• چهارشنبه ۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان:

جهاددانشگاهی زیربناهای خود را بر مسلک «جهاد» پیش ببرد

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان ابرازامیدواری کرد: جهاددانشگاهی زیربناهای خود را بر مسلک «جهاد» پیش ببرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی چهارشنبه یکم شهریور در آئین افتتاحیه چهل و چهارمین گردهمایی معاونان آموزشی جهاددانشگاهی کشور به میزبانی جهاددانشگاهی واحد همدان، با گرا‌می‌داشتن یاد جهادگران فی سبیل‌الله اظهار کرد: بعضی از واژه‌ها با تکرار زیاد بهای خود را از دست می‌دهند اما یکی از این واژه‌ها که همچنان ارزشمند است و در همه عرصه‌ها به‌کار برده می‌شود، «جهاد» است.

وی افزود: جهاد بدان معناست که هر انسان در راستای اهداف بزرگ و آسمانی تمام توان خود را نه تحمیلی بلکه عاشقانه هزینه کند در حدی که در این عرصه خود را به فراموشی بسپارد.

طه‌محمدی با اشاره به تکرار واژه جهاد در قرآن و کاربرد آن در برابر دشمن، در عرصه سازندگی، تعلیم و تربیت و اصلاح مفاسد، ادامه داد: طاقت‌فرساترین و سخت‌ترین نوع آن جهاد با «نفس» است به طوریکه قهرمان‌ترین قهرمانان عالم کسی است که در عرصه پیکار با خواسته‌های نفس اماره خود پیروز شده و مغلوب آن نشود که برخی افراد به علت نداشتن روحیه جهادی در این راه توان تحمل سختی را نداشته و جا می‌زنند.

وی در بخش دیگری با اشاره به روز پزشک و جایگاه والای ابوعلی‌سینا بیان کرد: این حکیم در عمر کمتر از ۶۰ سال خود تحقیق و تفحص‌های زیادی انجام داده و نمونه‌ واقعی یک جهادگر است به طوریکه او حتی در خواب هم مطالعه می‌کرده است.

رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا افزود: ابوعلی‌سینا در کنار مدیریت، ریاضت، عرفان و طبابت، فیلسوف هم بوده و ایرانیان چه در مبانی نظری و چه در مبانی عرفانی بیشتر او را به فلسفه می‌شناسند.

وی ابرازامیدواری کرد: جهاددانشگاهی زیربناهای خود را با براساس این مسلک پیش ببرد و در این راه مأیوس نشود چرا که یأس در دین اسلام از بزرگ‌ترین گناهان است.

وی عنوان کرد: در دنیا ثابت شده افرادی که به قول معروف «نازک‌نارنجی هستند»، در میدان عمل شانه خالی می‌کنند و جا می‌زنند اما افرادی که جهادگرانه وارد می‌شوند تا آخر تاب می‌آورند.

طه‌محمدی با اشاره به اینکه گهواره‌ انسان‌های بزرگ در خانه‌های فقرا به تکان درآمده است، اعلام کرد: انسان‌ها در محرومیت‌ها و سختی‌ها رشد می‌کنند چرا که رفاه انسان را می‌پوساند کما اینکه مرحوم ملاعلی آخوند همدانی ۴۰۰ نفر عارف کامل را پرورش داد و دارای استفراغ وسع(تمام توان را بسیج کردن) بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: