• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-991-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

باید به هر دستاویزی برای اشتغالزایی چنگ زد؛

منافع پنهان سرمایه‌گذاری در حوزه «معدن»

حوزه «معدن» در استان همدان سرمایه‌ای است که از دید سرمایه‌گذاران پنهان مانده است در حالیکه زمينه‌اي مناسب براي سودآوري و اشتغال‌زايي است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، هم‌اکنون استان همدان با دارا بودن 275 معدن و 30 نوع ماده معدني ظرفيت‌هاي بي‌شماري در اين حوزه دارد. معادني همچون سيليس، فلدسپات، معادن غني لاشه آهکي، سنگ‌آهن، پگماتيت، ميکا، آندالوزيت، گارنت، انواع گرانيت‌ها، پوزولان، سيليس، پوکه معدني، دولوميت، تراورتن و تالک، شن و ماسه باعث شده استان همدان يک سرزمين مستعد براي سرمايه‌گذاري باشد اما متأسفانه با وجود اين ظرفيت‌‌هاي بي‌شمار هنوز شاهد پيشرفت چشمگيري در حوزه معدن در استان همدان نيستيم و اين استان تنها مبادرت به خام‌فروشي مي‌کند.

این خام‌فروشی از عدم سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی ناشی می‌شود به طوریکه به نظر می‌رسد اقدامی برای شناساندن ظرفیت‌های معدنی به سرمایه‌گذاران صورت نگرفته تا اگر هم انجام شده ظاهرا نتیجه‌بخش نبوده است.

مسئولان باید در این برهه بدانند برای اشتغالزایی باید از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها بهره برد و به قول معروف به هر دستاویزی چنگ زد تا بتوان شغل ایجاد کرد بنابراین شناساندن ظرفیت‌های معدنی می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال و ایجاد ارزش‌افزوده بالا برای استان باشد.

تنها 140 واحد معدني در استان همدان فعال است

رئيس خانه معدن استان همدان به خبرنگار ایسنا مي‌گويد: حدود 280 واحد معدني در استان همدان داراي پروانه بهره‌برداري هستند که از اين تعداد تنها 140 واحد فعال است و بقيه تعطيل هستند.

رحيم مرتضايي با اشاره به اينکه علت اين خام‌فروشي عدم سرمايه‌گذاري در صنايع معدني است، عنوان می‌کند: جذب سرمايه‌گذاراني در زمينه فرآوري بخش معدن افزايش اشتغال و ارزش‌افزوده در اين بخش را به همراه خواهد داشت.

اين مسئول با تأکيد بر اينکه معادن تأمين‌کننده ماده اوليه صنايع معدني هستند و زماني‌که اين صنايع در زمينه بازار فروش و تأمين نقدينگي دچار مشکل مي‌شوند خريد مواد اوليه با رکود مواجه شده و مشکلات واحدهاي معدني نيز افزايش مي‌يابد، اظهار می‌کند: تحقق سرمايه‌گذاري خارجي در بخش معدن نجات‌دهنده خواهد بود.

40 درصد صنايع استان همدان معدني است

رئيس خانه معدن استان همدان با بيان اينکه استان با قرار گرفتن در مسير ايالت فلززايي سنندج سيرجان، يکي از مستعدترين مناطق از نظر کاني‌هاي فلزي است، تصریح می‌کند: استان همدان با داشتن بزرگ‌ترين ذخاير سيليس آذرين و فلدسفات به‌عنوان قطب اصلي اين کاني‌ها در کشور مطرح است.

وي با بيان اينکه ايجاد اشتغال مستقيم و غيرمستقيم از جمله مزاياي راه‌اندازي دوباره معادن تعطيل‌شده استان همدان است، خاطرنشان می‌کند: يکي از بهترين فرصت‌هايي که کمتر مورد توجه قرار گرفته، نيروي انساني تشنه کار است.

حوزه معدن، زمينه‌اي مناسب براي سودآوري و اشتغال‌زايي

يک کارشناس امور اقتصادي با بيان اينکه حوزه معدن استان همدان زمينه‌اي مناسب براي سودآوري و اشتغال‌زايي است که از ديد سرمايه‌گذاران پنهان مانده است، به خبرنگار ایسنا مي‌گويد: مسئولان امر بايد با توجه بيشتر به اين بخش زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري را در آن ايجاد کنند.

علي مرادي با بيان اينکه به هر ميزان که اکتشاف معادن به‌خوبي انجام شود، به همان ميزان نيز بهره‌وري از معادن مطلوب خواهد بود، می‌گوید: بهره‌برداري درست و فناوري در حوزه اکتشاف با تأمين منابع مالي و ايجاد شرايط براي افراد متخصص، موجب رشد حوزه معدني استان خواهد شد.

وي اظهار می‌کند: با فعال کردن ظرفيت معادن در همدان مي‌توانيم افراد بسياري را در حوزه‌هاي متفاوت مشغول به کار کنيم که براي اين کار بايد از ظرفيت استان در اين بخش بهره ببريم.

روش‌هاي سنتي، هزينه معدن‌کاري را در همدان افزايش داده است

معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نيز با بيان اينکه استفاده از روش‌هاي سنتي هزينه معدن‌کاري را در همدان افزايش داده است، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: نگرش مهندسي به فعاليت‌هاي معدني اصلي ضروري است.

محمد خاکي با بيان اينکه اغلب معادن همدان به صورت سنتي و غيرفني بهره‌برداري مي‌شود، اظهار می‌کند: حوزه معدن استان همدان تا رسيدن به وضعيت مطلوب فاصله زيادي دارد.

وي با اشاره به اينکه بايد جو مناسبي از سوي مسئولان فني و بهره‌برداران در فعاليت‌هاي معدني استان همدان ايجاد شود، اظهار می‌کند: هزينه‌هاي بالاي مراحل مختلف معدن‌کاري از جمله مشکلاتي است که بايد با استفاده از روش‌هاي نوين استخراج و کنار گذاشتن روش سنتي اين وضعيت را بهبود بخشيد.

وجود ظرفيت‌ سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف معدني در همدان

معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اضافه می‌کند: 160 معدن مصالح ساختماني و 53 معدن سنگ‌هاي تزئيني در استان وجود دارد که ارتباط مستقيمي با بخش مسکن دارند و به علت رکود اين بخش تعطيل‌شده‌اند.

وی عنوان می‌کند: 125 واحد معدني شن و ماسه در استان همدان وجود دارد که فعاليت آن‌ها بر اساس تقاضاي بازار و فصلي است.

اين مسئول با بيان اينکه در استان همدان 30 نوع ماده معدني از 70 ماده معدني موجود در کشور اکتشاف شده است، می‌افزاید: سالانه 6 تا 7 ميليون تن استخراج مواد معدني در استان همدان انجام مي‌شود.

خاکي با اشاره به اينکه آغاز عمليات اکتشاف و سرمايه‌گذاري در بخش معدن مي‌تواند اشتغال و ارزش‌افزوده مناسبي براي استان به دنبال داشته باشد، بيان می‌کند: در مواد معدني غيرفلزي معادن شاخصي همچون فلدسپات، سيليس و دولوميت در استان همدان وجود دارد و همدان به‌عنوان يکي از قطب‌هاي تأمين سيليس کشور محسوب مي‌شود که نياز بسياري از کارخانه‌هاي مصرف‌کننده را تأمين مي‌کنند.

وي عنوان می‌کند: افزايش صنايع تبديلي در استان همدان به‌طور حتم در احياي معادن غيرفعال مؤثر خواهد بود.

وی با اعلام اينکه 40 درصد از معادن استان همدان فعال است، اظهار می‌کند: در سال 95 تعداد زيادي از معادن استان در حدود 60 درصد فعال بودند و معادن غيرفعال نيز به خاطر وضعيت بازار، فصلي بودن و يا اينکه در حال تجهيز قرار داشتن در اين وضعيت بودند.

وی با بيان اينکه معادن غيرفعال همدان در حوزه مصالح ساختماني و سنگ تزئيني هستند، می‌گوید: علت آن را در رکود در ساختمان‌سازي مي‌توان يافت چرا که چرخش و رونق بخش ساختمان مي‌تواند تعداد زيادي از واحدهاي معدني استان همدان را فعال ‌کند و تأمين مصالح واحدهاي پايين‌دستي مي‌تواند رونق اين بخش را به همراه داشته باشد.

وي با بيان اينکه تاکنون هيچ موردي از صادرات مواد خام معدني نداشتيم، بیان می‌کند: در حوزه سنگ خام صادرات نداشتيم اما به صورت فرآوري شده و کنسانتره به ميزان 400 تا 500 هزار تن صادر شده است.

معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بيان اينکه 2 هزار و 400 نفر به طور مستقيم و تعدادي نيز به صورت غيرمستقيم در حوزه حمل و نقل و خدمات در بخش معادن مشغول به‌کار هستند، می‌گوید: 275 معدن فعال در استان همدان وجود دارد که بيش از نيمي از آنها در زمينه مصالح ساختماني فعاليت مي‌کنند.

شهرستان نهاوند يکي از مناطقي است که سرشار از ظرفيت‌هاي معدني مانند منيزيم و دولوميت است که متأسفانه به علت عدم بهره‌برداري درست و سرمايه‌گذاري ثروت‌هاي اين شهرستان خام‌فروشي مي‌شود که موجب شده از ارزش‌آوري مناسب بي‌بهره بماند.

منيزيم و دولوميت نهاوند خام‌فروشي مي‌شود

نماينده مردم نهاوند در خانه ملت به خبرنگار ایسنا مي‌گويد: ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعلي در نهاوند وجود دارد که با طرح و برنامه‌ريزي مناسب مي‌تواند گام‌هاي بسيار مثبت و مناسبي براي توليد و ايجاد ظرفيت‌هاي اشتغالزايي در استان و کشور بردارد.

حسن بهرام‌نيا درباره ظرفيت‌ها و توانمندي‌ها استان و شهرستان نهاوند براي توليد و اشتغال در کشور، تصريح می‌کند: متأسفانه به علت عدم سرمايه‌گذاري مناسب و حمايت از سوي دولت اين ظرفيت‌ها در شهرستان نهاوند مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.

وي با تأکيد بر اينکه نهاوند سرشار از ظرفيت‌هاي معدني از جمله منيزيم و ‌دولوميت است که مي‌تواند اشتغالزايي فراواني با صنايع وابسته و تبديلي داشته باشد، اضافه می‌کند: متأسفانه به علت عدم حمايت و رسيدگي، اين معادن به صورت خام مواد خود را به فروش مي‌رسانند و از ارزش‌افزوده و ارزآوري آن‌ها استفاده نمي‌شود.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه ايران از لحاظ معادن منيزيم و دولوميت رتبه دوم جهاني دارد، تشریح می‌کند: با برنامه‌ريزي مدون و حمايت‌هاي جدي مي‌توان از اين منابع خدادادي به خوبي استفاده کرد تا در راستاي اشتغالزايي اهالي استان و شهرستان نهاوند گام‌هاي خوبي برداشته شود.

بررسي وضعيت صنعتي و معدني استان همدان نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاري در حوزه معدن همدان رضايت‌بخش نيست در حاليکه همدان به علت داشتن 30 نوع ماده مي‌تواند به‌عنوان استان معدني در کشور مطرح باشد.

از سوي ديگر آنچه مسلم است اينکه استعدادهاي معدني همدان به‌درستي معرفي نشده و حتي ميزان سرمايه‌گذاري در حوزه معدن همدان قابل‌توجه و رضايت‌بخش نيست و اين مشکلات سبب شده تا سرمايه‌گذاران در اين زمينه ورود پيدا نکنند و سرمايه‌گذاران موجود نيز از سرمايه‌گذاري در بخش معدن پشيمان شوند.

گزارش از: مریم بیگدلو، خبرنگار ایسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: