• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 966-8797-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

کمبود صنایع تبدیلی چالش اصلی بخش کشاورزی اسدآباد

بیراه نیست اگر بگوییم با وجود ظرفیت‌های فراوان در بخش تولیدات کشاورزی شهرستان اسدآباد اقدام مطلوبی در راستای احداث صنایع تبدیلی و فرآوری این شهرستان انجام نشده و این صنایع حلقه مفقوده بخش تولیدات کشاورزی اسدآباد به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، این شهرستان توانمندی بالایی در کاشت و تولید غلات، حبوبات و محصولات باغی دارد اما با وجود این توانمندی‌ها متأسفانه نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از مهمترین معضلات پیش‌روی تولیدکنندگان این شهرستان بوده و این امر خام‌فروشی بدون ارزش‌افزوده را در بین تولیدکنندگان کشاورزی موجب شده است.

در حال حاضر به غیر از تعدادی واحدهای لبنی فعال و نیمه‌فعال تنها یک واحد کارخانه رب گوجه‌فرنگی به عنوان تنها کارخانه صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی این شهرستان فعالیت دارد.

امسال توسط تولیدکنندگان کشاورزی شهرستان اسدآباد به عنوان یکی از قطب‌های تولید غلات در استان همدان، بیش از ۵۵ هزار تن گندم تولید و عرضه شد.

این درحالیست که از این میزان تولید ۴٣ هزار تن توسط سیلوهای موجود سطح شهرستان گندم خریداری و انبار شد و برای انبار این میزان از گندم، بخشی از گندم سال گذشته انبار شده در سیلوهای شهرستان به منظور ایجاد ظرفیت خالی به تهران ارسال شد در حالیکه در صورت وجود صنایع تبدیلی مرتبط با گندم این امکان وجود داشت تا تولیدات غلات گندم منطقه با فرآوری‌های لازم و با ارزش‌افزوده بالاتر وارد بازار شود.

صنایع تبدیلی مرتبط با گندم و غلات چون کارخانه ماکارونی، رشته‌بری، کیک و کلوچه و ... هر یک به فراخور تولیدات خود می‌توانست از نقش موثری در ارزش‌افزوده این محصول استراتژیک منطقه داشته و حتی پاسخگوی نیاز بازار امروز کشور باشد.

فرماندار شهرستان اسدآباد در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: توسعه و تقویت صنایع تبدیلی از مهمترین روش‌ها برای ایجاد اشتغال پایدار و تقویت خط تولید و رونق بخش کشاورزی در شهرهای کوچک است.

حسین افشاری با اشاره به حمایت لازم دولت در راستای فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه و گسترش صنایع تبدیلی عنوان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی از خام‌فروشی جلوگیری کرده و موجب رونق اشتغال و تولید در کشور و راهکاری برای صادرات تولیدات است.

وی از رایزنی با ۴ سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی در این شهرستان در راستای اشتغال منطقه خبر داد و اظهار کرد: تولید آب معدنی، پرورش مرغ گوشتی، کارخانه اسیدسولفوریک و تولید آهن اسفنجی برای تکمیل چرخه فولاد از جمله واحدهایی هستند که برای رایزنی با این سرمایه‌گذاران به منظور سرمایه‌گذاری در شهرستان درنظر گرفته شده است.

افشاری با اشاره به احداث صنایع تبدیلی مرتبط با کشاورزی در شهرستان اسدآباد به عنوان محور اقتصاد مقاومتی افزود : خوشبختانه ظرفیت احداث صنایع کوچک در شهرستان اسدآباد وجود دارد و با توجه به تأثیر این صنایع در کاهش آمار بیکاری و افزایش تولید باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

وی کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری را چالش اصلی بخش کشاورزی شهرستان بیان کرد و گفت: باید این نقصیه با ورود بخش خصوصی و حمایت از سرمایه‌گذاران و تخصیص اعتبارات مورد نیاز برطرف شود.

فرماندار شهرستان اسدآباد در ادامه تصریح کرد: شهرستان اسدآباد دارای ١٠٧ هزار تن انبار و سیلوی گندم است که از این میزان ظرفیت سیلوها برای انبار گندم امسال ۴٧ هزار تن ظرفیت خالی ایجاد شد.

وی در رابطه با ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با غلات گندم شهرستان گفت: با توجه به ضرورت تأمین گندم به عنوان یک محصول استراتژیک در کشور ابتدا در تولید گندم باید به میزان کفایت تأمین نان مردم توجه شود و در مراحل دیگر ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصول فوق را در شهرستان برای ارزش‌افزوده بالاتر با حمایت از بخش خصوصی مورد توجه قرار داد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد هم به خبرنگار ایسنا گفت: با توجه به شرايط جوي امسال توليد گندم شهرستان در حدود 20 درصد نسبت به سطح زيركشت كاهش داشت اما طبق پيش‌بيني‌ها بيش از 55 هزار تن گندم از اراضي كشاورزي منطقه برداشت شد.

سقراط بیرنگ افزود: مراكز خريد شهرستان در سالجاری موفق به خریداری 43 هزار تن گندم با كيفيت  از كشاورزان اسدآباد شدند.

وی رتبه شهرستان اسدآباد در استان را در راستای تولید گندم رتبه دوم برشمرد و بیان کرد: نیاز به صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با کشاورزی در شهرستان اسدآباد بسیار محسوس بوده و در این زمینه دارای کمبود بسیاری است.

بیرنگ خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان اسدآباد با توجه به تنوع تولید محصولات کشاورزی به صنایع وابسته تبدیلی، تکمیلی و فرآوری در این زمینه نیازمند است.

وی با بیان اینکه مواد اولیه بسیاری از صنایع تبدیلی و فرآوری مرتبط با کشاورزی با توجه به تنوع محصولات در این شهرستان موجود است، تصریح کرد: مدیریت جهادکشاورزی شهرستان در زمینه صدور مجوز و پرداخت تسهیلات و حمایت‌های دولت این آمادگی را دارد تا زمینه‌های لازم در راستای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در امر ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با کشاورزی را فراهم سازد.

بیرنگ عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به تنوع محصولات کشاورزی شهرستان و عدم وجود صنایع تبدیلی مرتبط با کشاورزی در اسدآباد، هر گونه صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری به نوعی در این منطقه مقرون به صرفه بوده و دارای توجیه اقتصادی است.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان اسدآباد هم به خبرنگار ایسنا گفت: اداره صنعت، معدن و تجارت برای پیشرفت و تسریع امور و به نتیجه رسیدن سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در برنامه‌ها سعی بر هدایت سرمایه‌گذاران به سمت صنف را دارد.

علی حیدری ایجاد صنایع تبدیلی در بحث گندم را در شهرستان مقرون به صرفه دانست و بیان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی چون کارخانه ماکارونی، رشته‌بری و ... می‌تواند در شهرستان مقرون به صرفه بوده و رقابت خوبی را با دیگر استان‌ها از جمله کارخانه رشته‌بری اصفهان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه از سرمایه‌گذارانی که در این راستا اقدام کنند حمایت خواهد شد، اظهار کرد: در اسدآباد هم‌اکنون تنها یک واحد کارخانه رب در راستای صنایع تبدیلی کشاورزی فعال است اما موردی از صنایع تبدیلی مرتبط با بحث گندم به غیر از یک واحد کارخانه ماکارونی تعطیل وجود ندارد.

در پایان اینکه بنا بر صحبت‌های مسئولان شهرستان سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در اسدآباد در رابطه با ایجاد صنایع تبدیلی مختلف کشاورزی با توجه به تنوع محصولات نیاز بوده و زمینه‌های لازم برای پای کارآمدن بخش خصوصی با ایجاد زیرساخت‌ها و حمایت‌ها فراهم خواهد شد.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: