• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-5791-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

آسیب‌دیدگی 5700 هکتار از باغات همدان بر اثر بارش تگرگ

معاون مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه امسال حدود 5 هزار و 700 هکتار از باغات استان دچار آسیب‌دیدگی بارش تگرگ شده است، گفت: خسارت ناشی از این عارضه سبب کاهش 9170 تنی محصول باغات شد.

رحیم بیات در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه میزان تولید در باغات استان همدان در سال 690 تن است، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که امسال نسبت به سال‌های قبل خسارات وارده به محصولات کمتر است.

وی با اشاره به اینکه خسارت سرمازدگی ۲ هزار هکتار از باغات گردو استان همدان را در برگرفته است، عنوان کرد: این امر سبب شده است تا برداشت محصول گردو در استان همدان ۱۰ درصد کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: میزان برداشت سالیانه گردو در استان همدان 54 هزار تن است که امسال برداشت گردو 2 تا 5 هزار تن کاهش دارد و بیشترین آسیب‌زدگی در باغات ملایر و تویسرکان اتفاق افتاده است.

 بیات یادآور شد: باغات گردو به علت سرمازدگی شدید و ناگهانی دچار آسیب‌هایی شدند که تلاش می‌شود خسارات وارده به باغداران جبران شود.

معاون مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه در باغ‌هایی که درختان به صورت توده‌ایی کاشته شده‌اند، حساسیت به سرمازدگی بیشتر است، گفت: امروزه برای باغات، کاشت درختان پیوندی توصیه می‌‌شود البته در باغات قدیمی عمده درختان به صورت توده‌ای هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب در انشعابات شاخه‌ای و سرشاخه‌ای است، تصریح کرد: اگر تنظیم باغات، تغذیه و اصلاحات در درختان ضعیف انجام شود این درختان در سال آینده قابل باردهی هستند.

بیات با تأکید بر اینکه بیشترین نگرانی ما برای از بین رفتن درختان است نه محصولات، عنوان کرد: توصیه‌های کلی این است که در اواخر فصل از آبیاری باغ‌ها پرهیز شود و نیز از کود پتاس برای درختان استفاده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: