد زباله‌ها تلنبار شده و فضا و منظر شهری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چهره ناهنجاری به شهر می‌بخشد .

مولوی با بیان اینکه یکسری مناطق به منظور اجرای طرح مورد نظر به عنوان پایلوت درنظر گرفته شود، تصریح کرد: آموزش شهروندی و فرهنگ‌سازی باید در فرهنگسراها انجام گیرد.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه قرار بود تغییر رویه در فرآیند جمع‌آوری زباله با توجه به بازدید از اصفهان داشته باشیم، گفت: اصفهان در بحث کاهش هزینه‌ها آزمون خوبی پس داده به طوریکه یک شب در میان زباله‌ها را جمع‌آوری کرده و باکس زباله را حذف کرده است .

حسین قراباغی عنوان کرد: به علت اینکه اعتقادی به اجرای طرح در همدان نبود طرح شکست خورد بنابراین خرید باکس جدید به معنای عدم اعتقاد به تغییرات است .

وی با اشاره به اینکه فعلا باید در عین خرید باکس، در فرآیند جمع‌آوری زباله بازنگری شود، خاطرنشان کرد: بهتر است تا انتخاب شهردار از خرید باکس دست نگهدارید یا در موضوع بازنگری داشته باشید .

قراباغی با تأکید بر اینکه وضعیت جمع‌آوری زباله در شهر همدان رضایت‌بخش نیست چرا که 30 میلیارد تومان هزینه رفت و روب و جمع‌آوری زباله از سطح شهر است، ابرازتأسف کرد: 740 میلیون تومان برای باکس بودجه می‌گذاریم و بدین منظور از توسعه فضای سبز کم می‌کنیم .

کامران گردان، دیگر عضو شورای شهر همدان نیز گفت: قرار نیست باکس جدیدی اضافه شود بلکه جایگزین باکس‌های فرسوده‌ها خواهد شد .

خرید باکس زباله برای سطح شهر همدان در رأی‌گیری با مخالفت اعضای شورا مواجه شد و نکته جالب توجه رأی ممتنع حسین قراباغی بود.


انتهای پیام