• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-391-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان اعلام کرد

افتتاح ۱۷۶۶ واحد مسکن شهری و روستایی در همدان/وجود ۱۵۰۳ واحد مسکن مهر بدون متقاضی موثر در استان

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان از افتتاح ۱۷۶۶ واحد مسکن شهری و روستایی در استان خبر داد و گفت: ۱۷۶۶ واحد مسکن با ۹۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد که از این تعداد ۹۷۳ واحد روستایی و ۸۹۲ واحد شهری است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حسن ظفری شنبه ۴ شهریور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از ابتدای امسال ۹۷۳ واحد مسکن روستایی با بیش از ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار به مساحت ۸۵ هزار و ۱۵۰ مترمربع احداث شده و در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد‌.

وی تصریح کرد: کل تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان همدان ۹۳۰ میلیارد تومان است که بیش از ۵۸۰ میلیارد تومان به صورت ۱۰۰ درصد جذب شده است.

ظفری افزود: تا کنون به منظور بهسازی و نوسازی مسکن روستایی،  ۱۰۰هزار و ۶۵۶ فقره تسهیلات از بنیاد مسکن کشور اخذ شده و بیش از ۸۸ هزار و ۹۱۹ متقاضی به سیستم بانکی معرفی شده‌اند.

بهسازی و نوسازی بیش از ۸۶ هزار واحد مسکن روستایی

وی خاطرنشان کرد: تا کنون ۷۹ هزار و ۶۹۳ واحد مسکن روستایی در استان همدان موفق به اخذ پایانکار از نظام فنی روستایی شدند و بهسازی و نوسازی بیش از ۸۶ هزار و ۱۴۳ واحد مسکن روستایی به اتمام رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به ساخت مسکن شهری در استان، تأکید کرد: مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر با تلاش مسئولان استانی در سال ۹۶ به طور کامل به اتمام می‌رسد.

وی یادآور شد: سهمیه استان همدان ۷۶۰۷ واحد بوده که عقد قرارداد شده و تا به امروز ۵۷۰۶ واحد از مساکن مهر به بهره‌برداری رسیده است و از ابتدای امسال نیز ۸۹۲ واحد تحت عنوان مسکن مهر و حمایتی احداث شده که در روزهای هفته دولت افتتاح می‌شود.

وجود ۱۵۰۳ واحد مسکن مهر بدون متقاضی موثر در استان

ظفری با اشاره به اینکه پروژه‌های فاقد متقاضی نیاز به قوانین بالادستی دارد و هنوز قانونی در این‌باره به تصویب نرسیده است، گفت: ۱۵۰۳ واحد مسکن مهر در استان بدون متقاضی موثر است که شامل ۷ پروژه در شهرستان‌های کبودراهنگ، فامنین، نهاوند و سردرود است.

وی از افتتاح ۱۲ پروژه بهسازی روستایی در هفته دولت خبر داد و بیان کرد: در این هفته ۱۲ پروژه با ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آماده افتتاح است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان افزود: از ۹۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار استان تا کنون نقشه ثبتی ۷۹۹ روستا تهیه شده و بیش از ۱۸۰ هزار آچار تولید شده است.

وی با بیان اینکه ۸۲ درصد از اماکن روستایی از مزیت سنددار شدن برخوردار هستند، عنوان کرد: ۱۴۱ هزار جلد سند مالکیت روستایی در راستای تحقق برنامه سنددار کردن اماکن روستایی در استان همدان صادر و در سال ۹۶ صدور ۲۵۰۰ جلد سند مالکیت هدفگذاری شده است که آمادکی داریم در صورت بالا بودن تقاضا این سهمیه را تا ۲ برابر افزایش دهیم.

اتمام بازنگری طرح هادی ۳۴۹ روستای استان

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به اتمام بازنگری طرح هادی در ۳۴۹ روستای استان، تصریح کرد: امروز در استان همدان دغدغه تهیه طرح هادی وجود ندارد بلکه در زمینه بازنگری طرح به سرعت پیش می‌رویم.

وی با بیان اینکه مطالعات جامع ۶ روستای دارای بافت با ارزش توسط مشاور انجام شده و قسمت عمده این مطالعات به انجام ختم شده است، خاطرنشان کرد: مطالعه ۷ روستای ورکانه، سیمین، گشانی، حبشی، حیدره، ملحمدره و خاکو به تأیید و تصویب رسیده است.

ظفری با اشاره به طرح ساماندهی ۴ روستای استان، یادآور شد: طرح ساماندهی یک سند فرادستی طرح هادی روستایی است که بخشداران می‌توانند ضرورت‌های مورد نیاز روستائیان را احصا کرده و از اعتبارات آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مطالعات اولیه روستای هدف گردشگری مانیزان انجام شده است، ابراز امیدواری کرد این روستا تا پایان سال به عنوان روستای هدف گردشگری به تأیید برسد.

اتمام فاز یک بهسازی در ۶۶۹ روستا

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای فاز یک عملیات بهسازی روستایی در استان،  عنوان کرد: از ابتدای آغاز برنامه تا کنون در بیش از ۶۶۹ روستا عملیات اجرایی فاز یک بهسازی انجام شده و ۳۷۸ روستا به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: ۱۳ روستای استان همدان به شهر تبدیل شده و ۲۶۹ روستا به صورت نیمه‌کاره در دستور کار بنیاد مسکن قرار دارد که امیدواریم با هم‌افزایی منابع محلی بتوانیم سرعت بیشتری به اتمام این طرح‌ها بدهیم‌.

ظفری بیان کرد:‌هم اکنون فاز یک بهسازی ۶۶۹ روستا که معادل ۷۰.۹ درصد است، به اتمام رسیده که با میانگین کشوری که ۴۲ درصد است، فاصله قابل ملاحظه‌ای دارد‌.

وی تأکید کرد: از محل قیر یارانه‌ای آسفالت معابر بیش از ۲۱۵ روستای استان همدان انجام شده که ۱۴۱ کیلومتر از معابر روستایی استان با ۳۵۷ میلیون ریال اعتبار آسفالت شد.

وی سهیمه امسال استان را ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلبون تومان دانست و ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون حواله  ۲۰۰۰ تن قیر یارانه‌ای برای معابر روروستایی استان صادر شده است.

ظفری اظهار کرد: مشارکت دهیاران، مردم و هم‌افزایی توان مدیران محلی رکن اساسی استفاده از سهمیه قیر یارانه‌ای است.

وی با بیان اینکه در منطقه جنوب و شمال استان نقاط پرخطر شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: عمده فعالیت‌های بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در این مناطق است به طوریکه زلزله اخیر نهاوند نشان داد بهسازی مساکن روستایی خوب بوده و گزارشی از تخریب مسکن روستایی در این زلزله نشد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان خاطرنشان کرد: استان همدان در حال تمرین بر روی مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است و در صورتی‌که واحدی این مقررات را رعایت کند علاوه بر تسهیلات ۲۰ میلیونی ساخت مسکن از تسهیلات ۸ میلیون تومانی با کارمزد ۴  درصد برخوردار خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: