• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 971-5997-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

ایسنا گزارش می‌دهد؛

بزرگترین هدیه صنعتی سال 97 اسدآباد

از سال گذشته به همت، همدلی و هم‌افزایی مسئولان حضور سرمایه‌گذاران مختلف صنعتی در شهرستان اسدآباد رونق گرفته و هر بار خبرهای امیدبخشی از سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در این منطقه به گوش می‌رسد که روح نشاط و امید به آینده را در دل جوانان و پدران و مادران اسدآبادی دمیده و امید آن است که به‌زودی و در آینده‌ای نزدیک دیارسیدجمال هم از قافله صنعتی شدن عقب نمانده و با افق‌های نو ایجاد شده جهش صنعتی را تجربه کند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، کارخانه‌های اسیدسولفونیک، تولید کاغذ، کنستانتره آهن، گندله‌سازی و آهن اسفنجی در اسدآباد از جمله کارخانه‌های صنعتی است که طی سال گذشته برای این کارخانجات سرمایه‌گذار جذب شده و پیگیری منطقه اقتصادی در راستای بحث تولید مواد دارویی و ساخت تجهیزات پزشکی و کالاهای سلامت‌محور نیز در دست اقدام بوده و با حمایت مسئولان در آینده‌ای نزدیک چراغ کم‌سوء صنعت شهرستان با چنین روندی جان تازه به خود خواهد گرفت و چرخ صنعت این دیار نیز رونق و  شتاب می‌گیرد.

اما خبر مسرت‌بخش دیگری که چندی پیش طی جلسه اشتغال این شهرستان اعلام شد، جذب سرمایه‌گذار در راستای احداث کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی خودرو در اسدآباد بود که تنها 2 و یا 3 کارخانه در این راستا در کشور فعالیت دارند و بخش عظیمی از این نیاز توسط دیگر کشورها با واردات این محصول تأمین می‌شود و با احداث این کارخانه بیش از 3500 نفر به صورت غیرمستقیم و 700 تا 800 نفر از جوانان به صورت مستقیم مشغول به فعالیت خواهند شد و این طرح در بازه زمانی کوتاه با عملیاتی شدن در سال آینده به بار خواهد نشست.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایسنا گفت: کارخانه قطعه رینگ آلومینیومی ماشین به عنوان بزرگترین هدیه صنعتی سال 97 در اسدآباد احداث خواهد شد.

اکبر رنجبرزاده اظهار کرد: با توجه به نیاز کشور به قطعات رینگ آلومینیومی ماشین و واردات بخش عظیمی از این تولید از کشورهای دیگر به ایران ضرورت ساخت و راه‌اندازی این کارخانه و قطعات خودرو در کشور نیاز بود.

وی افزود: در حال حاضر تنها 2 یا  3 کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی خودرو در کشور فعالیت دارد که این تعداد کارخانه پاسخگوی نیاز کشور نیست و ضرورت راه‌اندازی بالای 10 میلیون قطعه رینگ و افزایش تولید با توجه به مصرف کشور نیاز است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طی جلسات برگزار شده با مدیرعامل ایران خودرو در تهران برای تضمین خرید قطعه رینگ آلومینیومی با توجه به نیازهای احساس شده کشور ضرورت جهت همکاری به منظور ساخت این قطعات در کشور نیاز بود.

وی در ادامه از ساخت و احداث کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی در شهرک صنعتی این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی ساخت این کارخانه با ظرفیت سالیانه 3 میلیون قطعه رینگ آلومینیومی خودرو در شهرک صنعتی اسدآباد درنظر گرفته شده که در فاز اول یک میلیون رینگ و به ترتیب فاز دوم و سوم قابل افزایش تا  3 میلیون قطعه رینگ در این مجموعه خواهد بود که ساخته شود.

رنجبرزاده با اشاره به اینکه در ساخت این کارخانه مجموعه اقتصادی بزرگ امید حضور دارد که دارای کارخانه‌های بسیار است، تصریح کرد: برای ساخت این کارخانه با توجه به احصا اعتبارات در هر فاز به 22 میلیون یورو با بازه زمانی که دارای سرعت باشد، نیاز به سرمایه‌گذاری خواهد بود.

وی اضافه کرد:150 میلیارد تومان فاز اول و فاز دوم تا 300 میلیارد و در 3 فاز تا 400 میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری بوده و برای مکان این کارخانه در شهرک صنعتی 26 هزار متر نیاز خواهد بود که 4.5 هکتار زمین با توجه به طرح قابل توسعه پروژه و ایجاد واحدهای جانبی دیگر درنظر گرفته شده که در اختیار سرمایه‌گذار طرح قرار خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: این پروژه در فاز اول برای 300 نفر و با تکمیل پروژه تا 750 نفر به صورت مستقیم و با توجه به حجیم بودن قطعه رینگ آلومینیومی خودرو و حمل‌ونقل بیش از 3500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد و آورده بزرگی برای شهرستان بوده که صنعتی شدن این منطقه را همراه با رضایتمندی و اشتغال نسبی پایدار جوانان جویای کار را حاصل می‌کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اجرای طرح فوق موجب سرمایه‌گذاری قابل‌اطمینان بوده و ارز از داخل کشور خارج نخواهد شد، اضافه کرد: احداث کارخانه قطعات رینگ خودرو بزرگترین هدیه صنعتی در اسدآباد در سال جدید بوده که ظرف 18 ماه با آغاز عملیات عمرانی، طرح باید به نتیجه مطلوب رسیده و در سال آینده افتتاح شود.

وی با بیان اینکه اسدآباد مستعد توسعه صنعتی شده است، گفت: در حال حاضر این شهرستان دارای مجموعه‌ای از کارخانه فولاد شامل گندله و کنستانتره و ذوب‌آهن بوده که کارخانه ذوب‌آهن در حال تغییر به فرومنگنز است.

رنجبرزاده با اشاره به در دست اجرا بودن یک واحد کارخانه کنستانتره در منطقه بهمن‌دره خاطرنشان کرد: این واحد کنستانتره در حال اجرای فاز اول بوده و فاز دوم آن در مهرماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه برای ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران در راستای سرمایه‌گذاری در هر منطقه نیازمند مؤلفه‌هایی خواهد بود، اضافه کرد: حمایت مسئولان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم مختلف از جمله این مؤلفه‌ها بوده که استان همدان و شهرستان اسدآباد دارای این ویژگی‌های موثر برای سرمایه‌گذاری است.

نماینده مردم اسدآباد در خانه ملت خاطرنشان کرد: فاصله کم اسدآباد با سایر استان‌های غرب کشور جهت تردد، در مسیر بزرگراه کربلا قرار گرفتن، وضعیت زیرساخت‌ها و عبور خط انتقال گاز 16 اینچ در کنار زمین کارخانه، آزادراه، احداث راه‌آهن و عبور خط آهن از اسدآباد در آینده از جمله موارد و مؤلفه‌هایی است که سرمایه‌گذاران را نسبت به سرمایه‌گذاری ترغیب و تشویق کرده است.

افتتاح کارخانه تولید رینگ خودرو اسدآباد شهریور 98

فرماندار شهرستان اسدآباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا، از افتتاح و بهره‌برداری کارخانه تولید رینگ خودرو  این شهرستان در شهریورماه سال آینده خبر داد و اظهار کرد: در راستای توسعه شهرستان با پیگیری‌های استاندار و نماینده اسدآباد در مجلس طی یک سال و نیم گذشته افزون بر 1000 میلیارد تومان طرح بزرگ صنعتی در شهرستان سرمایه‌گذاری شده که تا کنون 400 میلیارد تومان آن به بهره‌برداری رسیده است.

حسین افشاری با بیان اینکه بستر برای صنعتی شدن شهرستان با لحاظ آمایش سرزمین و ملاحظات زیست‌محیطی فراهم است، گفت: طرح احداث کارخانه تولید رینگ آلومینیوم خودرو اسدآباد  توسط گروه صنعتی امید به عنوان یکی از گروه‌ها و مجموعه‌های خوشنام صنعتی کشور در اسدآباد اجرا خواهد شد.

وی افزود: این طرح در فاز اول به سرمایه‌گذاری 22 میلیون یورو افزون بر 150 میلیارد تومان نیازمند است و برای 300 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.

فرماندار اسدآباد با اشاره به ایجاد اشتغال 600 نفر به صورت مستقیم و 3500 نفر به صورت غیرمستقیم با اجرای فاز دوم طرح، خاطرنشان کرد: با مشورت‌های لازم انجام شده اجرای طرح فوق در شهرک صنعتی شهرستان پیش‌بینی شده و زیرساخت‌های لازم انرژی و برق در این مکان مهیا بوده و شرکت توزیع برق قول داده ظرف مدت 2 ماه برق لازم فاز اول این کارخانه را تأمین کند.

وی ادامه داد: دسترسی به جاده اصلی و بزرگراه کربلا در مجاورت شهرک صنعتی از جمله ویژگی مکان درنظر گرفته شده برای این کارخانه بوده و اتصال خط آهن تهران- همدان- سنندج به خط آهن غرب کشور به سمت کرمانشاه از مجاورت این شهرک عبور خواهد کرد.

افشاری با تأکید بر اینکه بستر برای اجرای طرح فوق و سایر طرح‌های صنعتی در این شهرستان فراهم و اسدآباد مهیای سرمایه‌گذاری و ایجاد طرح‌های بزرگ صنعتی است، تصریح کرد: ظرف یک سال و نیم آینده در شهریورماه سال 98 کارخانه تولید رینگ آلومینیوم خودرو در اسدآباد به بهره‌برداری خواهد رسید.

کلنگ‌زنی طرح کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی خودرو تا پایان خرداد

نماینده مجموعه شرکت بزرگ اقتصادی امید به نمایندگی از هیئت مدیره شرکت نیز در ادامه به ایسنا گفت: مجموعه سرمایه‌گذاری امید یکی از شرکت‌های بزرگ صنعتی چندرشته‌ای کشور بوده که در حوزه‌های مختلف معدن، پتروشیمی، گردشگری و ساختمان فعالیت داشته و در تولید قطعات صنعتی چندین کارخانه بزرگ در مقیاس ملی داراست که در کشور و منطقه بدون رقیب است.

کیومرث مبلغ‌ناصری با بیان اینکه در فاز مطالعاتی این طرح امکان عقد قراردادهای تضمینی فروش 5 ساله وجود دارد، افزود: با ورود به این پروژه آخرین تکنولوژی را در این راستا سرمایه‌گذاری کرده و شانس رقابت با هر رقیب داخلی و خارجی را درنظر گرفته‌ایم تا برای بلندمدت توانایی ادامه فعالیت و رقابت اقتصادی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سالیانه 2 میلیون قطعات رینگ خودرو از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود که لزوما استاندارد لازم را هم ندارند، خاطرنشان کرد: تولید رینگ آلومینیوم خودرو مورد اقبال بازار بوده و در حال حاضر شرکت تازه‌گستر سایپا 600 هزار قطعه و ایران خودرو یک میلیون اعلام تقاضا کرده‌اند و در تلاشیم با راه‌اندازی این کارخانه با بیشترین بازدهی آمادگی جوابگویی به نسل‌های بعدی خودروها را داشته باشیم.

مبلغ‌ناصری با تأکید بر اینکه مطالعات امکان‌سنجی احداث کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی خودرو تکمیل شده است، خاطرنشان کرد: با حمایت‌هایی که مسئولان استان همدان و شهرستان اسدآباد انجام می‌دهند، در بهار سالجاری، طی دو ماه آینده و در اسرع وقت ورود به عملیات اجرایی طرح آغاز و کلنگ‌زنی پروژه آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ منابع و مدیریت و فرصت‌های آموزشی موجود منطقه با فراهم شدن این بستر صنعتی از نیروهای جوان و متخصص شهرستان و استان در راستای اشتغال استفاده شده و نیاز به نیروهای انسانی استان‌های دیگر نیست.

مبلغ‌ناصری در ادامه این طرح را برای استان همدان و شهرستان اسدآباد یک فرصت طلایی دانست و گفت: ورود به یک صنعت و فعالیت جدید چون کارخانه قطعات رینگ آلومینیومی خودرو اشتغال و بازار بلندمدت و مناسبی را برای این منطقه فراهم خواهد کرد.

این سرمایه‌گذار با بیان اینکه ورود به این طرح به علت الزامات صنعتی خودرو مجموعه‌ای از اشتغال در خدمات فنی‌ومهندسی را به لحاظ بازرسی‌ها بین فرآیند و آزمایش‌ها ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: احداث کارخانه فوق یک پروژه آینده‌دار و سودده بوده و شانس واگذاری به بخش خصوصی را داراست.

در پایان اینکه در راستای صنعتی شدن هر منطقه با توجه به شرایط و وضعیت انقباضی که شرکت‌های سرمایه‌گذار دارند و ورود به سرمایه‌گذاری را با احتیاط انجام می‌دهند پیگیری مسئولان و حمایت‌های لازم آنان از سرمایه‌گذاران با ایجاد زیرساخت‌ها و با نیازسنجی‌های بازار، می‌توانند برای رشد و توسعه هر منطقه معجزه خلق کرده و اشتغال پایداری را برای جوانان فراهم کرده و بستر جهش صنعتی را میسر کنند.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام