• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6891-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز برداشت «کاملینا» برای نخستین‌بار در همدان

امروز برداشت دانه روغنی کاملینا که برای نخستین‌بار در استان همدان کشت شده بود، آغاز شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، معاون فنی جهادکشاورزی شهرستان همدان در این‌باره در جمع خبرنگاران گفت: بیشترین سطح زیرکشت کاملینا در کشور در شهرستان همدان با ۵۵ هکتار انجام گرفته است.

حاج‌علی اکبری اظهار کرد: سال گذشته اطلاعاتی درباره گیاه روغنی کاملینا توسط شرکت دانش‌بنیان بیستون شفا در اختیار جهادکشاورزی شهرستان همدان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه هنوز قسمت اعظمی از روغن مصرفی کشور از خارج وارد می‌شود، تصریح کرد: کشت کاملینا بحث مهمی بود و از طریق مدیریت جهادکشاورزی به طور جدی پیگیری شد که در نهایت موفق به اخذ مجوز کشت این گیاه روغنی از وزراتخانه شدیم.

وی با اشاره به اینکه به علت ناشناس و تازه بودن کاملینا این گیاه در اقلیم‌های متفاوت استان کشت شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در پاییز سال گذشته بارندگی موثری در استان رخ نداد انتظاری که از عملکرد این گیاه در شهرستان داشتیم، برآورده نشد.

اکبری ادامه داد: کشت کاملینا به علت بحران آب به صورت دیم انجام می‌شود و در تناوب با گندم و استفاده از زمین‌های آیش مورد استفاده قرار می‌گیرد که این از مزیت‌های خوب این گیاه است.

معاون فنی جهادکشاورزی شهرستان همدان عنوان کرد: کشت کاملینا به صورت آزمایشی توسط شرکت دانش‌بنیان بیستون شفا به عنوان مجری این طرح انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مزایای این کشت مقاومت نسبت به سرما است، خاطرنشان کرد: کاملینا به صورت تضمینی توسط شرکت خریداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح کشت کاملینا طرحی ملی بوده و گسترش آن در برنامه قرار دارد، بیان کرد: کشت کاملینا به علت تولید روغن اهمیت ملی دارد اما هنوز نمی‌توان قضاوتی درباره کشت این گیاه در سال آینده کرد.

نماینده شرکت بیستون شفا در همدان نیز با تأکید بر اینکه کاملینا بهترین جایگزین برای مزارع آیش است، گفت: امسال مجوزهای لازم از وزارت جهادکشاورزی گرفته و این وزارتخانه توجیه شد که این گیاه برای اقلیم‌های مختلف مناسب است.

زهرا رضی با بیان اینکه کاملینا گیاهی کم‌توقع است، یادآور شد: با وجود اینکه شرایط آب‌وهوایی برای محصولات دیم مناسب نبود اما باز هم نتیجه خوبی داشته است.

وی نبود علف هرز در مزرعه کاملینا و مبارزه با علف هرز بدون سموم شیمیایی را از نقاط قوت کشت کاملینا برشمرد و  با تأکید بر اینکه کشت کاملینا نمود بازر اقتصاد مقاومتی است، عنوان کرد: گیاه کاملینا بدون استفاده از نهاده زیاد و حداقل آبیاری می‌تواند وابستگی کشور به واردات روغن را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه دانه روغنی کاملینا سرشار از امگا۳ است، تصریح کرد: علاوه بر مصارف خوراکی، روغن کاملینا به عنوان سوخت موتورهای بیودیزل مصرف می‌شود.

رضی با ابرازامیدواری نسبت به آینده کاملینا در استان، خاطرنشان کرد: کنجاله کاملینا بهترین خوراک برای دام و طیور بوده و استفاده از روغن کاملینا در محصولات آرایشی بهداشتی از دیگر مزایای این‌گیاه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: