• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-3791-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان خبر داد

پیگیری اجرای 13 طرح با سرمایه‌گذاری خارجی در همدان/آمار دارایی‌های دولت در استان دقیق نیست

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان از افتتاح 6 طرح با 63 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان خبر داد و گفت: سال گذشته 6 طرح با 63 میلیون دلار معادل 240 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی به بهره‌برداری رسید که برای 810 نفر اشتغالزایی داشته است.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدناصر محمودی دوشنبه 13 شهریور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: 13 طرح با مجموع 1086 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دست پیگیری است که این میزان طرح، برای 4540 نفر اشتغالزایی می‌کند.

وی با بیان اینکه سازمان امور اقتصادی به دنبال بهبود عملکرد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری است،  تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته در استان همدان از کشورهای عراق، ایتالیا، آلمان، اتریش، قزاقستان، آمریکا، کانادا، کانادا، کره‌جنوبی، کره‌شمالی، هلند و دانمارک بوده است.

محمودی با اشاره به اینکه همدان به عنوان پایلوت در حوزه احداث نیروگاه خورشیدی انتخاب شده است، افزود: مذاکراتی با سرمایه‌گذاران آلمانی و اتریشی و مشارکت سرمایه‌گذار داخلی در زمینه احداث نیروگاه خورشیدی 50 تا 200 مگاواتی با 308 میلیون دلار در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در حال انجام است که امیدواریم امسال به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: همچنین یک نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه‌گذاری دانمارک و ایرلند در شهرستان فامنین در حال پیگیری و مذاکره است که امیدواریم امسال این طرح به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان یادآور شد: به تازگی با 2 سرمایه‌گذار دیگر مذاکراتی در زمینه ساخت نیروگاه 7 مگاواتی در کبودراهنگ با 9.4 میلیون دلار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هر چه بتوانیم سرمایه‌گذاری را بهبود ببخشیم و امور را تسهیل کنیم در ایجاد اشتغال موثر خواهد بود، بیان کرد: پروژهنیروگاه 30 مگاواتی توسط سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در شهر قهاوند و منطقه ویژه جهان‌آباد پیشنهاد شده که در هفته آینده نهایی خواهد شد.

محمودی اعتبار عمرانی استان را 136 میلیارد تومان دانست و  اظهار کرد: ماهانه 12 میلیارد و 200 میلیون تومان به 25 دستگاه اجرایی استان بابت حقوق کارکنان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه درآمد مالیاتی استان ماهانه 40 تا 50 میلیارد تومان است، گفت: ماهانه 85 میلیارد تومان یارانه در استان همدان پرداخت می‌شود که با اصلاح این میزان اعتبارات به سمت اشتغال و ازدواج جوانان هدایت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: درآمد مصوب استان در سال 94، 490 میلیارد تومان بوده که از این میزان 433 میلیارد تومان درآمد مالیاتی بوده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه درآمد مصوب استان در سال 95، 589 میلیارد تومان بوده است، تأکید کرد: از این میزان 517 میلیارد تومان به درآمدهای مالیاتی اختصاص داشته است.

محمودی با بیان اینکه به طور میانگین 80 تا 82 درصد درامد استان به مالیات اختصاص دارد، گفت: درامد مصوب استان در سالجاری 602 میلیارد تومان بوده که 87 درصد از این درآمد به مالیات و مابقی به سایر دستگاه‌ها اختصاص دارد.

وی با تأکید براینکه در استان همدان 561 هزار و 335 خانوار یارانه نقدی دریافت می‌کنند، تصریح کرد: یک میلیون و 775 هزار و 267 نفر در استان همدان یارانه نقدی دریافت می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود جمعیت استان براساس سرشماری مرکز آمار یک میلیون و 803 هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه 14 هزار نفر در استان همدان از دریافت یارانه بازمانده‌اند، یادآور شد: در استان همدان 28 هزار نفر یارانه دریافت نمی‌کنند.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان اظهار کرد: در سال 95، 136 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به استان همدان اختصاص داده شد که توانستیم 90 درصد اسناد خزانه معادل 121 میلیارد تومان را جذب کنیم و دستگاه‌های استان موظف شدند تا پایان شهریور نسبت به استفاده از اوراق تسویه اقدام کنند.

محمودی با بیان اینکه کارگروهی برای شناسایی بدهی‌های دستگاه ها فعال شده است، افزود: تا پایان سال 95، مطالبات دستگاه‌های اجرایی استان همدان 4300 میلیارد ریال و بدهی این دستگاه‌ها 15هزار و 325 میلیارد ریال گزارش شده که این میزان مربوط به 50 درصد دستگاه‌های اجرایی است.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان در استفاده از اوراق تسویه رتبه سوم را در کشور دارد، گفت: امسال 50 هزار میلیارد ریال برای اوراق تسویه خزانه برای تهاتر بدهی‌ها و مطالبات اشخاص خصوصی و تعاونی در نظر گرفته شده است و مدیران دستگاه‌ها باید تکلیف بدهی‌های خود را مشخص و قطعی کنند.

محمودی تأکید کرد: در سال گذشته 10 میلیارد ریال از اوراق تسویه توسط استان همدان جذب و استفاده شد و 3 دستگاه شرکت آب منطقه‌ای، راه و شهرسازی و فنی‌و‌حرفه‌ای بدهی‌های خود را به امور مالیاتی پرداخت کردند و امسال به جد پیگیر هستیم تا تمام دستگاه‌ها بدهی‌های خود را از این طریق تسویه کنند.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان گفت: پروژه‌های اولویت‌دار سال 95 و 96 در 5 پروژه از جمله جذب سرمایه‌گذاری خارجی، خزانه‌داری الکترونیک و مولدسازی دارایی‌های دولت را در دستور کار خواهیم داشت و ضمن اینکه بهبود فضای کسب و کار نیز در دستور کار است.

وی با تأکید بر اینکه باید اموال منقول و غیرمنقول دستگاه‌ها در سامانه ثبت شود، یادآور شد: آمار دارایی‌های دولت در استان همدان دقیق نیست و شناسایی دستگاه‌هایی که اتومبیل و ساختمان مازاد دارند، در دستور کار قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: