• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-2593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

کارگاه‌ عملی مدرسه تابستانی بین‌المللی در روستای اکنلو برگزار شد

کارگاه‌ عملی مدرسه تابستانی بین‌المللی اپیدمیولوژی میدانی از 13 کشور در همدان برگزار شد.

رئیس پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اعلام این خبر، برگزاری این دوره آموزشی را در راستای اجرای برنامه‌های مربوط به حوزه  Public Health معرفی و اظهار کرد: پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران دوره عملی این مدرسه در پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انیستیتو پاستور ایران اجرا شد به طوریکه در کنار انتقال تجربه و دانش سطح اول دنیا در حوزه اپیدمیولوژی، ارتباطات علمی و همکاری‌های اجتماعی گسترش یافت و چهره واقعی کشور به اتباع خارجی معرفی شد .

احسان مصطفوی عنوان کرد: کارگاه عملی مدرسه تابستانی بین‌المللی اپیدمیولوژی میدانی از ۲۸ مرداد تا ۱۵ شهریورماه جاری با حضور ۲۵ نفر شرکت‌کننده از کشورهای اتریش، انگلستان، آلمان، غنا، کنیا، اتیوپی، نیجریه، فلسطین، عراق، بنگلادش، پاکستان، افغانستان و ایران در تهران و روستای اکنلو واقع در استان همدان برگزار شد .

وی با بیان اینکه در این دوره آموزشی 3 هفته‌ای مدرسان آلمانی و ایرانی حضور داشتند، افزود: دومین دوره مدرسه تابستانی اپیدمیولوژی میدانی مشترک ایران و آلمان، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران‌ برگزار شد.

وی اضافه کرد:  شرکت‌کنندگان در دو هفته اول به صورت تئوری با مفاهیم و کلیات مرتبط با اپیدمیولوژی میدانی، مدیریت طغیان بیماری‌های واگیر، اصول نظام مراقبت، مفاهیم اولیه آماری و طراحی مطالعات اپیدمیولوژی آشنا شدند و در هفته سوم با حضور در پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران واقع در روستای اکنلو شهرستان کبودراهنگ بعضی از مباحث آموخته شده را به صورت عملی و با حضور در عرصه(فیلد) مرور کردند .

مصطفوی این مرکز را به عنوان پایگاه تحقیقاتی در حوزه بیماری‌های نوپدید و بازپدید به ویژه بیماری‌های طاعون، تولارمی و تب کیو معرفی و بیان کرد: شرکت‌کنندگان در این دوره آموزشی بین‌المللی به صورت عملی با روش‌های نمونه‌گیری از جوندگان و حیات‌وحش، گرفتن ناقلین خارجی نظیر کک و کنه و تشریح و انجام آزمایشات مرتبط با بیماری‌های نوپدید و بازپدید آشنا شدند .

وی ادامه داد: شرکت‌کنندگان با اصول طراحی پرسشنامه آشنا شده و پس از طراحی یک پرسشنامه، سطح آگاهی، نگرش و عملکرد مردم روستای اکنلو را درباره بیماری تب مالت سنجیدند.

رئیس پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران با اشاره به بازدید شرکت‌کنندگان از مرکز جامع خدمات سلامت و خانه بهداشت روستای آب مشکین عنوان کرد: در این بازدید پزشکان از نزدیک چارچوب ارجاع و خدمات‌دهی بهداشتی و درمانی به اهالی روستاهای ایران را مشاهده کردند .

وی به اخذ گرنت مشترک دانشکده بهداشت و مؤسسه برنهارد ناخت در سال گذشته از مؤسسه DAAD اشاره کرد و یادآور شد: این گرنت با رویکرد برگزاری مدرسه تابستانی بین‌المللی اپیدمیولوژی میدانی اعطا شد تا مؤسسات مذکور در کنار اصول اپیدمیولوژی در مورد بیماری‌های نوپدید و بازپدید در ایران آموزش‌های لازم را ارائه دهند .

مصطفوی لزوم برگزاری این مدرسه تابستاني در سالجاری را پیرو قرارداد دانشکده بهداشت با مؤسسه بیماری‌های گرمسیری برنهارد ناخت و دانشگاه هامبورگ اعلام کرد و گفت: این دوره آموزشی به منظور اجرای برنامه‌های مربوط به حوزه  Public Health اجرایی شد و پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران دوره عملی در پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انیستیتو پاستور ایران اجرا شد .

وی از حضور اعضای هیئت علمی دانشکده بهداشت و انستیتو پاستور ایران به همراه اساتید آلمانی در فیلد آموزشی و تدریس سرفصل‌های تعیین شده این مدرسه تابستانی سخن گفت و اظهار کرد: برگزاری این دوره در کنار انتقال تجربه و دانش سطح اول دنیا در حوزه اپیدمیولوژی، گسترش ارتباطات علمی و همکاری‌های اجتماعی و معرفی چهره واقعی کشور به اتباع خارجی را به دنبال داشت .

مصطفوی مزایای برگزاری این دوره آموزشی را برشمرد و گفت: ایجاد تجربه یک دوره بین‌المللی برای شرکت‌کنندگان، بهبود چشم‌انداز فرصت‌های شغلی، توسعه تعاملات آکادمیک با دانشگاه‌های خارج از کشور، گسترش زمینه‌های تازه برای تبادل دانشجویان و ایجاد رقابت میان دانشجویان از جمله مزایای برپایی مدارس تابستانی است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: