• چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-3991-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

رویکرد جدید بنگاهداران در مقابل رکود

امروز وضعیت بازار مسکن به گونه‌ای است که نه کسی می‌خرد و نه کسی می‌فروشد! هر چند ناگفته نماند رکود مسکن برای اقشار کم‌درآمد جامعه بیشتر مشکل‌ساز شده کما اینکه مرفهین و پردرآمدها همواره در حال خرید و فروش مسکن هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، وضعیت بازار مسکن همچنان در سراشیبی رکود به سر می‌برد و حتی بسته‌های حمایتی دولت به منظور رونق بخش مسکن و برای حمایت از سازندگان، خریداران هم نتوانسته تا به امروز موثر واقع شود.

قیمت‌ها در بازار مسکن طی سال‌های اخیر شاهد فراز و فرودهایی بوده که این امر موجب نوساناتی در صنایع وابسته به مسکن شده است. در این میان نه کسی می‌خرد و نه کسی می‌فروشد!  البته در این بین قیمت اجاره‌بها به شدت افزایش یافته و برخی از رکود موجود در بازار مسکن نهایت استفاده را می‌برند و به عبارتی از آب کره می‌گیرند. بنابراین باید دید رکود بازار مسکن تا کی ادامه دارد؟

در این میان علاوه بر آسیب صنایع وابسته، به تازگی شاهد ریزش واحدهای صنفی مشاور املاک در شهر همدان هستیم. بنگاهداران به امید بهبود اوضاع تا امروز دوام آورده‌اند اما به جای در هم شکستن رکود، این شغل در حال ریزش و فروپاشی است.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک همدان در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: هر هفته دو نفر پروانه واحد صنفی مشاور املاک خود را به علت رکود بازار مسکن ابطال می‌کنند.

ابراهیم جمالی در رابطه با اجاره‌بهای املاک تجاری در شهر همدان تصریح کرد: اجاره‌بهای املاک تجاری سطح شهر بر اساس توافق بین مؤجر و مستأجر تعیین می‌شود و واحد صنفی املاک دخالتی ندارد.

وی افزود: اجاره‌بهای املاک تجاری زیاد است به این علت که تقاضا بالاست و مالک اطمینان دارد با وجود مبلغ بالای اجاره‌بها نیز مردم استقبال می‌کنند و ملکش اجاره داده می‌شود اما می‌بینیم این املاک با وجود اجاره رفتن هم به علت اجاره‌بهای سنگین، پس از دو سه ماه تخلیه می‌شود و یا مستأجر ناچار به تغییر شغل می‌شود.

جمالی با بیان اینکه بازار مسکن وضعیت خوبی ندارد، ادامه داد: ابتدای سال 96 به بازار مسکن خوش‌بین بودیم اما پس از انتخابات دچار رکود همچنان ادامه داشت به طوریکه در حال حاضر رکود بازار مسکن به حدی است که هر هفته دو نفر پروانه واحد صنفی خود را ابطال می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: رکود بازار مسکن نسبی است به طوریکه در برخی نقاط شهر مانند جنوب‌شرقی از جمله هنرستان و سعیدیه خرید و فروش مسکن رونق دارد.

یک عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاورین املاک همدان نیز از کاهش 51 درصدی معاملات مسکن تا نیمه اردیبهشت‌ماه در همدان خبر داد و گفت: از ابتدای سال 96 کمتر از 1000 معامله مسکن در همدان به ثبت رسیده است.

شهرام رحیم‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال 95 نسبت به سال 94، معاملات مسکن با کاهش 56 درصدی مواجه بود و در سال جدید نیز نسبت به مدت مشابه خود کاهش 51 درصدی داشته است.

وی تأکید کرد: با توجه به داده‌های آماری به نظر می‌رسد اتفاق به خصوصی در بازار مسکن پیش‌ نمی‌آید مگر اینکه دولت جدید با کار جهادی تحولی در بازار مسکن ایجاد کند.

وی با بیان اینکه تزریق پول در بخش‌های اقتصادی به حوزه مسکن سرازیر می‌شود، تصریح کرد: با توجه به پشت سر گذاشتن انتخابات پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه امسال اتفاق خاصی در بازار مسکن پیش نیاید.

رحیم‌بخش با بیان اینکه پرداخت وام مسکن به منظور رونق بازار مسکن هیچ تأثیری نداشته است، ادامه داد: رکود در حوزه مسکن فقط به مسکن مربوط نیست بلکه رکود عمیق اقتصادی باعث ایجاد این رکود شده به همین علت پرداخت وام مسکن تأثیری در رونق این بخش نداشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته مساکنی که از طریق وام مسکن خریداری شده، بسیار کم بوده است، افزود: از طرفی وام‌گیرندگان توانایی بازپرداخت این تسهیلات را نداشتند چرا که مدت بازپرداخت آن کوتاه بوده و در شهری مانند همدان که مردم درآمد بالایی ندارند، چطور می‌توانند از این وام استفاده کنند؟

وی با تأکید بر اینکه قیمت زمین و مسکن در همدان واقعا بالا است، یادآور شد: عوامل مختلفی باعث گرانی مسکن و زمین در همدان شده که یکی از این عوامل طرح تفضیلی شهر است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاورین املاک همدان تأکید کرد: طرح تفضیلی همدان دارای نواقصی است در حالیکه محدوده شهری همدان باید فراتر از حد موجود در طرح تفضیلی تعریف شود.

رحیم‌بخش گفت: قسمت جنوبی شهر همدان به رشته کوه‌های الوند محدود بوده و براین اساس نیز ساخت‌وساز در این قسمت محدود است و از طرفی در حال حاضر قسمت‌های شمالی شهر استعداد سکونت داشته و متقاضی نیز دارد بنابراین اگر محدوده شهری همدان از طرف شمال گسترش یابد به طور قطع و یقین قیمت زمین و ملک در همدان کاهش می‌یابد.

وی بالا بودن هزینه عوارض، بیمه ساختمانی و هزینه ساخت‌وساز و افزایش ارزش دلار را از دیگر دلایل بالا بودن قیمت مسکن در همدان برشمرد و خاطرنشان کرد: متأسفانه در شهر همدان عوارض نقشه پروانه بالا بوده و مدت زمان صدور پروانه ساخت طولانی است که همین باعث افزایش هزینه‌های ساخت شده و سازندگان مسکن این هزینه‌ها را در قیمت مسکن سرشکن می‌کنند.

وی بیان کرد: شهر همدان به لحاظ اقتصادی در وضعیت خوبی قرار نداشته و همین موضوع باعث شده بسیاری از افراد به جای کار در واحدهای تولیدی به سمت سوداگری بازار مسکن روی بیاورند.

رحیم‌بخش درباره سکونتگاه‌های غیررسمی در همدان نیز عنوان کرد: متأسفانه همیشه دولتمردان از مردم عقب هستند و پس از چندین سال از ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی در اطراف روستاهای همدان متوجه شدند که می‌توان در این مناطق هم زندگی کرد که کمک کم شهرک‌هایی همچون شهرک مدنی، بهستی و الوند را ایجاد کردند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاورین املاک همدان با تأکید بر گسترش و ایجاد شهرک‌های جدید در همدان، اظهار کرد: افرادی که در سکونتگاه‌های غیررسمی سکونت دارند، افراد توانمدی نبوده اما شهروند این شهر به شمار می‌روند و در انتخابات رأی می‌دهند بنابراین دولت باید خانه‌هایی که در این مناطق احداث شده را سامان دهد و خدمات عمومی به شهروندان این بخش‌ها ارائه دهد.

وی گفت: دولت باید در زمینه مالکیت مساکن احداث شده در سکونتگاه‌های غیررسمی شهر صدور سند را به صورت ضربتی آغاز کرده و این مناطق را به جد به حریم شهری محدود کند چرا که با افزایش ساخت‌وساز در جنوب شهر شاهد آسیب زدن به محیط زیست و منابع طبیعی خواهیم بود و اگر این روند ادامه یابد، همدان یکی از آلوده‌ترین شهرها خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: