• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-11890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

بازخوانی یک پرونده جنایی یا حادثه در همدان؟!

هفته گذشته خبر انفجار و آتش‌سوزی یک واحد مسکونی در شهر همدان در خروجی اخبار خبرگزاری‌ها قرار گرفت. آنطور که پیداست ساعت 21 و 23 دقیقه پنجشنبه 18 خردادماه، سامانه 125 همدان گزارشی از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در یک مجتمع مسکونی 5 طبقه دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، به دنبال اعزام سه گروه عملیاتی به محل حادثه، عملیات اطفاء حریق و امدادونجات آغاز شد اما به علت شدت آتش‌سوزی و انتشار دود غلیظ در ساختمان، نیروهای کمکی به محل فراخوانده می‌شوند.

پس از اطفاء حریق و نجات افرادی که در ساختمان بودند، عملیات رو به پایان بود که با حضور یکی از بستگان همسایه طبقات بالاتر این واحد، آتش‌نشانی متوجه محبوس شدن تعدادی از ساکنان در طبقه بالایی این مجتمع می‌شوند.

پس از جستجو، مأموران آتش‌نشانی با 9 نفر از افراد این خانواده که در یکی از اتاق‌های خانه محبوس شده بودند، مواجه می‌شوند اما متأسفانه یکی از آنها به علت سرایت شدید گاز مونواکسیدکربن به ریه‌ها در دم جان باخته بود.

حال 7 نفر دیگر وخیم گزارش می‌شود که با وجود حضور نیروهای اورژانس در محل و انتقال آنها به بیمارستان، 6 نفر دیگر به علت خفگی جان خود را از دست می‌دهند و نفر هفتم به علت شرایط سخت به کما می‌رود.

اما آیا این تمام ماجرای آتش‌سوزی این ساختمان است؟! بستگان این خانواده ابعاد دیگری از حادثه را برای ما بازگو کردند. آنها ادعا می‌کنند پیش از شروع آتش‌سوزی، صدای مشاجره در طبقه پایین شنیده می‌شود و پس از بالا گرفتن این اختلاف، مرد با ریختن بنزین به خانه و آتش زدن، محل را ترک می‌کند.

آتش بالا می‌گیرد اما به علت شرایط غیراصولی ساختمان و استفاده از یونولیت در سقف، دود غلیظ ناشی از آتش به سرعت به طبقات بالا سرایت می‌کند.

همسایه طبقه بالا که آن شب میزبان خانواده دو پسر خود بود، برای فرار از این وضعیت به یکی از اتاق‌ها پناه می‌برند اما در آنجا محبوس شده و در اثر استنشاق گاز مونواکسیدکربن دچار خفگی می‌شوند.

در همین حال یکی از این 8 نفر طی یک تماس تلفنی با خواهر خود موضوع را بیان و درخواست کمک می‌کند که به علت طولانی بودن مسافت خانه وی تا محل حادثه کمی زمان می‌گذرد تا او برسد.

وی پس از رسیدن به آنجا مأموران آتش‌نشانی را در جریان محبوس شدن این 9 نفر قرار می‌دهد و بار دیگر عملیات امدادونجات برای خروج این خانواده آغاز می‌شود که پس از یافتن آنها یک نفر جان خود را از دست داده و شرایط برای بقیه افراد وخیم گزارش می‌شود.

چند روز پس از وقوع حادثه، علت آتش‌سوزی را از سازمان آتش‌نشانی جویا می‌شویم اما مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی به ایسنا می‌گوید: گزارش کارشناسی حادثه به علت شرایط خاص این حادثه در اختیار مراجع رسمی قرار گرفته است.

در ادامه با دادستان همدان تماس می‌گیریم و خواستار قرار گرفتن در روند این پرونده می‌شویم.

دادستان همدان به ایسنا می‌گوید: علت حادثه در حال حاضر معلوم نیست و پرونده این ماجرا در پلیس آگاهی همدان باز است.

کامران حمزه تصریح می‌کند: تحقیقات گسترده‌ای در حال انجام است تا علت حادثه و عمدی بودن یا نبودن آن مشخص شود.

وی درباره ادعای بستگان در مورد مشاجره پیش از آتش‌سوزی ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و می‌افزاید: ایراداتی به حادثه وارد است که از جمله آن می‌توان به موضوع فنی ساختمان، نحوه سرایت آتش و دود به طبقات بالا اشاره کرد.

حمزه یادآور می‌شود: در تحقیقات، همه جوانب و عوامل همانند علت اشتعال، اقدام و عوامل در صحنه همچون آتش‌نشانی و اورژانس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان نیز مرگ 7 نفر را در این حادثه تأیید کرده و مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن را علت فوت آنها اعلام می‌کند.

دکتر علی‌احسان صالح اظهار می‌کند: در این حادثه یک نفر همان ابتدا و در دم جان می‌بازد اما7 نفر به بیمارستان منتقل می‌شوند که 6 نفر از آنان جان خود را از دست می‌دهند و یک نفر در بیمارستان دچار مرگ مغزی شده است.

*** عکس‌های درج شده مربوط به سازمان آتش‌نشانی همدان است که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: