• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-5991-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی استان همدان:

25 درصد گیاهان دارویی همدان در حال انقراض است

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه در مراتع استان همدان 315 گونه گیاهان دارویی و مرتعی شناسایی شده است، گفت: براساس گزارش مرکز تحقیقات 25 درصد این گیاهان در حال انقراض است.

عیسی بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با تأکید بر اینکه امسال به علت بارش‌های بهاره وضعیت مراتع بهبود یافته است، افزود: امسال مجوز برداشت 30 تن کنگر از مراتع استان صادر شده است.

وی بیان کرد: کنگر در مناطق آیش رشد می‌کند و جزء گیاهان برداشت مجاز محدود است که امسال با توجه به بارندگی‌ها وضع کنگر در این مراتع خوب بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بوته‌کنی در مراتع استان وجود ندارد، اظهار کرد: در گذشته بوته‌های گون و افرا برای تأمین سوخت روستائیان و عشایر برداشت می‌شد اما با توجه به ایجاد انرژی خورشیدی و تأمین سوخت در مناطق جنگلی بوته‌کنی نداریم.

بختیاری تصریح کرد: گیاهان خوراکی و دارویی در بهار در حد مصرف خانوار و بازار از مراتع برداشت می‌شود که اگر به صورت اصولی صورت بگیرد مشکلی برای گیاهان نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برخی گونه‌های گیاهان دارویی و مرتعی ممنوعیت برداشت دارند، یادآور شد: گونه‌های غده‌ای مانند موسیر و شیرین بیان مرتعی ممنوعیت برداشت دارند.

بختیاری با تأکید براینکه برداشت موسیر و کتیرا در قالب قرارداد صورت می‌گیرد، افزود: به منظور کاهش فشار برمراتع امسال 50 هکتار موسیر در شهرستانهای بهار، اسدآباد و سولان به صورت زراعی کشت شد.

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه سال گذشته بربداشت کتیرا از مراتع استان ممنوع بود، اظهار کرد: برداشت کتیرا از 15 تیرماه آغاز می‌شود که مشروط براینکه کمیته فنی مجوز برداشت بدهد، انجام خواهد گرفت.

وی با تأکید بر اینکه منابع طبیعی از کشت زراعی گیاهان دارویی حمایت می‌کند، ادامه داد: منابع طبیعی آمادگی دارد گیاهانی مثل آویشن که در بین مردم مصرف بالایی دارند را از طریق واگذاری زمین به متقاضایان کشت کند.

انتهای پیام