• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

سرپرست اداره ارزیابی طرح‌های صندوق صحا:

سرمایه صندوق صحا افزایش می‌یابد/بخش سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر صندوق صحا در حال راه‌اندازی است

سرپرست اداره ارزیابی طرح‌های صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از تبدیل شدن صندوق صحا به صندوق صنایع پیشرفته خبر داد و گفت: با عملی شدن این تغییر افزایش سرمایه چشمگیری خواهیم داشت و می‌توانیم در زمینه صنایع نانو، بایو و هوافضا نیز حمایت‌های موثری را از شرکت‌ها انجام دهیم.

فرصاد جان‌احمدی در گفت‌گو با ایسنا، منطقه همدان، با داشتن غرفه مذاکره ویژه سرمایه‌گذاران و فناوران واقع در نمایشگاه عرضه محصولات فناورانه در نخستین بازار منطقه‌ای تبادل فناوری همدان، با بیان اینکه صندوق صحا یک شرکت دولتی و مادر تخصصی در حوزه صنایع الکترونیک است، صنایع رایانه‌ای، ارتباطی، اتوماسیون، قطعات الکترونیک، الکترونیک نوری و مصرفی و کاربردی را از جمله صنایع زیرنظر این شرکت اعلام کرد و افزودفت: این طیف صنایعی است که ما در شرکت با آنها در ارتباط هستیم و با توجه به اینکه این صنایع دارای ارزش‌افزوده بالایی هستند، صندوق فارغ از تخصص‌های میان‌رشته‌ای با هدف حمایت از آنها به فعالیت می‌پردازد.

وی 60 درصد از صنایع نوین را صنایع الکترونیک معرفی کرد و ادامه داد: صنایع الکترونیک به عنوان صنایع پیشران سایر صنایع و بخش عمده سایر صنایع و پرکاربردترین صنعت، فروش بالایی دارند و بزرگترین برندها و شرکت‌ها نیز شامل صنایع الکترونیک هستند.

جان‌احمدی، محورهای حمایتی صندوق صحا را دارای 4 محور بیان کرد و یادآور شد: ارائه تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه، ارائه خدمات کارشناسی و سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر از جمله محورهای حمایتی این صندوق از شرکت‌ها است.

وی درباره ارائه تسهیلات توسط این صندوق گفت: تا کنون تسهیلات خوبی به شرکت‌ها ارائه شده و این روند رو به رشد است و در سال گذشته توانستیم بیش از 70 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌ها پرداخت کنیم.

سرپرست اداره ارزیابی طرح‌های صندوق صحا از صدور 50 میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌ها در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: با این رقم توانستیم از 300 میلیارد تومان قرارداد شرکت‌ها پشتیبانی کنیم.

وی با اشاره به سابقه 20 ساله این صندوق تأکید کرد: با توجه به سابقه فعالیت این صندوق آشنایی زیادی با توانمندی کشور در زمینه صنایع الکترونیکی دارد و به همین جهت می‌تواند مشاوره‌های خوبی به شرکت‌ها ارائه کند.

جان‌احمدی درباره سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر صندوق صحا نیز اظهار کرد: این بخش مهم در حال راه‌اندازی و مراحل قانونی و عملیاتی شدن ان در حال پیگیری است تا بتوانیم به صورت پایلوت تسهیلات توانمندسازی به شرکت‌های VC پرداخت کنیم.

وی از تبدیل شدن صندوق صحا به صندوق صنایع پیشرفته خبر داد و گفت: با عملی شدن این تغییر افزایش سرمایه چشمگیری خواهیم داشت که این میزان سرمایه مصوب شده و در زمینه صنایع نانو، بایو و هوافضا می‌توانیم وارد شویم و حمایت‌های موثری را انجام دهیم.

جان‌احمدی به حمایت از شرکت‌های 17 استان در سال گذشته سخن گفت و افزود: در سال 95 از 3 طرح مربوط به استان همدان حمایت کرده‌ایم و معتقدیم در این استان پتانسیل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد و همین امر یکی از انگیزه‌های اصلی ما برای حضور در این بازار منطقه‌ای بوده است.

سرپرست اداره ارزیابی طرح‌های صندوق صحا ادامه داد: سقف بودجه‌ای در نظر نگرفته‌ایم و تلاش می‌کنیم از طرح‌های خوب موجود در این حوزه حمایت کنیم.

وی نحوه پرزنت ایده‌ها توسط فناوران در بخش معرفی ایده‌ها را تاحدودی خوب ارزیابی کرد و گفت: نحوه پرزنت‌ها بیشتر جنبه فنی و تخصصی داشت و حتی بعضا در مدت زمان 3 دقیقه‌ای به معرفی محصول فنی خود نیز نمی‌پرداختند و به جای اینکه جنبه‌های فنی و اقتصادی طرح خود را بیان کنند و نظر سرمایه‌گذاران را به بازار محصول خود جلب کنند به توضیح جنبه‌های فنی طرح می‌پرداختند که به علت تجربه کم بوده است.

جان‌احمدی عنوان کرد: در صندوق صحا شرکت‌ها را موظف به تهیه طرح توجیهی نمی‌کنیم و از طریق یکسری پرسشنامه‌ها اطلاعات مورد نیاز را از آنان دریافت کرده و همراه با مشاوره به آنان کمک می‌کنیم که آن را تکمیل و نیازهای خود را بیان کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: