• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2492-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

استاندار همدان مطرح کرد

ایجاد بیش از 13 هزار شغل در همدان

استاندار همدان گفت: در 9 ماهه امسال حدود13 هزار و 800 شغل از محل اعتبارات و تسهیلات در استان همدان ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، محمدناصر نیک بخت امروز در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان همدان، ضمن گرامیداشت سالگرد عملیات کربلای پنج و سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: در بخش تسهیلات رونق تولید بانک‌ها به خوبی همکاری کردند و امیدوارم حدود 40 درصد باقیمانده نیز به سرعت جذب شود.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل‌ها در بخش تسهیلات روستایی دیر واصل شده است، افزود: باید اقتصاد مقاومتی را همیشه زنده نگهداریم چرا که اقتصاد مقاومتی در همه زمان‌ها در برابر دست و پا زدن‌های بیهوده استکبار مورد نیاز است و تنها از این مسیر به آن می‌رسیم.

نیک بخت با تأکید بر اینکه باید تمام سهمیه و اعتبارات اختصاص یافته به همدان جذب شود، خاطرنشان کرد: روز گذشته در نامه‌ای به رئیس جمهور از همکاری بانک‌های استان قدردانی کردم، پولی که در بانک‌ها است امانت مردم است که باید در چرخه اقتصادی به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: اگر بانکی بیش از اندازه سختگیری داشته باشد را نمی‌پسندم اما از طرف دیگر دستگاه‌های اجرایی باید قوی تر وارد عمل شوند و نهایت تلاش خود را برای جذب تسهیلات به کار گیرند.

استاندار همدان با بیان اینکه 1500 میلیارد تومان تسهیلات در بخش‌های مختلف کم نیست، اظهار کرد: هیچ کاری برای من مهمتر از جذب این سهمیه‌ها و رفع مشکلات مردم نیست و بر این اساس باید مدیران استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز فعال تر و میدانی‌تر شوند چرا که باید پیگیر باشیم.

نیک بخت اضافه کرد: دستورالعمل وحی منزل نیست و باید نامه نگاری و پیگیری‌ها برای رفع مشکلات افزایش یابد، ضمن اینکه ستاد تسهیل سقفی برای رسیدگی ندارد.

وی با بیان اینکه تسهیلات نباید سبب شود که از سرمایه گذاری خارجی و توسعه صادرات غافل شویم، اعلام کرد: پنجمین نیروگاه خورشیدی نیز وارد مدار شد و اکنون در کشور نخستین استان در بخش نیروگاه‌های خورشیدی هستیم و هیچ استانی این تعداد نیروگاه را در ظرفیت و اجرا ندارد.

استاندار همدان با بیان اینکه 13 هزار و 800 شغل در 9 ماهه امسال در استان ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: 6 هزار و 937 نفر آمار سازمان تامین اجتماعی است که برای نخستین بار بیمه شده‌اند.

وی تصریح کرد: 700 میلیارد تومانی را که بانک‌ها از منابع داخلی خود در همدان پرداخت کرده‌اند را از فعالیت‌های خود نمی‌دانیم و این آمار در لیست سامانه ما نیز نمی‌آید بر این اساس نباید بگوییم 1214 میلیارد تومان پرداختی داشتیم بلکه 514 میلیارد تومان پرداختی داشته‌ایم.

وی افزود: 40 میلیارد تومان در بانک سینا سهمیه داشتیم اما سه میلیارد تومان پرداختی بوده است و مشکلات تمام متقاضیان در جلسه روز گذشته رفع شد و تا هفته آینده میزان پرداختی این بانک به 30 میلیارد تومان می رسد. 

استاندار همدان با بیان اینکه از سهمیه پرداخت در بخش رونق تولید راضی هستم، گفت: باید چند برابر سهمیه تسهیلات اشتغالزایی به بانک‌ها معرفی شود. 

وی با تأکید بر اینکه نباید به معرفی تنها چند طرح به بانک‌ها اکتفا کرد، گفت: در حال حاضر چندین تسهیلات رونق، فراگیر، روستایی، صندوق توسعه، خود اشتغالی و ... را داریم که باید به بانک ها معرفی و از آنها مطالبه کنیم که البته کار بانک‌ها نیز بسیار مشکل است. برای هر بخشی از تسهیلات مدیران کل یک نفر را برای پیگیری مشخص کنند. 

نیک بخت اضافه کرد: از 350 میلیارد تومان طرح فراگیر 290 میلیارد تومان طرح معرفی کردیم در صورتی که باید بیش از 500 میلیارد تومان معرفی می‌شد تا بانک‌ها به راحتی بتوانند طرح‌های مورد قبول را پرداخت کنند. 

استاندار همدان با اشاره به اینکه برگزاری کارگروه اشتغال هر یک ماه بسیار کم است، ادامه داد: این کارگروه با توجه به حجم بالای اعتبارات و طرح‌ها باید هر 10 روز یک بار برگزار شود. 

وی خطاب به توصیفیان مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: تعداد جلسات و مسافرت های اداره کار به شهرستان ها اهمیت چندانی ندارد بلکه کیفیت کار برای بنده مهم است. 

نیک بخت گفت: با شرایط بی پولی که اکنون وجود دارد سهمیه ای که به میزان 1500 میلیارد تومان است باید به طور 100 درصد جذب شود و اگر جذب نشود رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری حاصل نمی شود. مدیران باید شبانه روزی وقت بگذارند تا تسهیلات به صورت کامل جذب شود.

استاندار همدان خطاب به مدیران اجرایی استان اعلام کرد: اعتبارات روستایی و فراگیر در بخش روستایی به طور حتم نسبت به بخش های دیگر بیشتر است چرا که روستایی باید در روستا بماند وبرای آن نیز باید شغل داشته باشد. در مورد گردشگری و میراث فرهنگی نیز روستایی نیست که نتوانیم در آن کار کنیم پس نگذارید طرح‌ها بلاتکلیف بماند و تسهیلات جذب نشود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خار جی برای من بسیار  حائز اهمیت است، اظهار کرد: با برگزاری همایشی با حضور تعدادی از رایزن‌های بازرگانی و اقتصادی سفارت‌ها که عاملان اصلی ارتباط ما با سرمایه گذاران خارجی هستند، کاملا موافق هستم و تمام هزینه‌های آن را تقبل می‌کنم.

نیک بخت با اعلام اینکه حتی با قطع یک درخت مخالف هستم و از کسی در این زمینه نمی‌گذرم، گفت: با وارد کردن آسیب به محیط زیست نیز کاملا مخالفم اما به دنبال توسعه گردشگری هستیم که باید با حفظ منابع طبیعی، باغات و درختان انجام گیرد. 

استاندار همدان اظهار کرد: استان همدان در مورد پاسخ به مشکلات مراجعان و رسیدگی به کشور رتبه نخست را دارد و انتظار داریم که در 
بخش خانواده‌های ایثارگران نیز به این موفقیت دست یابیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان نیز با اشاره به آخرین وضعیت تسهیلات اشتغالزا در سال 96 اظهار کرد: 1214 میلیارد تومان تسهیلات از منابع مختلف 11 بانک عامل در همدان پرداخت‌شده است.

احمد توصیفیان بیان کرد: بانک کشاورزی با بیشترین پرداخت به میزان350 میلیارد تومان 28.9 درصد از پرداخت‌ها، ملی با231 میلیارد تومان 19 درصد، بانک صادرات با 211میلیارد تومان 17 درصد، سپه با 88 میلیارد تومان، صنعت و معدن با 84 میلیارد تومان، ملت با 58 میلیارد تومان، تجارت 55 میلیارد تومان، توسعه و تعاون 53 میلیارد تومان، رفاه 39 میلیارد تومان، پست‌بانک میلیارد تومان 21 و صندوق کارآفرینی امید نیز 21 میلیارد تومان پرداختی داشته‌اند.

وی با اشاره به محل پرداخت این تسهیلات گفت: از منابع داخلی 709 میلیارد تومان، از محل رونق تولید 355 میلیارد تومان و از محل صندوق توسعه ملی 37 میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان افزود: از محل تسهیلات کمیته امداد 11 میلیارد تومان، دستگاه بهزیستی 6 میلیارد تومان و از طریق سایر نیز 93 میلیارد تومان پرداخت شده که مجموع آن یک هزار و 214 میلیارد تومان است.

توصیفیان اظهار کرد: به تفکیک شهرستان‌ها نیز همدان با 266 میلیارد تومان 22 درصد تسهیلات پرداختی، نهاوند با 227 میلیارد تومان 18.7 درصد، کبودراهنگ با 211 میلیارد تومان حدود 17 و نیم درصد، ملایر با 141 میلیارد تومان 11.6 درصد، رزن با 108 حدود 10 درصد، بهار با 107 میلیارد تومان 8.8، تویسرکان با 82 میلیارد تومان 6.8 درصد، اسدآباد با 43 میلیارد تومان 3.5 درصد و فامنین با 25 میلیارد تومان پرداختی 2 درصد از تسهیلات پرداختی را در استان به خود اختصاص دادند.

وی با اشاره به تسهیلات اشتغالزا عقد قرارداد شده به تفکیک زیر بخش اقتصادی شهرستان اعلام کرد: در بخش صنعت و معدن 504 میلیارد تومان و 41.5 درصد پرداختی استان، در بخش کشاورزی 419 میلیارد تومان و حدود 34.6 درصد و در بخش خدمات 290 میلیارد تومان و 24 درصد تسهیلات پرداختی و عقد قرارداد را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان تصریح کرد: از 340 میلیارد تومان سهمیه تسهیلات اشتغال فراگیر تاکنون 539 طرح به مبلغ 297 میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی‌شده و هنوز حدود 60 میلیارد تومان باقی مانده است.

توصیفیان خاطرنشان کرد: طرح‌های زیر 250 میلیون تومان در شهرستان پرداخت می‌شود و طرح‌های بالای این مقدار به استان ارسال می‌شود ضمن اینکه سامانه کارا چند روزی است که فعال‌شده است.

وی اظهار کرد: چندین طرح با اعتبار حدود 41 میلیارد تومان در بخش اشتغال فراگیر در مرحله عقدقرارداد است که بانک‌ها در این زمینه به خوبی عمل کرده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به تسهیلات اشتغالزا در قالب برنامه اشتغال فراگیر گفت: سهم کشوری در بخش معرفی طرح دو هزار میلیارد تومان و سهم استانی در این بخش 340 میلیارد تومان است ضمن اینکه در بخش سرمایه در گردش مقرر شده تا 20 درصد، در بخش توسعه‌ای 55 درصد و در بخش ایجادی نیز 25 درصد تخصیص یابد.

توصیفیان با بیان اینکه تسهیلات این بخش در رسته‌های منتخب سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات قابل پرداخت است اعلام کرد: شروع تسهیلات روستایی از 4 تا 5 دی‌ماه بوده و یک میلیارد و 500 میلیون دلار منابع صندوق پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: 19 هزار و 980 نفر سهمیه اشتغال‌زایی برای همدان در کشور پیش‌بینی‌شده که تعداد 13 هزار و 882 نفر اشتغال ایجاد شده از سوی دستگاه‌ها اعلام شده که از این تعداد 11 هزار و 800 نفر اشتغال ثبت شده در سامانه رصد شورای عالی اشتغال به ثبت رسیده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه آمار نه ماهه ثبت شده در تأمین اجتماعی 6 هزار و 937 نفر بوده است، گفت: از دستگاه‌ها درخواست داریم تا نسبت به ثبت این آمار در سامانه هر چه سریع‌تر اقدام کنند.

انتهای پیام