• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-13990-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لحظه‌های معنوی/24/

رمضان، مسیر روشنایی ...

رمضان شاه‌راه رسیدن به رستگاری و کمال بندگی است.

به گزارش ايسنا، در آغاز روز بيست و چهارم از ماه مبارك رمضان لب مي گشاييم به قرائت دعاي اين روز:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهمّ إنّي أسْألُکَ فيه ما يُرْضيکَ وأعوذُ بِکَ ممّا يؤذيک وأسألُکَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَکَ ولا أعْصيکَ يا جَوادَ السّائلين.

«خدايا من از تو مي‌خواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه مى‌برم بتو از آنچه تو را بيازارد و از تو خواهم توفيق در آن براى اينکه فرمانت برم ونافرمانى تو ننمايم اى بخشنده سائلین».

آیه روز:

يَأَيهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا ءَامِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسولِهِ وَ الْكِتَبِ الَّذِى نَزَّلَ عَلى رَسولِهِ وَ الْكتَبِ الَّذِى أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَ مَن يَكْفُرْ بِاللَّهِ وَ مَلَئكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسلِهِ وَ الْيَوْمِ الاَخِرِ فَقَدْ ضلَّ ضلَلا بَعِيداً.

«ای كسانى كه ايمان آورده‏ايد! به خدا و پيامبرش، و كتابى كه بر او نازل كرده، و كتب (آسمانى) كه پيش از اين فرستاده است، ايمان (واقعى) بياوريد كسى كه خدا و فرشتگان او و كتابها و پيامبرانش و روز واپسين را انكار كند، در گمراهى دور و درازى افتاده است.»

مسأله روز:

احكام كفاره روزه

آيت الله مكارم شيرازی: اگر نذر كند كه روز معيّنى را براى خدا روزه بگيرد چنانچه عمداً روزه نگيرد يا روزه خود را باطل كند بايد كفّاره بدهد و كفّاره آن مانند كفّاره ماه رمضان است.

آيت الله صافي گلپايگاني: اگر نذر كند كه روز معيني را روزه بگيرد، چنانچه در آن روز عمداً روزه خود را باطل كند، در كفاره آن دو قول است: يكي اين است كه يك بنده آزاد نمايد و يا دو ماه پي در پي روزه بگيرد يا به شصت فقير طعام دهد و اين قول در صورت اختيار آزاد كردن بنده يا اطعام شصت فقير مطابق با احتياط است و قول ديگر تخيير بين آزاد كردن يك بنده و طعام دادن به ده فقير يا پوشاندن آنها و اگر هيچ يك را نتواند، سه روز پي درپي روزه بگيرد.

آيت الله سيستاني: اگر نذر كند كه روز معينى را روزه بگيرد، چنانچه در آن روز عمداً روزه خود را باطل كند، بايد كفاره بدهد و كفاره آن در احكام نذر خواهد آمد.

آيت الله وحيد خراساني: اگر نذر كند كه روز معينى را روزه بگيرد، چنانچه در آن روز عمداً روزه خود را باطل كند، بايد كفّاره بدهد، و كفّاره مخالفت نذر كفّاره مخالفت قسم است كه در مسأله «2734» خواهد آمد.

آيت الله مظاهري: اگر نذر كند كه روز معيّنى را روزه بگيرد، چنانچه در آن روز عمداً روزه خود را باطل كند بايد كفّاره نذر بدهد و كفّاره آن اين است كه ده فقير را سير نمايد يا سه روز روزه بگيرد.

آيت الله موسوي اردبيلي: اگر نذر كند كه روز معيّنى را روزه بگيرد، چنانچه در آن روز روزه خود را باطل كند، بايد قضاى آن را به جا آورد و چنانچه عمدا آن را باطل كرده باشد، بايد علاوه بر قضا، كفّاره نيز بپردازد و كفّاره آن همان كفّاره مخالفت با قسم است كه در مسأله 3302 بيان شده است.

مقلدان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز مي‌توانند استفتائات خود را در اين خصوص از طريق سايت http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مطرح كرده و پاسخ آن را دريافت کنند.

کلام اميرالمومنين(ع)

ايشان در حکمت 4 نهج‌البلاغه مي‌فرمايند: «ناتواني، آفت و شكيبايي، شجاعت و زهد و ثروت و پرهيزكاري سپر نگه دارنده است و چه همنشين خوبي است راضي بودن و خرسندي.»


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: