• پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-3792-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار همدان:

ملایر و تویسرکان در صنعت مبل و منبت مکمل یکدیگر باشند

استاندار همدان با اشاره به اینکه ملایر و تویسرکان در صنعت مبل و منبت باید مکمل یکدیگر باشند، گفت: ملایر شایستگی معرفی در سطح ملی و حتی جهانی را دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، ناصر نیک‌بخت در جشن مردمی «ملایر، شهر ملی مبل و منبت» با اشاره به اینکه دنیای امروز از مدرنیته و پسامدرنیته خسته شده و توجه خاصی به سنن به ویژه سنت‌های با ارزشی چون سنت‌ها و هنرهای ایرانی پیدا کرده است، اظهار کرد: همدان یکی از شاخص‌ترین استان‌هایی است که در صنایع دستی و گردشگری حرفی برای گفتن دارد و از 250 رشته صنایع دستی کشور، 150 رشته مختص استان همدان است.

وی با بیان اینکه بسیاری از این میراث و توانایی‌ها در گذشته به فراموشی سپرده شده بود، افزود: امروز در استان توانستیم 12 صنعت دستی و هنری استان که منسوخ شده بود را احیا کنیم و در شهرستان ملایر علاوه بر صنعت مبل و منبت، مرواریدبافی نیز باید تقویت و احیا شود.

نیک‌بخت با تأکید بر اینکه همدان با دارا بودن بزرگان، علما، هنرمندان و مردم شایسته سرآمد دیگر استان‌های کشور از نظر صنایع دستی و گردشگری است، عنوان کرد: توانستیم سفال لالجین را به ثبت جهانی و مبل و منبت ملایر را به ثبت ملی برسانیم و تویسرکان نیز به‌زودی نشان جغرافیایی مبل و منبت را دریافت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با برگزاری این جشنواره ملایری‌ها می‌توانند استعداد استان و شهرستان را برای پذیرش گردشگران به مردم نشان دهند و بگویند استان همدان در واقع گنجی برای سرمایه‌گذاری است.

فرماندار ویژه ملایر نیز با اشاره به اینکه شهرستان ملایر، شهری شناخته شده در جغرافیا و تاریخ کشور است، اظهار کرد: این رخداد مهم که امیدواریم منشأ رخدادهای درونی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی فزآینده‌ای در آینده باشد، افق جدیدی برای شهرستان باز کرده است و با توجه به تبلیغات رسانه‌ای گسترده به این جایگاه خواهیم رسید.

عبدالعظیم رضایی افزود: ثبت ملی منبت ملایر در سال اقتصاد مقاومتی و در سالی که تولید و اشتغال سرفصل فعالیت‌های دولت است، اقدامی ماندگار و تاریخی برای شهرستان خواهد شد.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های طراحی، دکوراسیون داخلی و اقلام زینتی در سطح شهرستان ملایر خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر مبل و منبت با چنین آموزش‌هایی می‌توانیم گامی موثر برای توسعه اشتغال برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در جمع مردم ملایر با اشاره به اینکه ظرف یک‌سال لالجین به عنوان شهر جهانی سفال و ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت معرفی شد، گفت: موضوع ثبت شهرهای ملی و جهانی ابتکاری قابل ستایش در دولت تدبیر و امید بود که این افتخار نصیب استان همدان شد.

علی مالمیر همدان و اصفهان را دو استانی معرفی کرد که هم دارای شهر ملی و هم شهر ثبت جهانی هستند با این تفاوت که استان همدان این دو عنوان را به صورت متوالی و ظرف یک‌سال کسب کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: