• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-7491-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان همدان:

65 هزار هکتار از اراضی همدان در شرف بیابانی شدن است

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه این استان 905 هزار هکتار عرصه منابع‌طبیعی دارد، گفت: 65 هزار هکتار از عرصه‌های منابع‌طبیعی استان همدان در شرف بیابانی شدن است.

اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: بیابان امروزه یکی از چالش‌های اصلی کشورهایی است که در کمربند خشک کره زمین قرار دارند که ایران نیز شامل این کشورها است.

وی با بیان اینکه بیابانزایی به دو صورت طبیعی و عوامل انسانی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: بیابانی که در قسمت‌های مرکزی ایران وجود دارد، با منشأ طبیعی بوده اما در استان همدان بحث بیابان از طریق عوامل انسانی و شورشدن اراضی اتفاق افتاده است.

خزائی خاطرنشان کرد: در بحث بیابانزدایی موضوع حائز اهمیت آموزش و ترویج استفاده درست از منابع‌طبیعی است چرا که بیابانزایی در استان همدان در نتیجه عدم استفاده درست از منابع سرزمینی بوده که باعث شده نمک‌ها به سطح خاک حرکت کرده و در نهایت شور شدن و بیابانی شدن اراضی را به ارمغان بیاورد.

وی در بخش دیگری با اشاره به اقدامات مقابله با فرآیند بیابانزایی، تأکید کرد: در حال حاضر 65 هزار هکتار از اراضی بیابانی استان همدان که در دشت قهاوند، فامنین، کبودراهنگ و شوشاب ملایر قرار گرفته در دست مطالعه بوده و عملیات اجرایی در راستای احیای این اراضی صورت گرفته است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان همدان یادآور شد: در راستای مبارزه با بیابانزایی 40 هکتار گونه گیاهی آرتیپلکس در دشت قهاوند کشت شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: