• پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 962-8197-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ترویج کتابخوانی با طرح جام

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر با اشاره به نیاز جامعه به کار فرهنگی، درباره توسعه و ترویج کتابخوانی گفت: در بحث مطالعه، تا کنون طرح‌های متعددی در سطح کشور به انجام رسیده و هر کدام نیز توفیقاتی داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، غلامرضا جمالی‌زاده پنجشنبه 14 اردیبهشت در ستاد اجرایی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان شهرستان ملایر، اظهار کرد: در طرح راه‌اندازی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان که دومین سال از اجرای آن می‌گذرد، گروه‌های سنی تا 16 سال اعضای این باشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و از اهداف مهم آن ترویج کتابخوانی گروهی است.

وی افزود: این طرح برای نخستین‌بار در سال 95 در 16 شهر کشور اجرا شده و امسال قرار است در بیش از 70 شهر برگزار شود که ملایر یکی از آنهاست.

جمالی‌زاده عنوان کرد: هدف از طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، همه‌گیر کردن کتاب و کتابخوانی به ویژه در کودک و نوجوان است و وظیفه اصلی باشگاه‌های کتابخوانی، بسترسازی برای جذب کودکان و نوجوانان به کتاب و مطالعه با استفاده از روش‌هایی همانند مطالعه گروهی، نقد و بررسی، مبادله کتاب و نامه به نویسندگان است.

جمالی‌زاده فعالیت جام باشگاه‌های کتابخوانی را همانند مسابقات و جام‌های ورزشی دانست و گفت: طراحان و کارشناسان این طرح برای گسترش کتابخوانی در کودکان و نوجوانان تدابیری نو را اندیشیده‌اند و افراد علاقمند برای فعالیت و رقابت در این طرح شرکت داده می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: افراد بعد از طی دوره آموزشی که از 24 تا 26 اردیبهشت در همدان برگزار می‌شود، به عنوان مربی، گواهی شرکت و صلاحیت تأسیس و راه‌اندازی باشگاه داده می‌شود.

وی افزود: این مربیان می‌توانند توسط کانون‌های پرورش فکری کودک و نوجوان، کتابخانه‌های عمومی، اداره آموزش و پرورش، پایگاه‌های مقاومت بسیج و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، جمع‌های خانوادگی برای انسجام‌دهی فعالیت‌ها، شناسایی و معرفی شوند تا در نهایت با ثبت‌نام در سایت ترویج کتاب ارشاد و عضوگیری به تشکیل گروه‌ها و حلقه‌های کتابخوانی منجر شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر یادآور شد: اعضای باشگاه برای رقابت در کتابخوانی بر اساس فهرست کتب و منابع درنظر گرفته شده، نسبت به خرید کتاب‌ها با 50 درصد تخیف به کتابفروشی‌ها اقدام کرده و با مطالعه، ارزیابی، چرخش کتاب در میان همسالان، برقراری ارتباط مستقیم با نویسنده و تهیه فیلم با موضوع معرفی کتاب، بتوانند در مراحل رقابت شهرستانی و کشوری شرکت کنند.

وی از کلیه ادارات و نهادهای مرتبط و علاقمندان به تأسیس باشگاه‌ها خواست آمادگی خود را برای شرکت در دوره آموزش مربی به اداره ارشاد ملایر اعلام کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر ادامه داد: ظرفیت‌ها و توان بالایی برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی در شهرستان وجود دارد و امیدواریم با همکاری مردم و دستگاه‌های فرهنگی، این طرح در ملایر و روستاها به خوبی اجرا شود تا با فعالیت تصویرگران و مربیان کتابخوانی، شاهد تأثیر آن در رونق چشمگیر مطالعه در مردم باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: