• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2994-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

تمام کتابخانه‌های همدان بخش کودک مجزا دارند

معاون کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: تمام کتابخانه‌های استان همدان دارای بخش کودک مجزا هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حسن عرفانی چهارشنبه 20 دی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با اشاره به اینکه در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در حوزه فرهنگ مطالعه سرآمد باشیم، اظهار کرد: در سال 92  تعداد کتابخانه‌های عمومی استان 75 باب بوده که اینک این تعداد، به 111 باب معادل 48 درصد رشد رسیده است.

وی با بیان اینکه در بخش کتابخانه‌های روستایی نیز پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌ایم به طوریکه از 18 باب به 47 باب رسیده است، به افزایش رایانه‌های موجود در کتابخانه‌ها اشاره کرد و افزود: رایانه موجود در کتابخانه‌ها از 216 دستگاه به 350 رسیده است و همه کتابخانه‌ها به سیستم اینترنتی مجهز هستند.  

عرفانی تعداد کتب اهدایی در آغاز دولت یازدهم را 13000 جلد عنوان کرد که اکنون 283 هزار جلد کتاب اهدایی رسیده است، بیان کرد: در دولت قبل تعداد اعضای فعال کتابخانه‌ها 50 هزار و 222 نفر بود اما در حال حاضر این تعداد به 74 هزار و 240 عضو رسیده است و چهار درصد مردم استان عضو فعال کتابخانه‌ها هستند.

  وی به اقدامات انجام شده در هفته کتاب و کتابخوانی و برنامه‌ریزی به مدت دو هفته برای گرامیداشت این هفته اشاره کرد و یادآور شد: کتابخانه‌های استان با 13 رتبه برتر کشوری خوش درخشیدند به طوریکه سه کتابخانه برتر، کتابدار و کتابخوان برتر و دو عضو برتر در سطح کشور داشتیم البته همدان با اختلاف بسیار زیادی نسبت به سایر استان‌ها افتخارآفرینی کرده است.

  معاون کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به افتتاح کتابخانه شهر فرسفج تویسرکان در هفته کتابخوانی امسال و رایزنی برای راه‌اندازی کتابخانه در شهر زنگنه ملایر، اظهار کرد: بیش از 300 مدرسه و مهدکودک در قالب 14 هزار نفر از کتابخانه‌ها دیدن کردند.

  وی به اجرای برنامه‌های خلاقانه در این هفته و برنامه یک روز با کتابخانه با حضور عموم مردم اشاره کرد و اضافه کرد: برنامه دیدار یارمهربان با دستان کوچک دعا نیز از برنامه‌هایی بود که در بخش هماتولوژی بیمارستان بعثت و زلزله‌زدگان انجام گرفت و به این بیماران هدایایی اهدا شد.

عرفانی در ادامه از عضویت رایگان در روز کتاب خبر داد و با اشاره به اینکه به علت استقبال پرشور مردم عضویت رایگان را به دو روز افزایش دادیم، گفت: در هفته کتاب و کتابخوانی، 13 هزار کتاب به کتابخانه‌ها اهدا و از نویسندگان بومی 22 میلیون و 600 هزار تومان کتاب خریداری شد.

مدیر امور عشایر استان همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه باید یک کانکس برای سوادآموزی عشایر مستقر کنیم، گفت: مشخصات عشایر در ییلاق و قشلاق ارسال شده و شاخص‌های ارائه شده بسیار مناسب است اما تحقق آن مهم است.

حسین محمدی اظهار کرد: در میان جامعه عشایر کودکان بسیار بااستعدادی وجود دارد به طوریکه این افراد سختی زیادی کشیده‌اند که در اقتصاد مقاومتی هم تأثیرگذار هستند.

وی افزود: به جامعه عشایر باید جامعه نخست بگویم چرا که آنها افرادی سختکوش و بااستعداد هستند بنابراین انتظار داریم به‌زودی تأمین اعتبار لازم برای راه‌اندازی کتابخانه جامعه عشایر صورت گیرد.

مدیر امور عشایر استان همدان به میزان سواد جامعه عشایری اشاره کرد و یادآور شد: طی دو سال گذشته 54 درصد از جامعه عشایر بی سواد بودند اما امسال این آمار 10 درصد کاهش داشته است.


انتهای پیام