• سه شنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9510-493-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

دانشگاه بوعلی چگونه «سبز» شد؟

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به انتخاب این دانشگاه به عنوان یکی از پنج دانشگاه سبز کشور، درباره تلاش‌های انجام شده برای رسیدن به این رتبه توضیحاتی ارائه کرد.

دکتر منصور غلامی در گفتگو با ایسنا، منطقه همدان اظهار کرد: طراحی و ارائه طرح‌های پژوهشی برای اهداف دانشگاه سبز به وزارت علوم، همکاری‌های نزدیک این دانشگاه با سازمان محیط زیست در رابطه با نگهداری گونه‌های جانوری و تحقیق و پژوهش درباره مسائل زیست‌محیطی از جمله شاخصه‌هایی است که در انتخاب این دانشگاه موثر بوده است.

غلامی ادامه داد: دانشگاه بوعلی همچنین فعالیت‌های پژوهشی بسیاری در قالب پایان‌نامه ارائه کرده که از جمله آنها می‌توان به موضوعات حفاظت از آب، منابع‌طبیعی، حفاظت از خاک و آلودگی‌های زیست محیطی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و بیولوژیکی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های انتخاب این دانشگاه به عنوان "دانشگاه سبز "، کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و ارائه پیش‌طرح نیروگاه خورشیدی به سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا یادآور شد: متأسفانه طرح ارائه شده در رابطه با نیروگاه خورشیدی به علت کمبود منابع مالی اجرایی نشده است.

وی طراحی ماشین‌های خورشیدی و برقی در دانشکده مهندسی این دانشگاه را از دیگر شاخصه‌های انتخاب این دانشگاه عنوان کرد و گفت: گرچه به لحاظ فیزیکی در سطح دانشگاه ویژگی خاصی که مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست باشد، وجود نداشته اما این دانشگاه با دارا بودن درختکاری بسیار و فضای سبز، محیط سرسبزی را فراهم آورده است.

غلامی کاهش مصرف کاغذ را از دیگر شاخصه‌های انتخاب این دانشگاه عنوان کرد و افزود: طی سالهای اخیر مکاتبات الکترونیکی این دانشگاه ارتقاء یافته و از کاغذ کمتری استفاده شده است.

وی از انتخاب این دانشگاه به عنوان دانشگاه سبز کشور ابراز خرسندی کرد و یادآور شد: خوشحالیم اهداف و وظایفی که این دانشگاه برای حفظ محیط زیست داشته، محقق شده و مورد توجه ریاست سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

غلامی با بیان اینکه مؤسسات و دستگاه‌های دیگر استان می‌توانند از طرح‌های پژوهشی این دانشگاه در زمینه حفظ محیط زیست استفاده کنند، خاطرنشان کرد: بخشی از توفیقات این دانشگاه در حوزه محیط زیست با همکاری دانشجویان و اساتید و بخشی نیز برگرفته از پایان‌نامه‌های دانشجویان بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: