• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-10797-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی ملایر خبر داد

پیش‌بینی ذخیره‌سازی 17 هزار و 500 تن گندم در سیلوی مکانیزه سامن

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی ملایر گفت: پروسه خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر مبنای نرخ‌های مصوب مندرج در جداول خرید تضمینی گندم که توسط شورای اقتصاد تهیه و تنظیم می‌شود و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های وزارت جهادکشاورزی و بازرگانی دولتی ایران از ابتدای اردیبهشت‌ماه هر سال در استان‌های گرمسیری آغاز خواهد شد و معمولا تا پایان شهریورماه هر سال ادامه دارد.

سیدقاسم سیاوشی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در این رابطه افزود: در شهرستان ملایر هر سال از اواسط تیرماه با همکاری ادارات ذیربط ذخیره‌سازی گندم آغاز می‌شود و در سالجاری نیز شرکت بازرگانی دولتی ایران آماده خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در ملایر است.

وی با بیان اینکه این ذخیره‌سازی در سیلوی مکانیزه شهید صفری سامن با  ظرفیتی افزون بر 17 هزار و 500 تن انجام می‌شود، ادامه داد: در این زمینه از انبارهای تحت پوشش اتحادیه روستایی در سطح بخش‌ها با تنظیم قرارداد مباشرت نیز استفاده می‌شود.

سیاوشی اضافه کرد: طی مدت‌زمان خرید تضمینی گندم از تیرماه تا پایان شهوریورماه 97، مجموعه عوامل مرتبط با خرید و ذخیره‌سازی گندم مستقر در سیلوها و انبارها بی‌وقفه با تلاش مستمر حتی جمعه‌ها و ایام تعطیل آماده تحویل‌گیری گندم کشاورزان هستند.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی ملایر تصریح کرد: لازمه خرید و تحویل‌گیری گندم از کشاورزان ثبت میزان برداشت گندم توسط کشاورزان در سامانه‌ای است که به همین منظور راه‌اندازی شده است.

وی یادآور شد: چنانچه کشاورزان در این زمینه کوتاهی کنند و میزان گندم برداشتی خود را در این سامانه ثبت نکنند، امکان تحویل گندم آنها در هیچ‌کدام از مراکز خرید گندم دولتی مقدور نیست بنابراین از ادارات جهادکشاورزی، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها تقاضا می‌شود در زمینه اطلاع‌رسانی به کشاورزان همکاری و مساعت لازم را داشته باشند.

سیاوشی در بخش دیگری از سخنانش گفت: همواره از گندم به عنوان سلاح راهبردی و استراتژیک یاد می‌شود چرا که افزایش جمعیت، رشد منفی عوامل تولید گندم به علت تخریب اراضی قابل کشت در سطح جهان و بروز بحران کم‌آبی و خشکسالی، عدم تعادل در توزیع جهانی درآمد و متعادل نبودن مصرف مواد پروتئینی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته، بر نقش گندم به عنوان یک ماده اصلی و تأثیرگذار در امنیت غذایی افزوده است.

وی بیان کرد: در ایران نیز خودکفایی در تولید و تأمین گندم به عنوان محصولی استراتژیک در امنیت غذایی و بی‌نیاز کردن جامعه از واردات سبب ایجاد تزار مثبت تجاری در بخش کشاورزی شده و موجب بالا رفتن شاخص‌های رفاهی و پیشرفت و تعالی کشور می‌شود.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی ملایر خاطرنشان کرد: در این راستا شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران به عنوان متولی خرید تضمینی گندم و ذخیره‌سازی آن به منظور تحویل به کارخانجات آردسازی برای تولید آرد مورد نیاز کشور در مصارف خبازی محسوب می‌شود.

انتهای پیام