• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-1892-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل حفظ آثار استان همدان در دفتر ایسنا مطرح کرد

تجلی ویژگی‌های امام(ره) در انقلاب

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در آستانه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با حضور در دفتر ایسنا گفت: امام، رهبر و حاکم جزء ویژگی‌های خاص حضرت امام(ره) است که این سه به صورت همزمان در هیچ یک از سیاست‌مداران دنیا یافت نمی‌شود.

سردار مهدی ظفری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، به تبیین ابعاد تربیتی واخلاقی امام(ره) پرداخت و اظهار کرد: برای شناخت شخصیت حضرت امام(ره) باید در پی شناخت انقلاب اسلامی باشیم چرا که ویژگی‌های امام(ره) در انقلاب تجلی یافته است.

وی با تأکید بر اینکه هر کسی نمی‌تواند امام، رهبر و حاکم باشد، تنها در حکومت نظام دینی است که هر سه این ویژگی‌ها یافت می‌شود،  ادامه داد: رهبر با امام متفاوت است چرا که رهبر به شخصی گفته می‌شود که تغییراتی در جامعه ایجاد کرده و می‌خواهد تفکر و اندیشه خود را عمق‌بخشی کند اما امام معتقد است باید انقلاب اسلامی بنیان حکومت جهانی باشد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان عنوان کرد: اگر کسی فقط امام بوده و حاکم نباشد، نمی‌تواند در اجتماع تأثیرگذار باشد به طوریکه مراجع تقلید بُعدی از امام بودن را دارند اما چون حاکمیت ندارند نمی‌توانند در جامعه تأثیرگذار باشند.

ظفری خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) انقلاب نکردند که یک سیستم حکومتی جایگزین سیستم حکومتی دیگر شود بلکه ایشان هدف اصلی انقلاب را تشکیل حکومت جهانی می‌بینند.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را بنیان حکومت جهانی می‌بینند، یادآور شد: انقلاب اسلامی زلزله ژئوپلیتیکی(سیاست جغرافیایی) در کل دنیاست که توانست در اندیشه‌های حاکم بر دنیا تزلزل، شکست و یا تردید ایجاد کند.

ظفری با بیان اینکه نگرش امام(ره) به انقلاب ویژه و متفاوت است، خاطرنشان کرد: آثار و برکات انقلاب شکست در راهبرد‌های نظام حاکم بر دنیاست.

وی یادآور شد: برخی مسئولان تصور می‌کنند انقلاب یک سیستم حکومتی را جایگزین یک سیستم حکومتی دیگر کرده است در حالیکه امام(ره) با انقلاب می‌خواستند ابعاد مختلف جامعه متحول و الهی شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان خاطرنشان کرد: در آن زمان قریب به اتفاق مسئولان وقت پیشنهاد انحلال ارتش را می‌دادند اما امام(ره) مُصر بودند که ارتش بماند چرا که ارتش متعلق به مردم است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اندیشه‌های مدیریتی امام(ره) گفت: در اندیشه‌های مدیرتی امام(ره) هیچ‌گاه تردید دیده نمی شود؛ محال است در طول حکومتش تصمیمی گرفته باشند و از تسلیم خود عدول کرده باشند چرا که ایشان شجاعت و شهامت دارند که بپذیرند تصمیم گرفته شده شاید اشتباه بوده این در حالیست که این ویژگی در هیچ‌یک از سیاستمداران دنیا دیده نمی‌شود.

وی به اندیشه امام(ره) در زمینه حمایت از مستضعفان اشاره کرد و گفت: اندیشه حمایت از مستضعفان از ویژگی‌های حکومت‌های ولایی است که در تمامی ابعاد فعالیت‌های امام(ره) دیده می‌شود.

ظفری تصریح کرد: دشمن القا می‌کند که مردم حتما باید از قدرتی تبعیت کنند در حالیکه امام چون حق را پیروز همیشگی می‌دانند در مقابل دنیا به راحتی می‌ایستند.

وی با بیان اینکه کوچک شمردن دشمن از ویژگی‌های ایشان بود، افزود: ویژگی تحقیر و کوچک شمردن دشمن توسط امام(ره) از بطن و نصّ قرآن بر آمده است.

این مقام مسئول به وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های دنیا در اندیشه امام(ره) پرداخت و گفت: همه انقلاب‌های دنیا همچون انقلاب فرانسه به سادگی شروع شده و به سختی ادامه پیدا می‌کنند چرا که اهداف محدودی دارند اما انقلاب اسلامی از دیدگاه امام(ره) بنیان تشکیل حکومت جهانی است که به راحتی خسته نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) متفاوت از همه سیاست‌مداران دنیا عمل می‌کردند و متفاوت هم نتیجه می‌گرفتند.

ظفری بسیج را ماحصل‌های اندیشه‌های دفاعی امام(ره) عنوان کرد و یادآور شد: ساماندهی ارتش، تشکیل سپاه پاسداران و تشکیل نیروی هوایی و دریایی از ویژگی‌های اندیشه دفاعی امام(ره) است.

قدرت بازدارندگی موجود در کشور مدیون اندیشه‌های دفاعی امام(ره) است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با بیان اینکه امروزه در سایه تفکر بسیج امنیت در کشور حکمفرماست، تصریح کرد: اگر امروزه در بسیاری از مسائل قدرت بازدارندگی پیدا کرده‌ایم، مدیون اندیشه‌های دفاعی امام(ره) هستیم.

وی به ثبات در نظام فکری و اندیشه امام(ره) اشاره کرد و گفت: وقتی امام(ره) تصمیم به عملیاتی می‌گیرند هیچ‌گاه تردیدی در تصمیمات ایشان دیده نمی‌شود چرا که همواره اصل مشورت در اندیشه‌شان یک قاعده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به شجاعت امام(ره) اشاره و اظهار کرد: شجاعت امام(ره) برگرفته از عقلانیت و دیانت ایشان است. امام(ره) قدرت برگرفته از دین را مافوق همه قدرت‌های جهان می‌دانند و از آنجا که پیروزی را همیشه از آن مسلمین می‌دانند، معتقدند حق همیشه پیروز است گرچه در مقابل قدرتمندترین نیرو‌ها باشد.

ظفری به عمق ارتباط قلبی امام(ره) با مردم اشاره کرد و گفت: این نظام فکری امام(ره) برگرفته از اندیشه‌های ائمه اطهار(ع) است همانطور که در بسیاری از وصیت‌نامه‌های شهدا این موضوع به وضوح دیده می‌شود.

وی در ادامه به چگونگی انتقال این اندیشه‌های امام(ره) به قشر جوان پرداخت و گفت: نسل امروز ما نسل گمشده تاریخ است؛ یک پیوند پنهانی با ارزش‌های انسانی و اندیشه‌های امام(ره) که برگرفته از اندیشه‌های همه پیامبران است، دارند اما دشمن با فضا و محیطی که برایشان مهیا کرده، در پی گرفتن هویت جوان دینی ما است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با بیان اینکه فطرت جوانان ما با اندیشه‌های امام(ره) گره خورده است گرچه خود متوجه نباشند، عنوان کرد: جامعه جهانی تصمیم دارد جوانان دین ما در قعر پوشش جهانی بماند و خودش را پیدا نکند.

وی یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی بشر را فراموش کردن فطرت انسانی برشمرد و یادآور شد: فطرت سرمایه هر انسانی است بنابراین دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و سایر نهادهای فرهنگی و دینی فضای حاکم بر جامعه را طوری قرار دهند که زمینه لازم برای بروز قابلیت‌های درونی جوانان فراهم شود.

ظفری با تأکید بر اینکه شکاف موجود در جامعه باید از بین برود، افزود: در نظام دینی در پی تشکیل امت واحده و جامعه توحیدی هستیم که یکی از ویژگی‌های آن از بین بردن مرزها و نگاه عاطفی به قشر جوانان است.

بُعد مدیریتی امام(ره) از محبت به خانواده نکاست

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در ادامه با بیان اینکه امام(ره) یک شخصیت همه بُعدی داشتند، یادآور شد: بر اساس گفته‌های نزدیکان امام(ره)، هیچ‌گاه بُعد مدیریتی امام(ره)، ایشان را از ابعاد خصوصی و خانواده جدا نکرد.

وی تواضع و اقتدار را دو ویژگی ذاتی و متمایز امام(ره) برشمرد و گفت: امام(ره) در مقابل دشمن کاملا مقتدر و در مقابل مردم کاملا متواضع عمل می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه مسائل داخلی کشور موجب تغییر در رفتار امام(ره) در خانواده نمی‌شد، خاطرنشان کرد: امام(ره) یک انسان کاملا عاطفی بودند اما هیچ‌گاه این ویژگی را در مدیریت‌های کلان دخالت نمی‌دادند.

ظفری در ادامه با بیان اینکه اساتید در دانشگاه‌ها درباره برطرف کردن توهمات ذهنی برخی جوانان تکلیف دینی دارند، خاطرنشان کرد: جوان امروزه با جوان‌ان دهه‌های گذشته متفاوت هستند بنابراین باید والدین و مسئولان جامعه بکوشند سوالات ذهنیشان را به درستی پاسخ داده و آنها را واقعیت‌پذیر بار آورند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: