• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-12390-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لحظه‌های معنوی/22/

رمضان بهار غفران...

رمضان ماه تلاش و تلاطم برای رسیدن به مقام رفیع بندگی حضرت حق است. 

به گزارش ايسنا، در آغاز روز بيست و دوم از ماه مبارك رمضان لب مي‌گشاييم به قرائت دعاي اين روز:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَکَ وأنـْزِل عليّ فيهِ بَرَکاتِکَ وَ وَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِکَ واسْکِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِکَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.

«خدايا بگشا به رويم در اين ماه درهاى فضلت و فرود آر برايم در آن برکاتت را و توفيقم ده در آن براى موجبات خوشنوديت و مسکنم ده در آن وسط‌هاى بهشت اى اجابت‌کننده خواسته‌ها و دعاهاى بيچارگان».

آیه روز:

وَ إِذَا نَادَيْتُمْ إِلى الصلَوةِ اتخَذُوهَا هُزُواً وَ لَعِباً ذَلِك بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا يَعْقِلُونَ

«آنها هنگامى‌كه(اذان می‌‏گوييد، و مردم را) به نماز فرامی‌خوانيد، آن را به مسخره و بازى می‌‏گيرند؛ اين بخاطر آن است كه آنها جمعى نابخردند.»

مسأله روز:

احكام كفّاره روزه

آيت الله مكارم شيرازی: در جایی‌كه بايد پى در پى روزه بگيرد اگر در وسط يك روز را عمداً روزه نگيرد بايد همه را از نو به جا آورد اما اگر مانعى پيش آيد مانند عادت ماهانه و نفاس و سفرى كه ناچار از انجام آن است، مى‌تواند بعد از رفع مانع ادامه دهد و لازم نيست از سر بگيرد.

آيت الله صافي گلپايگاني: كسي كه بايد پي در پي روزه بگيرد اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد، يا وقتي شروع كند كه در بين آن به روزي برسد كه روزه آن واجب است، مثلاً به روزي برسد كه نذر كرده آن روز را روزه بگيرد، بايد روزه‌ ها را از سر بگيرد.

آيت الله سيستاني: كسى كه بايد پى در پى روزه بگيرد، اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد، بايد روزه‏ها را از سر بگيرد.

آيت الله وحيد خراساني: كسى كه بايد پى درپى روزه بگيرد، اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد يا وقتى شروع كند كه بداند در بين آن به روزى مى‌رسد كه روزه آن واجب است، مثلا به روزى مى‌رسد كه نذر كرده آن روز را روزه بگيرد، بايد روزه‌ها را از سر بگيرد.

آيت الله مظاهري: اگر در بين روزهايى كه بايد پى در پى روزه بگيرد عذرى مثل حيض يا نفاس يا سفرى كه در رفتن آن مجبور است، براى او پيش آيد، بعد از بر طرف شدن عذر واجب نيست روزه‏ها را از سر بگيرد بلكه بقيه را بعد از بر طرف شدن عذر به جا مى‏آورد.

آيت الله موسوي اردبيلي: كسى كه بايد پى‏درپى روزه بگيرد، اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد يا هنگامى آغاز كند كه مى‏داند در بين سى و يك روز به روزى مى‏رسد كه روزه آن واجب است، مثلاً به روزى مى‏رسد كه براى روزه گرفتن از طرف ميّت در آن روز اجير شده است، بايد روزه‏ها را از سر بگيرد.

مقلدان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز مي‌توانند استفتائات خود را در اين زمینه از طريق سايت http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مطرح كرده و پاسخ آن را دريافت کنند.

کلام اميرالمومنين(ع)

ايشان در حکمت 2 نهج البلاغه مي‌فرمايند: «آن كه جان را با طمع ورزي بپوشاند خود را پست كرده، و آن كه راز سختي‌هاي خود را آشكار سازد خود را خوار كرده، و آن كه زبان را بر خود حاكم كند خود را بي‌ارزش كرده است».


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: