• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 966-1695-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در میان قهرمانان دوره‌های گذشته؛

قهرمانی زودهنگام استاد بزرگ اوکراین در جام شطرنج اوپن ابن‌سینا

قهرمانی زودهنگام استانیسلاو بوگدانوویچ استاد بزرگ شطرنج اوکراین در چهاردهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین‌المللی اوپن ابن‌سینای شهر همدان، معادلات این رقابت‌ها را برهم زد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، در حالیکه تصور حاضران در این دوره از مسابقات به بخت قهرمانی سه عنوان‌دار دوره‌های قبل مورد پیش‌بینی بود، بوگدانوویچ گوی سبقت را ربود و عنوان قهرمانی زودهنگام مسابقات را به دست آورد تا شگفتی این رقابت‌ها رقم بخورد.

* عملکرد درخشان استاد بزرگ اوکراین

این استاد بزرگ شطرنج اوکراین که به نظر نمی‌آید سن و سال زیادی هم داشته باشد با کسب هفت و نیم امتیاز از هشت بازی، عملکرد درخشانی را به ثبت رساند و قهرمان شد.

عصر امروز در رقابت سه میز اول جدول A ، استانیسلاو بوگدانوویچ از اوکراین با مسعود مصدق‌پور بر روی میز یک، آلکسی شیروف از لتونی با اصغر گلی‌زاده بر روی میز دو و پوریا درینی با احسان قائم‌مقامی بر روی میز سه به تساوی رسیدند تا در پایان دور هشتم، قهرمانی بوگدانوویچ قطعی شود.

* ناکامی الکسی شیروف

الکسی شیروف قهرمان دوره گذشته بازی‌ها و نایب قهرمان سابق جهان کاری از پیش نبرد. شیروف که به مارادونای شطرنج جهان معروف است، در پایان دور هشتم مسابقات جایگاهی بهتر از ششمی را کسب نکرد.

وی از هشت بازی تنها پنج و نیم امتیاز کسب کرد تا پایین‌تر از شطرنج‌بازان ایرانی در رتبه ششم قرار بگیرد. حالا شیروف شاید در بهترین حالت دو پله صعود کند که این ارتقاء هم خیلی سخت تصور می‌شود.

* جام تلخ برای کورنیف

اولگ کورنیف  قهرمان دو دوره قبل نیز تا پایان دور هشتم رتبه‌ای بهتر از هفدهم کسب نکرد تا جامی تلخ در ذهن او یادگار بماند.

این شطرنج‌باز اسپانیایی در دوره دوازدهم این مسابقات عنوان قهرمانی را کسب کرده بود و سال قبل غایب بزرگ بازی‌ها بود اما امسال حضورش پرفروغ نبود تا در نهایت شکستی تاریخی را در کارنامه‌اش به ثبت برساند. کورنیف اصلا تصور این را نداشت که در این رتبه نامطلوب یعنی با پنج امتیاز در رده هفدهم قرار بگیرد.

* قائم‌مقامی دور از انتظار

استاد بزرگ شطرنج ایران نیز دور از انتظار ظاهر شد. قائم‌مقامی تا پایان دور هشتم با پنج و نیم امتیاز در رتبه چهارم قرار گرفت تا در نهایت بخت قهرمانی را از دست بدهد.

البته ترافیک حضور او در مسابقات آسیایی سبب خستگی این استاد بزرگ شطرنج ایران شد تا نتواند آنطور که باید در این رویداد بین‌المللی همدان پرفروغ ظاهر شود.

قائم‌مقامی در دوره یازدهم این رقابت‌ها قهرمان شده بود و در دو دوره آینده نتوانست عنوان قهرمانی را کسب کند.

* جام به یادماندنی برای مصدق‌پور

مسعود مصدق‌پور قهرمان شطرنج جوانان ۲۰۱۷ آسیا بدون تردید خوشحال‌ترین چهره ایرانی این رقابت‌ها خواهد بود.

مصدق‌پور با کسب پیروزی در برابر ساوچنکو روس در دور ششم مسابقات اوپن ابن‌سینا با ریتینگ ۲۶۰۲، ضمن عبور از ریتینگ ۲۵۰۰ به عنوان استاد بزرگی دست پیدا کرد تا برای همیشه این جام را در ذهن خود تداعی کند.

با این وجود، این شطرنج‌باز ایرانی تا پایان دور هشتم نیز با 6 امتیاز در جایگاه دوم ایستاده است تا برای کسب این مقام آماده شود.

چهاردهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی شطرنج اوپن ابن‌سینا از 30 مرداد به میزبانی همدان آغاز شده و تا ششم شهریورماه در جریان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: