• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1993-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

اختراع دستگاه فرآوری زیتون از خروج ارز جلوگیری می‌کند

یک مخترع از راندمان 17 برابری دستگاه خود خبر داد و گفت: نمونه‌های خارجی از دستگاه‌‌های فرآوری زیتون در کشور وجود دارد که با صرف هزینه یک میلیارد و 300 میلیون تومان و خروج ارز از کشور قابل تهیه است در حالیکه سری کامل این دستگاه‌ها اختراع شرکت ما تنها با 210 میلیون تومان قابل تهیه و بهره‌برداری است.

صادق حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه برای مصرف میوه زیتون نیاز به فرآوری آن داریم و برای فرآوری آن هم از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌شود، زیتون را به عنوان محصولی استراتژیک معرفی و اظهار کرد: پرورش این محصول به علت خشکسالی و سیاست‌های سازمان ملل و دولت‌ها بر موضوع کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و استفاده از محصولات کم‌آب توسعه یافته است.

وی عنوان کرد: درخت زیتون برای مقابله با خشکسالی مفید بوده و در مقابل شرایط کمآبی مقاوم است و با توجه سطح زیرکشت این محصول در کشور که از 250 هزار هکتار به یک میلیون هکتار رسیده و در حال افزایش است و نیاز محصول زیتون به فرآوری، اهمیت استفاده از دستگاه اختراع شده و تولیدی بنده مشخص می‌شود.

این مخترع و تولیدکننده دستگاه‌ فرآوری زیتون با اشاره به معدوم شدن بسیاری از محصولات زیتون در ساوه به علت نبود زمینه فرآوری آن و مقرون به صرفه نبودن افزود: زیتون خاصیت و ارزش‌افزوده فراوانی دارد که با توجه به نبود دستگاه‌های مناسب در این زمینه ما اقدام به تولید چنین دستگاهی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: نخستین واحدی هستیم که به صورت تخصصی و متمرکز روی دستگاه‌های فرآوری زیتون کار می‌کنیم و دستگاه اتوماتیک هسته‌گیر زیتون، یکی از اختراعات ما در این زمینه است.

این مخترع درباره عملکرد دستگاه خود گفت: این دستگاه از لحاظ نوع عملکرد و راندمان بر دستگاه‌ها و نمونه‌های خارجی آن بسیار ارجحیت دارد به طوریکه دستگاه‌های ایتالیایی و ترکیه‌ای موجود با ظرفیت 80 کیلوگرم در ساعت با خطای 30 درصد به هسته‌گیری می‌پردازند که دستگاه اختراعی ما با ظرفیت 1500 کیلوگرم در ساعت بدون خطا کار می‌کند که نشان از راندمان 17 برابری دستگاه‌های موجود را دارد.

وی قیمت دستگاه اختراعی خود را اعلام کرد و افزود: قیمت این دستگاه 80 میلیون تومان است که با توجه به راندمان و ارزآوری، گرفتن چنین نتیجه‌ای در استفاده از دستگاه‌های خارجی هزینه‌ای برابر یک میلیارد و 300 میلیون تومان نیاز دارد.

حبیبی محل مورد نیاز برای نصب خط کامل دستگاه‌های فرآوری خود را فضایی شامل 30 متر طول و 5 متر عرض عنوان کرد و ادامه داد: هزینه سرمایه‌گذاری برای تولید پک کامل دستگاه‌های فرآوری زیتون در این اختراع 210 میلیون تومان است و یک نفر می‌تواند کاربری آن را بر عهده بگیرد.

وی دستگاه‌های اختراع شده را به صورت طراحی مرحله‌ای روند فرآوری زیتون معرفی کرد و گفت: هر یک از دستگاه‌های این مجموعه کار خاص و مرحله‌ای فرآوری زیتون را انجام می دهد و هر یک قیمت خاصی دارند که در مجموع قیمت کلی تمام مراحل 210 میلیون تومان است و هر یک از سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها به بخش خاصی از آن بپردازند.

مدیرعامل شرکت هیرا صنعت زنجان بخش‌های مختلف روند کار فرآروی و دستگاه‌های مربوط به هر بخش را بیان و عنوان کرد: دستگاه دم‌گیر، سورتر، هسته‌گیر، زیتون‌شکن، حلقه‌کن، مخزن، میز کنترلی ، ویبراتور و بالابر از جمله دستگاه‌هایی است که در خط فرآوری زیتون مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط شرکت هیراصنعت زنجان اختراع و تولید می‌شوند.

وی درباره دریافت تسهیلات به منظور توسعه فعالیت خود بیان کرد: تا کنون فقط موفق به دریافت حمایت از پارک علم و فناوری مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان شده‌ایم که حمایت مالی نبوده و صرفا محلی استیجاری به عنوان دفتر فعالیت بوده است.

حبیبی با اشاره به بازدهی ساعتی دستگاه هسته‌گیر زیتون افزود: ما می‌توانیم با راه‌اندازی و بهره‌برداری از یک نمونه دستگاه هسته‌گیر زیتون ساعتی یک میلیون و 200 هزار تومان سود کسب کنیم اما با توجه به مشکلات جنبی ساخت و بازار عرضه نیاز به سرمایه اولیه و حمایت مالی داریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: