• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 963-11497-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر جهادکشاورزی اسدآباد اعلام کرد

تولید سالیانه ۵٠٧ هزار تن محصولات باغی، دامی و زراعی در اسدآباد/ تجهیز ٧۵ درصد مزارع به سیستم آبیاری نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد از تولید سالیانه ۵٠٧ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه همدان- سقراط بیرنگ در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته جهادکشاورزی اظهار کرد: درصد میزان تولید سالیانه محصولات زراعی، دامی و باغی شهرستان نسبت به استان ٩.٨ درصد است.

وی میزان اراضی کشاورزی شهرستان را ۶۴ هزار هکتار برشمرد و افزود: از ۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان، ٢٨ هزار هکتار اراضی آبی و٢٢ هزار و۵٠٠ هکتار اراضی دیم است.

بیرنگ سطح کل باغات شهرستان اسدآباد را ۴ هزار و۵٠٠ هکتار اعلام کرد و گفت: سالیانه ٩ هزار هکتار از اراضی شهرستان به صورت آیش است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سالانه ۴۵٢ هزار تن محصولات زراعی، ٢٩ هزار تن محصولات باغی و٢۶ هزار و۴٠٠ تن محصولات دامی و طیور توسط بهره برداران در این شهرستان تولید می شود.

بیرنگ از وجود بیش از١٠ هزار بهره بردار کشاورزی در این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: بخش اعظم این بهره برداران در حدود ٨ هزار نفر در امر کشت غلات هستند.

وی در ادامه با اشاره به رتبه های شهرستان در برخی محصولات تولیدی عنوان کرد: درحال حاضر شهرستان اسدآباد در تولید گوجه فرنگی رتبه اول و در تولیدات شیر، چغندرقند و گندم رتبه دوم استانی را داراست.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از پیش بینی تولید ۵۵ هزار تن گندم و ١۶ هزار تن جو در سال زراعی ٩۶_٩۵ در این شهرستان خبر داد و گفت: سالانه ٢٠ هزار تن شیر توسط شهرستان اسدآباد تولید می شود.

بیرنگ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ٢٠ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان مستعد تجهیز به سیستم آبیاری نوین است، خاطرنشان کرد: تاکنون درهمین راستا ١۴ هزار و ۴٠٠ هکتار از اراضی مستعد به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده اند و مابقی نیز درحال تشکیل پرونده هستند.

وی اضافه کرد: درحال حاضر ٧۵ درصد اراضی کشاورزی اسدآباد به سیستم آبیاری نوین مجهز است.

بیرنگ در ادامه با اشاره به اینکه در راستای تقویت سفره های زیرزمینی و جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی جهاد کشاورزی شهرستان برنامه هایی را در اولویت دارد، اظهار کرد: توسعه واحدهای گلخانه ای ازجمله این موارد است که باید درسالجاری ١۴ هزارهکتار از اراضی به سمت احداث گلخانه ها و توسعه واحدهای گلخانه ای اختصاص یابد.

وی میزان شهرک گلخانه ای اسدآباد را در حدود ٢١ هکتار در مجموع با ٣٠ واحد اعلام کرد و افزود: از این تعداد واحد در حال حاضر ١۶ واحد فعال بوده و ١۴ واحد نیز مقدمات کار برای واگذاری انجام گرفته است.

بیرنگ اضافه کرد: ١۰ واحد گلخانه ای خصوصی نیز به صورت پراکنده در شهرستان وجود دارد که از این تعداد تنها ٢ واحد فعال بوده و مابقی به علت عدم پیگیری مالکان هنوز به مرحله تولید نرسیده و یا به علن عدم اهلیت و تخصص مالک فعالیتشان متوقف شده است.

وی در رابطه با ترویج کشت برخی محصولات کم آب بر و گیاهان دارویی در اراضی کشاورزی شهرستان،اظهار کرد: کشت برخی از این محصولات به کشاورزان توصیه شده که در سالجاری کشت گشنیز، کنجدسیاه ٣٧ هکتار، گلرنگ ٧ هکتار، زعفران ٢.۵ هکتار، کلزا ٢٨٠ هکتار، کاملینا ٣ هکتار و موسیر ٨ هکتار از جمله این موارد بوده و در تلاش هستیم با این اقدام به کشاوزان منطقه به سمت کشت محصولات کم آب بر و گیاهان دارویی در راستای کنترل و حفاظت منابع آبی با ارتقای درآمد بیشتر پیش روند.

مدیر جهادکشاورزی اسدآباد در ادامه از تعهد اجرای ٢٠٠ هکتار طرح توسعه باغات شیب‌دار در طول سالجاری در این شهرستان خبر داد و گفت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار از برنامه‌های جهادکشاورزی شهرستان است.

وی افزود: در طول سالجاری ٢٠٠ هکتار در راستای ایجاد باغ انگور، بادام دیم، گل‌محمدی و گیاهان دارویی در اراضی شیب‌دار تعهد شهرستان برای اجرا اعلام شده که با پیگیری‌های انجام گرفته در حال حاضر از این میزان تعهد،٢٠ هکتار از اراضی شیب‌دار تحت کشت باغ بادام دیم قرار گرفته است.

بیرنگ با اشاره به کشت چغندرقند در شهرستان اسدآباد ،میزان تعهدسال جاری شهرستان را دراین راستا ١٨٠٠ هکتار اعلام کرد و یادآور شد: درحال حاضر ٢ هزار و٢٠٠ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت چغندرقند اختصاص یافته که ۴٠٠ تا ۵٠٠ هکتار از کشت مازاد تعهد اعلام شده است.

وی از پیش بینی برداشت و تولید ١٠۵ هزار تن چغندرقند براساس تعهد ١٨٠٠ هکتاری در این شهرستان خبرداد و اظهار کرد: درحال حاضر٧٠ هکتار از سطح زیرکشت چغندرقند شهرستان به صورت قطره ای آبیاری می شود.

بیرنگ کشت کشت نشایی در محصول چغندرقند را یکی از برنامه ها مربوط به کشت مکانیزه این محصول عنوان کرد و ادامه داد: در اوایل تیرماه سالجاری ٢ هکتار از اراضی برای کشت نشایی چغندرقند درنظرگرفته شده است.

وی از تاسیس تعاونی چغندرکاران درشهرستان اسدآباد خبرداد و گفت: با فعالیت این تعاونی وضعیت چغندرکاران شهرستان ساماندهی و به صورت اصولی تر به مشکلات این قشر رسیدگی می شود.

بیرنگ با اشاره به رتبه دوم شهرستان اسدآباد در تولید چغندرقند عنوان کرد: زمینه و پتانسیل لازم برای ایجاد کارخانه قند با جذب سرمایه گذار در شهرستان فراهم بوده و سرمایه گذارانی که بخواهند نسبت به این امر در شهرستان اقدام کنند از طریق پیگیری های انجام شده نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی از سوی ستاد بنیاد برکت ٣٠ میلیارد تومان وام در راستای احداث کارخانه قند به آنان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد در ادامه از مبارزه علیه سن غلات مادر در ٧٧ درصد سطح زیرکشت غلات این شهرستان خبر داد و بیان کرد: ٢٢ هزار و ٣١۶ هکتار مبارزه علیه سن مادر غلات و ٣ هزار و ۴٧١ هکتار مبارزه علیه پوره سن در این شهرستان انجام گرفته است.

بیرنگ در ادامه از افزایش دو برابری پرداخت تسهیلات نوسازی ناوگان ماشین آلات و ادوات کشاورزی در این شهرستان خبرداد و اظهار کرد: سال گذشته ۴ میلیارد تومان تسهیلات برای تجهیز و نوسازی ناوگان ماشین آلات به کشاورزان اسدآبادی پرداخت شد.

مدیر جهادکشاورزی اسدآباد در بحث آتش زدن بقایای برداشت محصول توسط کشاورزان نیز تصریح کرد: این امر علاوه بر از بین بردن بافت خاک و صدمه به محیط زیست در رابطه با کاهش تولید و فقیر شدن خاک زراعی موجب آتش سوزی سایر اراضی کشت های برداشت نشده و گیاهان خودرو مراتع می شود که از کشاورزان تقاضا داریم از اقدام به این امر جلوگیری کنند.

بیرنگ از آغاز برداشت جو در شهرستان خبر داد و گفت: طی دو هفته آینده برداشت گندم و از هفته آینده برداشت کلزا نیز در اراضی شهرستان آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: