• دوشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6291-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 13 مطرح کرد

پیش‌بینی خرید 346 هزار تن گندم در استان/نبود مشکل ذخیره‌سازی گندم در همدان

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 13 با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها مقدار تولید گندم در استان همدان 533 هزار تن خواهد بود، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۳۴۶ هزار تن خرید تضمینی گندم در استان صورت گیرد.

علیرضا رنجبرضرابی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه سال گذشته خرید گندم بدون هیچ‌گونه تنش و شکایتی در فضای آرام انجام شد، اظهار کرد: امید است امسال هم با همکاری همه اعضای کمیسیون خرید استان و همکاران شرکت این فرآیند به خوبی انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه سال 95 مقدار 533 هزار تن گندم از کشاورزان استان همدان به ارزش 6 میلیون 794 هزار و 986 میلیون ریال در بیش از 60 مرکز تحویل‌گیری با بیش از 250 نفر نیروی مستقر در مراکز و ستادی خریداری شد، تصریح کرد: این ارقام  نسبت به مدت مشابه در سال 94، 74 درصد رشد داشته است.

رنجبرضرابی خاطرنشان کرد:امسال نیز با هماهنگی‌های به‌عمل آمده لیست مراکز خرید در شرف جمع‌بندی است تا اکیپ کارشناسی به‌منظور آماده‌سازی کلیه مراکز خرید ملکی سیلوهای بخش خصوصی، کمیسیون کارخانجات و انبارهای مباشرین از ساختمان و تجهیزات مراکز انباری و سیلویی شامل باسکول، تجهیزات تخلیه و بارگیری و نگهداری، كاور و سموم موردنیاز و لوازم آزمایشگاهی و نرم‌افزار و رایانه و چاپگری‌های موجود بازدید و بررسی به عمل آورده و نسبت به تعمیر و رفع نواقص و کمبودهای موجود اقدام کند.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها مقدار تولید گندم در استان همدان 533 هزار تن خواهد بود، اضافه کرد: پیش‌بینی امسال ۳۴۶ هزار تن خرید تضمینی گندم در استان صورت گیرد.

رنجبرضرابی درباره مراکز ذخیره گندم نیز گفت: سال گذشته حدود ۶۰ مرکز تحویل‌گیری در استان فعال بود که سعی شده امسال مراکز سال گذشته فعال شوند و در صورت نیاز مراکز جدید با هماهنگی کمیسیون خرید استان مستقر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شهرستان ملایر یک سیلوی تمام مکانیزه با ظرفیت ۲۰ هزار تن وجود دارد، عنوان کرد: همچنین فضای ذخیره‌سازی کارخانه آرد و انبارهای تعاون روستایی وجود دارد که استفاده خواهد شد بنابراین با توجه به مقدار پیش‌بینی خرید، در شهرستان همدان مشکلی برای ذخیره‌سازی گندم وجود نخواهد داشت.

وی درباره قیمت خرید تضمینی گندم بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی با ۴ درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیرمفید ۱۳۰۰۰ ریال است که به ازای افزایش یا کاهش هر درصد افت مفید ۱۴ ریال و افزایش یا کاهش هر درصد افت غیرمفید ۴۵ ریال از بهای گندم کسر یا به آن اضافه می‌شود.

رنجبرضرابی ادامه داد: همچنین نرخ خرید تضمینی گندم معمولی و دوروم بر اساس 4 درصد افت مفید و 2 درصد افت غیر مفید به ترتیب از قرار هر کیلوگرم 13000 ریال و 13300 ریال است.

وی با بیان اینکه سن‌زدگی تا دو درصد مجاز است و بیش از آن بابت هر درصد مبلغ ۱۵۰ ریال از بهای گندم کسر خواهد شد، یادآور شد: امسال بانک کشاورزی به‌عنوان بانک‌عامل مسئول پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار خواهد بود که بر این اساس هماهنگی‌های لازم با این بانک انجام‌گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 13 اظهار کرد: در سالجاری نیز طبق سنوات گذشته اولویت استقرار مراکز خرید در سیلوها و انبارهای ملکی و بلندمدت، سيلوهای بتنی و فلزی عمودی و انبارهای تمام مکانیزه هستند و گندم‌هایی قابل خریداری و تحویل گیری‌اند که تولید داخل کشور و محصول تولیدی سال زراعی جاری باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تعدادی دوره آموزشی و بازآموزی برای نیروهای مستقر در مراکز از ‌جمله کارشناسان آزمایشگاه، کاربران رایانه و عوامل تشخیص و ذی‌حساب درنظر گرفته‌شده که طی روزهای آینده انجام خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: