• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-10597-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد خبر داد:

پیگیری راه‌اندازی بانک نشاء در اسدآباد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد گفت: در برنامه جهادکشاورزی پیگیر راه‌اندازی و ایجاد بانک نشاء برای کشاورزان اسدآبادی هستیم و از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای راه‌اندازی آن در این شهرستان حمایت خواهیم کرد.

سقراط بیرنگ در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: در همین راستا سال گذشته راه‌اندازی بانک نشاء در مرکز تحقیقات روستای لک‌لک را در قالب قرارداد به یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی به عنوان اجاره و امانی پیگیر بودیم که به علت عدم پیگیری سرمایه‌گذار، این امر بی‌نتیجه ماند .

وی یادآور شد: در حال حاضر در راستای راه‌اندازی و ایجاد بانک نشاء در شهرستان همچنان پیگیر این امر هستیم و از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این راستا حمایت خواهیم کرد.

بیرنگ در ادامه با بیان اینکه در بانک نشاء بذرهای موردنظر از جمله گوجه‌فرنگی، ذرت و چغندرقند کشت و به نشاء تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: کشاورزان اسدآبادی به راحتی بدون کشت بذر از طریق بانک، نشاء محصول موردنظر خود را خریداری کرده و در اراضی کشاورزی خود کشت خواهند کرد.

وی دوره زودرس محصول و مصرف کم و بهینه آب را از مزیت‌های این امر دانست و افزود: در حال حاضر در شهرستان اسدآباد کشت گوجه‌فرنگی در بحث نشاء مرسوم‌تر است.

بیرنگ در ادامه از کشت ترویجی 10 هکتار نشاء چغندرقند در اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: 10 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به صورت رایگان در حال کشت نشائی چغندرقند قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: برای استارت اجرای الگوی کشت به منظور حفظ و استفاده بهینه از آب و منابع آبی در کشاورزی طرح ترویجی کشت نشائی چغندرقند با کمک سازمان جهادکشاورزی در راستای ترغیب و تشویق کشاورزان برای ادامه و توسعه کشت نشائی در اراضی کشاورزی شهرستان از 20 خردادماه آغاز شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد خاطرنشان کرد: در محصولات دیگر  از جمله ذرت که قابلیت کشت نشایی را دارند ترویج این امر را در برنامه خواهیم داشت.

وی یادآور شد: در کشت نشائی چغندرقند هزینه کاشت از طریق دولت پرداخت شده و محصول 10 هکتار کشت نشائی ترویجی خارج از نوبت در مراکز خرید چغندرقند پذیرش و تحویل گرفته می‌شود.

انتهای پیام