• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 971-6297-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

یک مدرس دانشگاه مطرح کرد

فقدان مکانیسم اصولی برای حمایت از کالاهای داخلی

یک مدرس دانشگاه و شاعر فلکلور در ملایر گفت: متأسفانه تب استفاده از کالاهای غرب و دیگر کشورها هر روز فزونی یافته و مشکل اصلی همه این سال‌های گذشته، فقدان یک مکانیسم اصولی برای حمایت از کالاهای خودمان بوده است.

فریدون محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در این رابطه افزود: حسب سنت هر سال با حلول سال نو، نامی برای سال جدید انتخاب می‌شود و در این سال هم مقام رهبری «حمایت از کالاهای ایرانی» را برای این سال برگزیدند.

وی اظهار کرد: بی‌تردید حمایت برنامه‌مند خواهد توانست به رشد تولید داخلی بیانجامد و تولیدکنندگان وطنی برای تحقق شعار استقلال اقتصادی هم خود را مصروف بدارند و باید در ابتدای همین سال، صرفا بسنده به نقش‌آفرینی مردم نکنیم و نقش حاکمیت و قوای سه‌گانه کشور را برای تمهید لازم‌ و ایجاد بستر مطلوب تقویت کالاهای ایرانی از مدنظر دور نداریم‌.

محمودی ادامه داد: چنانچه قوای سه‌گانه کشور برنامه‌های مدون و زمان‌بندی مصرف کالاهای داخلی را دقیق و درست پیشنهاد و اجرا نکند، جز اتلاف اوقات و منابع، دستاوردی نخواهیم داشت، چه حتی در سده‌های اخیر و قبل از استقرار جمهوری اسلامی و در دوره قاجاریه همواره مشکل صنعتگران ورود کالاهای روسیه و انگلیس به ایران بوده است و اجناس بنجول را به کشورهای تحت سیطره خویش ارسال می‌کردند و تاجران تبریز هم از امیرکبیر درخواست جلوگیری از ورود کالاهای ایرانی داشتند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: متأسفانه تب استفاده از کالاهای غرب و دیگر کشورها هر روز فزونی یافته و مشکل اصلی همه این سال‌های گذشته، فقدان یک مکانیسم اصولی برای حمایت از کالاهای خودمان بوده است.

محمودی گفت: درک درست از مسأله «حمایت» نکته قابل بسیار پر اهمیتی است و اصولا حمایت بدون برنامه و بدون نظارت قوای کشور می‌تواند به ضد خود تبدیل شود، نظارت بر کیفیت کالاهای ایرانی از اهم مواردی است که در اجرای قوانین مصوب این سال اثربخش است.

وی خاطرنشان کرد: اصولا همه کشورهای موفق ابتدا به تبیین و تدوین استراتژی توسعه صنعتی پرداخته‌اند و به دور از همه مناسبات رانتی مصلحت استقلال و ارتقاء اقتصادی کشور خویش را خواسته‌اند ما نیز میزان اشتغالزایی، سرمایه‌های مورد نیاز کافی و تقاضاهای بازار دیگر کشورهای جهان را باید در برنامه‌های خوب بگنجانینم.

این مدرس دانشگاه افزود: گرچه سوای نظارت و قوانین قوای سه‌گانه کشور، ایجاد فرهنگ تولید و حمایت از کالاهای ایرانی، در نگرش مردم ریشه‌ای دیرینه حتی در سالیان پیش قبل از انقلاب اسلامی دارد و اصولا مردم در بازار فریفته کالای فانتزی و لوکس می‌شوند و ناخودآگاه به تحقیر و به نحوی تحریم صنایع خود می‌پردازیم.

وی یادآورشد: مرحوم جلال آل‌احمد در دهه سال 40 و کتاب «غرب‌زده» همه دغدغه‌های عدم استفاده از کالاهای ایرانی و نقش کشورهای کاپیتالیست را برشمرد و به مذاق دولتیان آن روزگار هم خوش نیامد و هشدارهایش را هم هیچ کس جدی نگرفت.

محمودی اظهار کرد: حمایت غیرمدون و فارغ از اعتقاد هرج و مرج‌زاست باید در اجرای این منشور اکیدا از برداشت‌های سلیقه‌ای اجتناب کرد و مشارکت کارشناسان و نخبگان روند اجرای «حمایت از کالاهای ایرانی» را تسریع می‌کند.

وی بیان کرد: در پروسه این برنامه هرگز نقش مردم را همسنگ‌ قدرت و حاکمیت کشور تلقی نکنیم چرا که نقش‌آفرینی مردم‌ در زمانی میسر است که قوای کشور بسترسازی لازم را برای تحقق شعار این سال ایجاد کرده باشند.

این مدرس دانشگاه افزود: مدیران باید از خود آغاز کنند، در مسیر زمینه تولید همگان نیازمند اطلاعات شفاف هستیم، باید همه رفتارهایی که به نام‌ حمایت کالای ایرانی و در قالب روح‌ رانت و رفتارهای سلیقه است، مسدود کرد.

محمودی با بیان اینکه فرصت این سال را نباید از دست بدهیم و هرگز این پروسه را محدود به سال ۹۷ نکنیم، گفت: دولت در کنار نهادهای قضایی و قانونگذاری می‌تواند وظایف خود را به درستی ایفا کند.

وی یادآور شد: در این مسیر شعرا، هنرمندان، ادبا، اصحاب فرهنگ و هنر نیز می‌توانند در کنار سایر اقشار جامعه با خلق آثار فاخر و تأمل‌برانگیز، در رونق و حمایت از کالای داخلی و گرایش مردم به تولیدات وطنی نقش موثری داشته باشند.

انتهای پیام