• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-10790-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لحظه‌های معنوی/18/

رمضان، موسم رحمت ...

رمضان هنگامه تفرج در وسعت بی‌نهایت رحمت لم‌یزلی است.

به گزارش ايسنا، در روز هجدهم از ماه مبارك رمضان دعاي اين روز را زمزمه می‌کنیم:

بسم الله الرحمن الرحيم

"اللهمّ نَبّهْني فيهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ و نوّرْ فيهِ قلبي بِضِياءِ أنْوارِهِ و خُذْ بِكُلّ أعْضائي الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ يا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفين"

«خدايا آگاهم نما در آن براى بركات سحرهايش و روشن كن در آن دلم را به پرتو انوارش و بكار به همه اعضايم به پيروى آثارش به نور خودت اى روشنى بخش دلهاى حق شناسان»

آیه روز:

وَ مِنْ ءَايَتِهِ يُرِيكمُ الْبرْقَ خَوْفاً وَ طمَعاً وَ يُنزِّلُ مِنَ السمَاءِ مَاءً فَيُحْىِ بِهِ الأَرْض بَعْدَ مَوْتِهَا إِنَّ فى ذَلِك لاَيَتٍ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ

«و از آيات او اين است كه برق و رعد را به شما نشان مى‏دهد كه هم مايه ترس و هم اميد است (ترس از صاعقه، و اميد به نزول باران)، و از آسمان آبى فرو مى‏فرستد كه زمين را بعد از مردنش بوسيله آن زنده مى‏كند؛ در اين نشانه‏هايى است براى جمعيّتى كه مى‏انديشند!»

مسأله روز:

حکم قضاي روزه براي کسي که به علت داشتن عذري روزه‌هايش را نگيرد و بعد از برطرف شدن آن عذر عمدا روزه‌هايش را نگيرد چيست؟

آيت الله سيستاني: اگر در ماه رمضان بواسطه عذرى روزه نگيرد، و بعد از رمضان عذر او بر طرف شود و تا رمضان آينده عمداً قضاى روزه را نگيرد، بايد روزه را قضا كند و براى هر روز يك مُد طعام هم به فقير بدهد.

آيت الله وحيد خراساني: اگر در ماه رمضان به واسطه عذرى روزه نگيرد، و بعد از ماه رمضان عذر او بر طرف شود، و تا ماه رمضان آينده عمداً قضاى روزه را نگيرد، بايد روزه را قضا كند، و براى هر روز يك مُد طعام به فقير بدهد.

آيت الله مكارم شيرازي: هرگاه روزه ماه رمضان را به واسطه عذرى نگيرد و تا رمضان آينده عمداً قضاى آن را به جانياورد در حالى كه عذرش برطرف شده، بايد بعداً روزه را قضا كند و براى هر روز يك مد طعام كفّاره بدهد.

آيت الله موسوي اردبيلي: اگر در ماه رمضان به واسطه عذرى روزه نگيرد و بعد از رمضان عذر او برطرف شود و تا رمضان آينده عمدا قضاى روزه را نگيرد، بايد روزه را قضا كند و براى هر روز يك مُد طعام به فقير بدهد.

آيت الله مظاهري: اگر در ماه رمضان به واسطه عذرى روزه نگيرد و بعد از رمضان عذر او برطرف شود و تا رمضان آينده عمداً قضاى روزه را نگيرد بايد روزه را قضا كند و براى هر روز 750 گرم گندم يا جو و مانند اينها يا قيمت اينها را به فقير بدهد.

مقلدان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز مي‌توانند استفتائات خود را در اين خصوص از طريق سايت http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مطرح كرده و پاسخ آن را دريافت کنند.

کلام اميرالمومنين(ع)

ايشان در حکمت 116 نهج البلاغه مي‌فرمايند:‌ «بسا كساني كه با احسان و نعمت خداوندى كم‏كم به عذاب او نزديك شود. با پوشيده داشتن گناهش فريب مى‏خورد و از اينكه، مردم او را به نيكى ياد مى‏كنند، فريفته شود. خداوند، هيچكس را به چيزى چون مهلت دادن به او، نيازموده است.»


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: