• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 963-1695-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

آشفته بازار در فعالیت کوهنوردان همدانی!

کشمکش بحث برانگیز هیئت‌های ورزشی کوهنوردی و همگانی همدان مبنی بر فعالیت کوهپیمایان و کوهنوردان به فضای مجازی نیز کشیده شد!

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، شاید در نگاه اول فعالیت کوهنوردان باید زیرمجموعه هیئت کوهنوردی باشد اما اخیرا این فعالیت تحت عنوان کوهروی زیرنظر انجمن ورزش‌های طبیعی فدراسیون همگانی کشور نیز آغاز شده است.

در این بین هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان معتقد است هر گونه فعالیت ورزشی در کوه تحت نظارت و اجرای این هیئت است در حالیکه هیئت ورزش‌های همگانی همدان نیز براساس برنامه فدراسیون مربوطه، این فعالیت را حق خود نیز می‌داند.

در واقع هیئت ورزش‌های همگانی کشور به صورت مجزا کمیته‌ای تحت عنوان کوهروی را فعال کرده و هیئت همگانی همدان به تبعیت از این تشکیلات، شروع به‌کار کرده است.

** استقبال چشمگیر از کوهروی هیئت همگانی

فعال شدن کمیته کوهروی هیئت ورزش‌های همگانی همدان در هفته‌های اخیر باعث شد تا گرایش گروه‌های کوهروی به این کمیته با استقبال بی‌نظیر و چشمگیری همراه شود.

در واقع هیئت همگانی استان همدان با سپردن امور به افراد توانمند زمینه فعالیت گسترده کوهروی را مهیا ساخت.

برهمین اساس گروه‌های کوهنوردی تحت عنوان کوهروی اقدام به برنامه‌های صعود کرده‌اند تا جایی‌که این صعودها به فتح قله آرارات ترکیه هم منجر شد.

اینکه چرا و چگونه کمیته تازه تأسیس کوهروی هیئت ورزش‌های همگانی همدان در همین مدت کوتاه انقلابی عظیم در فعال‌سازی گروه‌های کوهروی کرده، جالب توجه است.

در واقع برنامه‌ریزی این کمیته با فعال‌سازی هفتگی برنامه‌های صعود و جذب ورزشکاران پرشمار توانسته است در این مسیر بسیار موفق عمل کند.

** بازار کساد هیئت کوهنوردی!

هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان نیز برنامه‌محور عمل می‌کند. مسئولان این هیئت اخذ مجوز را ملاک فعالیت گروه‌های کوهنوردی قرار داده‌اند.

با این حال، فعالیت گسترده کمیته کوهروی هیئت همگانی همدان به نوعی بازار هیئت کوهنوردی را به لحاظ فعالیت کاری سکه کرده است.

هیئت کوهنوردی همدان هر چقدر نسبت به فعالیت گروه‌های کوهنوردی را قانونمند و بر اساس ملاک‌های خاص خود تعریف کرده است، این سخت‌گیری در کمیته کوهروی همگانی وجود ندارد و ملاک تشویق عموم مردم به ورزش است.

البته این کمیته نیز درصدد ایجاد بانک اطلاعات فردی برای ورزشکاران خود است تا به شکل سازمان‌یافته‌تر و قانونمندتر حرکت کند.

** از کوهروی تا صعود کوهنوردان!

هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان معتقد است که هر گونه صعود جزء فعالیت‌ها و برنامه‌های این هیئت تلقی می‌شود و کوهروی تعریف خاص خودش را دارد.

اما کوهپیمایان کمیته کوهروی معتقدند که برای کوهروی کیلومتر و تایم درنظر گرفته نشده و یک علاقمند به کوهپیمایی چه بسا بخواهد تا قله هم صعود کند.

در واقع آنها معتقدند که کمیته کوهروی عمومی و همگانی است و بابت کسب عنوان یا نشان قهرمانی نیست اما کوهنوردی به تعریف هیئت کوهنوردی همان صعودهای تخصصی همانند چیزی شبیه قهرمانی است.

** صعود به آرارات اوج حساسیت!

حدود 10 روز قبل چهار کوهپیمای همدانی عضو کمیته کوهروی هیئت همگانی به قله آرارات کشور ترکیه صعود کردند. رضا افشار، حسین عصاری، علی شیخی و قاسم خدیری چهار ورزشکار عضو کمیته کوهروی هیئت ورزش‌های همگانی صعود کننده بودند. رضا افشار رئیس کمیته کوهروی هدایت این گروه اعزام را برعهده داشت.

همین مسأله باعث حواشی زیادی شد. هیئت کوهنوردی معترض به این صعود شد و معتقد بود که این صعود جزء صعودهای حرفه‌ای ورزش است و باید با هماهنگی هیئت کوهنوردی استان انجام می‌شد.

از قضا خبر رسید که صعود این چهار نفر با هزینه شخصی بوده و رئیس کمیته کوهروی همدان نیز اشتیاق این را داشته که بنر هیئت همگانی را در قله و مقابل دوربین نمایش دهد.

از سوی دیگر صعود چند گروه کوهنوردی آن هم تحت عنوان کمیته کوهروی هیئت همگانی به حساسیت‌ها افزود.

** فرق کوهروی با کوهنوردی

کوهروی یا همان کوهپیمایی، فعالیتی پرطرفدار در سراسر جهان است. از جمله جذابیت‌ها و انگیزه‌های موجود در این رشته از فعالیت‌ها، تأمین سلامت، شادابی، ارتباط با طبیعت، انگیزه‌های اجتماعی و در نهایت لذت کشف و ماجراجویی است.

کوهروی به معنای راهپیمایی در کوه است و با کوهنوردی تفاوت دارد. پیمایش مسیرهای کوهستانی، بدون استفاده از ابزارهای فنی کوهنوردی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوهپیمایی می‌نامند.

کوهروی مسئولانه و سازگار با محیط زیست را ترویج کنیم. اصل بر این است که به سلامت ما و محیط کوهستان آسیبی نرسد!

رئیس هیئت همگانی همدان معتقد است که کوهنوردی برای افرادی است که از آموزش‌های حرفه‌ای برخوردار بوده‌اند و تبحر و تجربه صعود را دارند اما کوهروی رده سنی خاصی ندارد و برگرفته از تفریح و تردد از مسیرهای راحت است. در واقع برای یک فرد کوهپیما طی کردن مسیر آنقدری مهم نیست و بیشتر تمرکز به استفاده از زیبایی‌های طبیعت و تفریح است.

هادی سبزواری خاطرنشان کرد: هیئت همگانی رشته‌های پرشماری را در اختیار دارد. همانند فوتسال همگانی، دوچرخه‌سواری همگانی و بسیاری از رشته‌هایی که بخش حرفه‌ای آن هم‌اکنون در هیئت‌های مربوطه فعال است. هدف ما فقط همگانی کردن ورزش در بین آحاد مردم است و کوهروی هم جزء این هدف به شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: