• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5391-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

ممنوعیت افزایش قیمت کالاها تا پایان فروردین 97

رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت : بر اساس مصوبه دولت تا پایان فرودین‌ماه سال آینده، هیچ‌گونه افزایشی در قیمت کالاهای مختلف در کشور نخواهیم داشت .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، علیرضا شجاعی چهارشنبه 20 دی در ستاد تنظیم بازار استان همدان، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر شاهد افزایش 9 درصدی قیمت لبنیات بودیم که با توجه به مصوبه حاضر، افزایش قیمت آن لغو و به قیمت قبلی بازگشته است .

وی از میانگین افزایش 11 درصدی قیمت کالاها در آبان و آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: تخم‌مرغ در شرایط خاص با افزایش 44.2 درصدی بیشترین میزان افزایش و قند و شکر با منفی 1.9 درصدی کمترین میزان تغییر قیمت را داشته است .

شجاعی یادآور شد: به جز تخم‌مرغ و فولاد که بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته‌اند، شاهد میانگین افزایش 9 درصدی مجموع کالاهای استان بودیم .

وی تصریح کرد: خودرو 0.1 درصد، گوشت و مرغ 1.2 درصد، شیر و فرآورده‌های آن 9 درصد، میوه 26 درصد و حبوبات 1.3 درصد افزایش قیمت نسبت به آبان و آذرماه سال گذشته داشته است .

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: همچنین در مدت یاد شده لوازم‌التحریر 2.5 درصد و ملزومات خودرو نیز 0.8 درصد افزایش قیمت داشته است .

وی با اشاره به اینکه از دوازدهم ماه‌جاری توزیع تخم‌مرغ وارداتی در کشور ممنوع شده است، گفت: درباره نحوه توزیع تخم‌مرغ گشت و بازرسی‌ها در حد ممکن انجام شده است.

فرماندار شهرستان همدان نیز با بیان اینکه آمار بازرسی ها بالا به نظر می رسد، گفت: متأسفانه با این وجود بی‌نظمی و بی‌توجهی در سطح کسبه به وضوح دیده می‌شود.

علی تعالی با اشاره به اینکه به غیر از سرگذر و بازار همدان بی‌نظمی بر واحدهای صنفی احاطه دارد، افزود: در حالیکه قیمت انار 6 هزار تومان است برخی کسبه تا 11 هزار تومان نیز به فروش می‌رسانند.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه کیفیت نظارت بر کمیت آن ترجیح داده شده است، اضافه کرد: هیچ درج قیمتی بر روی کالاهای مغازه‌ها وجود ندارد که البته یکی از مهمترین فسادها در بازار همین عدم درج قیمت بر کالاهاست.

تعالی ادامه داد: جریمه نقدی نمی‌تواند در این امر اثرگذار باشد و باید واحدهای صنفی از طریق اجازه ندادن فعالیت بازدارنده شوند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان نیز در ادامه با بیان اینکه در سالجاری 1800 بازرسی مشترک از واحدهای صنفی داشته‌ایم، گفت: در طول این مدت برای 1465 واحد صنفی مورد تخلف تشکیل پرونده داده شده همچنین 220 واحد تذکر دریافت کرده‌اند.

حسن‌پور با بیان اینکه در مجموع 5 میلیارد و 800 میلون تومان جریمه مربوط به گشت‌های سیار ثبت شده است، از افزایش تیم‌های بازرسی به 4 تیم از ابتدای دی‌ماه در استان خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای ماه‌جاری به شدت گشت‌ها افزایش یافته‌اند.

وی از توزیع گوشت غیرمجاز در یکی از منازل شهرک مدنی خبر داد و خاطرنشان کرد: این افراد اقدام به توزیع غیر مجاز گوشت کرده بودند که توقیف شد.

مدیرکل تعاون روستایی استان همدان نیز با تأکید بر اینکه ذخیره‌سازی مناسب میوه‌های زمستانی در استان انجام شده است، گفت: به میزان نیاز استان سیب و پرتقال خریداری شده و با بسته‌بندی مناسب در سردخانه نگهداری می‌شود.

عباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 80 درصد باغداران محصولات خود را برداشت کرده‌اند، یادآور شد: وضعیت کمی و کیفی این محصولات مناسب است و مشکلی در زمینه سرمازدگی و آسیب به آنها وجود ندارد.


انتهای پیام