• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6691-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پیش‌بینی تولید 505 هزار و 459 تن گندم در همدان

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه از 4.4 میلیون تن تولیدات کشاورزی استان 3.4 میلیون تن تولیدات زراعی است، گفت: تولیدات زراعی استان همدان 5 درصد تولیدات کشور و 26 درصد تولیدات منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، امیر لاهوتیان سه‌شنبه 23 خرداد در جمع خبرنگاران، با تأکید بر اینکه سطح وسیعی از محصولات کشاورزی استان به تولیدات زراعی اختصاص دارد، اظهار کرد: استان همدان در تولیدات زراعی در کشور رتبه پنجم و در منطقه رتبه اول را دارد.

وی با اشاره به اینکه ارزش محصولات زراعی استان، 22 هزار و 874 میلیارد ریال است، تصریح کرد: سطح زیرکشت محصولات زراعی استان همدان 634 هزار و 688 هکتار و میزان تولیدات آن 3 میلیون و 105 هزار و 198 تن است.

وی با بیان اینکه استان همدان در کاربری اراضی جزء استان‌های برتر کشور است، افزود: از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان، 428 هزار و 785 هکتار به محصولات دیم و 205 هزار و 903 هکتار محصولات آبی با درصد کاربری 39 درصد است.

لاهوتیان ادامه داد: برنامه استان کاهش سطح زیرکشت محصولات پاییزه با کشت غالب گندم و جو آبی و افزایش سطح زیرکشت محصولات دیم و همچنین انتقال کشت محصولات بهاره پرآب‌بر به کشت‌های پاییزه است.

تولید 712 هزار تن گندم در سال 95 در همدان

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: در سال گذشته از 14 میلیون تن گندم تولید شده در کشور 712 هزار و 200 تن مربوط به استان همدان بوده که 5 درصد تولید کشور را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی تولید گندم در سال گذشته تولید 639 هزار تن گندم بود که با 712 هزار تن نخستین برنامه اقتصاد مقاومتی استان محقق شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 533 هزار تن از گندم تولیدی استان خرید تضمینی شد، افزود: سال گذشته بیش از 70 درصد گندم تولید استان خریداری شد و در سالجاری نیز اولویت خرید گندم برای گندم‌های پاک و سن‌زدگی زیر 2 درصد است.

لاهوتیان با اشاره به خرید گندم توسط 21 مرکز خرید اصلی و 50 مرکز خرید تعاون روستایی استان، گفت: قیمت تضمینی خرید گندم در سالجاری 1300 تومان به ازاری هر کیلوگرم گندم بوده و حداکثر سن‌زدگی تا 2 درصد وزنی قابل قبول خواهد بود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: تولید 580 هزار تن گندم در سالجاری پیش‌بینی شده بود که به علت خسارات ناشی از سرمازدگی، تگرگ و تنش خشکی این میزان به 505 هزار و 459 تن کاهش یافته است.

مبارزه با سن غلات در بیش از 250 هزار هکتار از مزارع

وی با بیان اینکه در سالجاری بیش از  73هزار هکتار گندم آبی و بیش از 325 هزار هکتار گندم دیم در استان همدان کشت شده است، اظهار کرد: تا کنون 250 هزار و 489 هکتار معادل 50 درصد از مزارع گندم استان مبارزه با سن مادر و پوره که از آفات مهم گندم است انجام گرفته است.

لاهوتیان با تأکید بر اینکه تولید بذر یکی از مهمترین عوامل تولید گندم است، بیان کرد: استان همدان در تولید هسته‌های بذری و بذور مادری و گواهی شده جایگاه خوبی در کشور داردبه طوریکه با تولید 25هزار و 833 تن بذر گندم در سال 95 نسبت به سال گذشته خود افزایش 47 درصدی دارد.

وی با اشاره به اینکه 8 شرکت تولید بذر با ظرفیت تولید 29 هزار تن بذرور گواهی شده و مادری گندم در استان همدان فعالیت دارد، تصریح کرد: در سال گذشته 58 میلیارد ریال یارانه به کشاورزان و شرکت‌های تولیدکننده بذر استان تعلق گرفت که 100 درصد آن تخصیص یافت.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: در سالجاری نیز 110 میلیارد ریال یارانه تولید بذر به استان اختصاص یافته که از این میزان تا کنون 39 درصد تحویل داده شده است.

تولید 277 هزار تن جو در سال 95 در همدان

لاهوتیان با اشاره به اینکه سال گذشته از 4 میلیون تن جو تولید شده در کشور 277 هزار تن متعلق به استان همدان بوده است، گفت: در سال گذشته برای نخستین‌بار بیش از 133 هزار تن جو به صورت تضمینی از کشاورزان استان خریداری شد.

وی با بیان اینکه افزایش تولید گندم و جو یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته با تولید 277 هزار تن جو در استان همدان برنامه اقتصاد مقاومتی در زمینه افزایش تولید جو محقق شده است.

لاهوتیان تأکید کرد: امسال به علت مشکلات جوی بیشترین آسیب به محصول جو آبی وارد شده به‌طوریکه سطح زیرکشت جو آبی 9 هکتار کاهش یافته و به  34 هزار هکتار رسیده و جو دیم نیز از 63 هزار هکتار به 57 هزار هکتار رسیده است.

پیش‌بینی تولید 176 هزار تن جو در همدان

وی از آغاز برداشت جو در مزارع اسدآباد و تویسرکان خبر داد و یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود امسال 176 هزار تن جو در استان همدان تولید شود همچنین خرید تضمینی جو در بورس از 20 فروردین تا 31 شهریور ادامه دارد و قیمت تضمینی برای هرکیلوگرم جو 10هزار و 300 ریال است.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان بیان کرد: 9 مرکز خرید اصلی و 101 کاربر در ساتان همدان ورود اطلاعات جوکاران استان در سامانه را برعهده دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: