• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-10690-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بازخوانی وصیت‌نامه‌ شهید عیوضی؛

بالاترين گرفتاري انسان‌ها «حب نفس» است

شهدا مظهر ایثار و فداکاری هستند بنابراین خبرگزاری ایسنا به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدام به بازخوانی وصیت‌نامه‌های شهدای استان کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، وصیت‌نامه شهدا حاوی نکاتی است که اسوه اخلاق، ایثار و رشادت است و این موضوع می‌تواند به عنوان مهمترین عامل برای مقابله با تهاجم فرهنگی مورد اهتمام بیش از پیش قرار گیرد.

حال دست به انتشار گزیده وصیت‌نامهشهید «فریدون عیوضی» می‌زنیم.

بسم الله الرحمن الرحيم

به نام خداوند متعال و مقتدر و توانا که ما انسان‌ها را از خون بسته آفريد و توانايي داد تا همه به سوي او برويم و خدا در راه کامل شدن و به او پيوستن نيرو و عقل عنايت فرمود و به مقام مقدس او که وحدانيتش در يگانه دانستن او نهفته است و ما با نيروي عقل پيامبر دروني و به وسيله پيامبران و کتب آسماني که راهنماي بيروني ما هستيد، بايد به او برسيم.

خداوندي را پاس مي‌گويم که هرچه در آسمان‌ها و زمين است در تحت توجهات و توانايي اوست و همه حاجت‌هاي ما تنها به وسيله او برآورده مي‌شود.

ما که شيعه اثني‌عشري هستيم بايد وجود خود را پاک کنيم و با تمايلات نفساني خود که جهاد اکبر است، مبارزه کنيم و چنانکه امام عزيز هم فرمودند بالاترين گرفتاري حب نفس است، با شدت تمام‌تر مبارزه کنيم.

مبارزه با نفس در سرلوحه اين جهاد است. جهاد امري واجب براي انسان‌هاست به ویژه ما مسلمان‌ها که امت محمد(ص) هستيم.

ما بايد سال‌ها مبارزه کنيم تا خود را بشناسيم و وقتي که خود را شناختيم خدا را هر لحظه در وجود خودمان احساس مي‌کنيم و کسي که خود را شناخته خداي خود را شناخته است.

کسي مي‌تواند حق تعالي را يگانه بداند که از تمام تمايلات خود شامل، مال، زن، فرزند، پدر و مادر فقط در راه صحيح و براي رضاي خدا استفاده کند.

اگر حتي تمام کارهاي ما ذره‌اي براي غير خدا باشد، نمي‌توانيم به سوي او حرکت کنيم.

اي پدر عزيز و مادر مهربان، هميشه خداي متعال را در قلب خود با لحظه لحظه زندگيتان درنظر داشته باشيد و در تمام کارها از او کمک بخواهيد و صبر و ايمان قلبي خود را در مواقع خيلي سخت حفظ کنید و امام عزيز را هميشه دعاگو باشيد چون اين ياور مستضعفان و نمونه تقوا و صداقت تمام کارهاي خود را براي خدا انجام مي‌دهد.

بنده از خداي متعال مي‌خواهم اين جان بي‌ارزشم را به درگاه بزرگ و بلند مرتبه‌اش قبول کند و به لحظه لحظه عمر امام اضافه کند و روحانيت راستين را هميشه پشتيبان باشيد چون اگر روحانيت نبود مملکت اسلامي شکست مي‌خورد و بدانید که اگر از روحانیت حمایت نکنید شکست خواهید خورد.

برادر عزيز و مهربانم زکريا را خوب تربيت کنيد و او را هميشه راهنمايي کنيد و بعد از من او را حتما به سپاه بفرستيد تا او پاسدار خوبي باشد و به پاسداران عشق بورزيد که آنها پاک‌ترين کسان اين جامعه هستند و بنده راحلال کنيد چون بنده به شما خيلي اذيت کردم.

شما با زجر و ذلت بنده را بزرگ کرده‌ايد خيلي از زحمات شما احساس شرمندگي مي‌کنم. در موقع روبرو شدن با شماها و پيام دوستان به دوستان بنده بگویيد برادران را به سپاه آشنا کنيد و سپاه را به مردم بشناسانيد البته مردم فرزندان خود را مي‌شناسد اما شماها بهتر بشناسانيد.

اي برادران با همه برادران که روي به طرف اسلام آوردند با رويي خوش و اخلاق پسنديده اسلامي رفتار کنيد و جهاد را هميشه در نظر داشته باشيد و با حق‌ها که روبروي خداوند و رسول خدا و نايب او مي‌ايستد، با تمام نيرو بجنگيد و با منافقان و کفار که سر دسته آنها منافقان است با قدرت خداوند متعال مبارزه کنيد و مرگ بر آمريکا و مرگ بر شرق و غرب را هميشه درنظر داشته باشيد.

با کساني‌که حرام خدا را حلال و حلال را حرام مي‌شمارند و ايمان به خدا ندارند و رسول او را و کتاب او را عترت پيامبر را به مسخره مي‌گيرند، مبارزه کنيد.

مرا بخشيد که مزاحم شما شدم. خداوندا به امام خميني(ره) طول عمر و به پدر و مادر بنده صبر در موقع شنيدن شهادت من عنايت بفرما و به روحانيت راستين موفقيت و پيروزي عنايت فرما.

والسلام

زندگینامه شهید فریدون عیوضی

سردار شهید حسین همدانی: عیوضی مثل شیر می غرید

شهید فریدون(اردشیر) عیوضی 21 آذرماه سال 1336 در خانواده‌ای مذهبی در شهر بهار از توابع استان همدان به دنیا آمد. از همان کودکی بسیار پر جنب و جوش و پر تلاش بود و در همه امور کشاورزی و باغداری و امور خانه کمک حال پدر و مادر و اهل خانه بود.

سال 1343 وارد دبستان شد و چون از هوش و استعداد خوبی برخوردار بود با علاقه و اشتیاق ادامه تحصیل داد و در سال 1353 مدرک سیکل(پایان دوره راهنمایی) را کسب کرد.

در کنار تحصیل و برای کمک به امرار معاش خانواده، کار هم می‌کرد و علاوه بر تأمین مخارج خود، کمک حال خانواده نیز بود.

دلبسته اهل‌بیت(ع) بود و خادمی هیئت‌های حسینی و جلسات مذهبی را افتخار خود می‌دانست و این ارادت و اشتیاق روح و جانش را جلائی حسینی داد. به احکام و شرعیات اهمیت می‌داد و سعی می‌کرد علاوه بر رعایت اصول و فروع دین، الگوی مناسبی برای دیگران باشد.

اشتیاق به تحصیل او را به دانشگاه کشاند و در رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیل شد اما به علت بروز برخی مشکلات نتوانست بیشتر از مقطع کاردانی ادامه تحصیل دهد. شغل معلمی را انتخاب کرد و مشغول به تربیت دانش‌آموزان و آینده‌سازان مملکت شد.

سال‌های نوجوانی و جوانی فریدون مصادف با سال‌های انقلاب و مبارزات انقلابی مردم ایران با رژیم ستم‌شاهی و فریدون که دانش‌آموخته مکتب اباعبدالله الحسین(ع) بود و درس آزادی و آزادگی را به خوبی فراگرفته بود، همراه جریان مبارزه شد و از هر فرصتی برای کمک به این سیل خروشان استفاده می‌کرد.

انقلاب که به پیروزی رسید به عضویت بسیج مستضعفان درآمد و با توجه به اوضاع کشور به انجمن‌ها و کمیته‌های امدادرسانی به محرومان و نیازمندان شتافت و از همه توان و امکانات خود برای خدمت به محرومان استفاده کرد.

به دلیل اخلاق نیکو و خدمت به همه مردم، از چهره‌های خدمتگزار و سرشناس شهر بهار بود و قابل احترام برای هم شهری‌ها و اقوام و دوستان.

با حمله ارتش بعث عراق به ایران و آغاز سال های جنگ تحمیلی، دفاع از کشور و ملت را بر همه خواسته های خود ترجیح داد و به عنوان نیروی داوطلب بسیجی روانه جبهه های نبرد حق علیه باطل شد.

در عملیات‌های متعدد شرکت کرد و دلاورانه همراه با دیگر همرزمانش حماسه‌ها آفرید و رشادت‌ها از خود بر جای گذاشت.

در کنار شهید چمران در آزادسازی حمیدیه تا سوسنگرد شرکت داشت و در عملیات قراویز و تنگه کورک رشادت‌های او در این عملیات تا جایی بود که سردار همدانی در وصف او می‌گوید: عیوضی مثل شیر می‌غرید .

عیوضی کاملا مطیع ولایت‌فقیه و رهبری بود و خط مشی خود را خط ولایت و رضای خدا قرار داده بود و به همین علت هیچ‌گاه از راه مستقیم منحرف و گرفتار فرقه‌های منحرف نشد به طوریکه به گفته یکی از دوستانش در تشخیص و بصیرت همچون عمار درست و حق بود.

خرمشهر میعادگاه او شد و در 21 اردیبهشت‌ماه سال 1361 در خرمشهر همیشه آزاد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر، شهید شد و به یاران و دوستان شهیدش پیوست.

کتاب "اردشیر آبروی ایل" به همت سیدحسین حسینی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس با اشاره به زندگینامه و خاطرات شهید عیوضی تألیف و روانه کتابخانه‌ها شده است.

شهید فریدون عیوضی در بخشی از وصیت‌نامه خود آورده است: ما که شيعه اثني‌عشري هستيم بايد وجود خود را پاک کنيم و با تمايلات نفساني خود که جهاداکبر است مبارزه کنيم و چنانکه امام عزيز هم فرمودند بالاترين گرفتاري حب نفس است، با شدت تمام‌تر مبارزه کنيم.

جهاد يک امري واجب است براي انسان‌ها به ویژه ما مسلمان‌ها که امت محمد(ص) هستيم. ما بايد سال‌ها مبارزه کنيم تا خود را بشناسيم و وقتي که خود را شناختيم خدا را هر لحظه در وجود خودمان احساس مي‌کنيم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: