• شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9510-6597-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

اینجا زنان از حق طبیعی خود محرومند

امروزه در هر جامعه‌ای زنان و دختران نیمی از جمعیت انسانی را تشکیل داده‌اند که این قشر نقش مهمی در توسعه جامعه ایفا کرده و تأمین سلامت جسمانی و در پی آن سلامت روحی و روانی آنان  تضمین سلامت خانواده و جامعه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، با ترویج زندگی شهرنشینی که در آن خانه‌ها کوچک و کوچک‌تر شده، از تناسب فضای خانه‌ها برای آسایش و راحتی زنان و دختران در امر ورزش و تفریح نیز کاسته شده است.

در چنین شرایطی فراهم آوردن مکان‌هایی امن به دور از هر دغدغه برای فعالیت‌های مختلف ورزشی، تفریحی، بازی و سرگرمی که حق طبیعی آنان است، از مهمترین وظایف جامعه است.

شهرستان اسدآباد یکی از شهرستان‌هایی است که طی چند سال متمادی طرح احداث پارک بانوان آن از دغدغه‌های مسئولان بوده اما تا کنون با وجود جلسات متعدد و پیگیری‌های بسیار این طرح اجرایی نشده است.

زنان و دختران شهرستان اسدآباد نیز جایی به اندازه یک حیاط خلوت را مطالبه دارند تا بتوانند با فراغ‌بال ساعتی را به دور از دیوارهای بلند آپارتمان‌ها در کنار دیگر دوستان خود سپری کرده و از امکانات موجود بهره‌مند شوند و چه چیز بهتر از جایی چون پارک ویژه بانوان که این شهرستان از وجود این مکان بی‌بهره است.

فرماندار شهرستان اسدآباد با بیان اینکه برای احداث پارک بانوان شهرستان، فرمانداری نظر مناسب دارد و از این طرح حمایت خواهد کرد، به خبرنگار ایسنا گفت: پارک اختصاصی ویژه بانوان یکی از مطالبات بانوان در راستای ایجاد نشاط و تحرک این قشر مهم است.

حسین افشاری اظهار کرد: درنظر است تا یکی از پارک‌های موجود شهرستان را به عنوان پارک بانوان اسدآباد با رصدهای کارشناسی انتخاب کنند.

وی افزود: شهر اسدآباد پاسخگوی احداث پارک جدید نیست و از پارک‌های موجود در بحث پارک بانوان استفاده خواهد شد.

افشاری خاطرنشان کرد: با جانمایی و انتخاب پارک مدنظر توسط شهرداری در رابطه با محصور کردن دید پارک و عدم اشرافیت منازل اطراف به این مکان اقدام لازم انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بنابر نظرات، پارک شهید رجایی در راستای پارک اختصاصی بانوان مناسب است، تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری شهر اسدآباد ۵٠ میلیون تومان به احداث پارک بانوان در شهر اسدآباد اختصاص داده که این میزان اعتبار قطع به یقین ناکافی خواهد بود.

وی بیان کرد: در صورتی‌که شهرداری کار خود را در رابطه با پارک بانوان آغاز و هر آنچه در راستای این پروژه هزینه کند، فرمانداری شهرستان هم برای تکمیل اقدامات شهرداری ٢ برابر اعتبارات هزینه‌شده از محل اعتبارات کمیته برنامه‌ریزی شهرستان اعتبار قرار خواهد داد.

وی با تأکید بر اینکه باید برای جامعه بانوان و دختران شهرستان اسدآباد فضای با نشاط اختصاصی ایجاد کنیم، گفت: این برنامه تنها یکی از اهداف ما در راستای بحث بانوان شهرستان است.

افشاری افزایش روحیه شادابی و نشاط و ایجاد فضا و محیطی سالم برای تفریح زنان را از اهداف اجرای این طرح برشمرد و عنوان کرد: زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و باید فضاهایی را ویژه آنان ایجاد کرد تا بتوانند با آرامش و امنیت اوقات‌فراغت خود را در آنجا سپری کنند.

وی با اشاره به اینکه زنان هر چه شرایط روحی و روانی بهتری داشته باشند، وظایف خود را در جامعه و خانواده مطلوب‌تر انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: در این راستا ایجاد پارک بانوان برای توسعه سلامت بانوان و دختران شهرستان اسدآباد امری حائز اهمیت است.

افشاری با بیان اینکه با وجود پارک اختصاصی بانوان، زنان و دختران شهرستان از خانه‌ها و حتی کوچه و محله خارج و به این پارک هدایت می‌شوند، یادآور شد: در این شرایط جامعه بانوان دچار رخوت، سستی، بی‌حوصلگی و افسردگی نخواهد شد و از فضای موجود در راستای ورزش و تفریح و اوقات‌فراغت خود و فرزندان دختر خود به نحواحسن استفاده می‌کنند.

فرماندار شهرستان اسدآباد اظهار کرد: سلامت روانی زنان که غالبا دارای نقش مادری و همسری نیز هستند، در سلامت خانواده و جامعه نقش موثری دارد و از آنجا که قالب آنان درگیر کارهای تکراری، بی‌وقفه و گاه ملال‌آور خانگی هستند، بازآفرینی قوای جسمانی و روانی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: بنابراین هر چه اوقات‌فراغت زنان خانه‌دار با برنامه‌ریزی و رضایت بیشتری همراه باشد از بهداشت روانی بیشتر و روحیه شادتری برخوردار خواهند بود.

شهردار شهر اسدآباد هم در ادامه از اختصاص ۵٠ میلیون تومان اعتبار برای تکمیل پارک بانوان خبر داد و به ایسنا گفت: این میزان اعتبار در قالب اعتبارات منابع داخلی شهرداری در راستای پارک بانوان در سالجاری اختصاص یافته است.

حمزه عبدکوند عنوان کرد: سال آینده نیز در قالب اعتبارات رقمی دیگر برای این پروژه عمرانی ویژه بانوان اختصاص خواهد یافت.

وی اضافه کرد: گروه کارشناسی پارک‌های موجود شهرستان را باید رصد و با دلایل و استدلال قابل قبول مکان مناسب را برای پارک بانوان معرفی کرده تا نسبت به تکمیل و راه‌اندازی پارک بانوان شهرستان اقدام شود.

عبدکوند نبود مرجعی مشخص به عنوان تصمیم‌گیر برای جانمایی پارک بانوان شهرستان را در سال‌های گذشته از دلایل تأخیر اجرای این طرح دانست و افزود: با حمایت و توجه فرماندار شهرستان به بحث ورزش و اوقات‌فراغت بانوان و با رصدهای کارشناسی امیدواریم این طرح هرچه سریع‌تر محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانی، حفظ و تحکیم بنیان خانواده،  پیشگیری از فروپاشی نظم جامعه، تأمین فضاهای ورزشی ویژه بانوان، تقویت روحیه شادی و نشاط در بانوان به ویژه دختران، تأمین آرامش در نهاد مقدس خانواده، حفظ سلامت جسمی و روحی زنان و شادابی و تخلیه انرژی دختران جوان در محیطی امن همراه با آرامش از مهمترین اهداف ایجاد پارک بانوان در جامعه است.

مسئول کمیسیون امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان اسدآباد هم با اشاره به کارگروه اخیر امور بانوان و خانواده و جوانان شهرستان اظهار کرد: در این کارگروه مصوب شد محل پارک شهید رجایی که قبلا در شورای شهر به عنوان پارک بانوان درنظر گرفته شده بود، توسط شهرداری محصور و تجهیز شود.

طیبه نظری به ایسنا گفت: علاوه بر مبلغ ۵٠ میلیون تومان اعتبار امسال از سوی شهرداری، مبلغ ١٠٠ میلیون تومان از سوی کمیته برنامه‌ریزی شهرستان توسط فرمانداری برای تکمیل طرح در سال آینده در این مصوبه درنظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: با توجه به مصمم بودن شهرداری و فرمانداری در رابطه با اجرایی شدن طرح پارک بانوان پیش‌بینی می‌شود بخشی از کار تا پایان سال انجام پذیرد.

به گزارش ایسنا؛ خلاصه اینکه زن اگر باشی دوست داری بعضی وقت‌ها ساعتی خارج از خانه به دور از خانه‌های آپارتمانی، یک جای دنج و آرام با خودت و با دوستان همجنست به دور از هر دغدغه و چشمی مزاحم و پرسشگر خلوت کنی و با یکدیگر بگویید و بخندید بدون آنکه قضاوت شوید و یا نه اصلا شاید زن اگر باشی بعضی وقت‌ها کودک درونت به سراغت بیاید، در آن لحظه دوست داری بیرون بزنی، دلت درخانه می‌گیرد، دلت می‌خواهد بچه بازی در بیاوری، ادای کودکیت را دوره کنی آن وقت است که دلت جایی را می‌خواهد که هم آسمان داشته باشد هم اخصاصی برای خودت و افرادی از جنس تو، تا هوای آزاد را با تمام وجودت احساس کنی.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: