• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 966-10697-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده تویسرکان:

معدن بالادست سدسرابی تویسرکان تعطیل شود

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فعالیت معدن بالادست سدسرابی باید متوقف شود، گفت: همه مسئولان شهرستان و حتی استان با توجه به ضررهایی که این معدن به محیط زیست و آب شرب وارد می‌کند، خواستار تعطیلی معدن هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، محمدمهدی مفتح در دیدار با سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، با اشاره به نشست انجام شده درباره آب‌بندهای شهرستان عنوان کرد: در احداث  این آب‌بندها به ویژه آن که قرار است توسط بخش خصوصی ساخته شود باید سریع‌تر وارد فاز عملیاتی شد تا کار با تأخیر انجام نشود.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان نیز با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته درباره معدن بالای دست سدسرابی، عنوان کرد: از سال ۸۲و ۸۳براساس تأیید مشاور و ابلاغ نامه عنوان شده فعالیت معدن در حوزه آبریز مضر است و برای تمدید مجوز این معدن نیز در سال ۹۱نیز استعلامی از منابع آب گرفته نشده است.

منصور ستوده در ادامه  تأکید کرد: در مکان‌هایی که آب کشاورزی بیشتری مصرف می‌شود، سازمان جهادکشاورزی باید با تغییر کاربری اراضی آبی زراعی به گلخانه و صنایع وابسته به کشاورزی همچون دامداری و مرغداری و حتی غیرکشاورزی نسبت به مدیریت مصرف آب اقدام کند در این‌صورت علاوه بر مصرف کمتر آب، اشتغالزایی بیشتری را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در صورت موافقت جهادکشاورزی برای تغییر کاربری اراضی آبی کشاورزی به صنایع وابسته به کشاورزی، کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه‌ها آمادگی همکاری را دارد.

ستوده با تأکید بر اینکه بیش از 90 درصد آب‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: کشاورزان باید بهینه مصرف کنند تا کشاورزی در استان پایدار و ماندگار باشد.

وی با اشاره به وجود دو هزار و 98 حلقه چاه فاقد پروانه فرم پنج و ۲۰۰ حلقه چاه فاقد پروانه فرم یک در شهرستان تویسرکان گفت: در صورت تأیید کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه‌ها برای تعداد ۲۰۰ پرونده فرم یک تا سقف ۲۵ متر مکعب پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود.

وی با اشاره به بخشنامه‌ای که در سال ۹۳ برای دادن مجوز به برخی چاه‌های داخل منازل که برای آبیاری باغچه منازل و جداسازی آب شرب از فضای سبز برای همدان داده شده بود، گفت: مقرر شده که این بخشنامه در شهرهای دیگر استان نیز اجرا شود.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه باید از ظرفیت قانونی آئین‌نامه و بخشنامه‌ها در راستای حل مشکل مردم استفاده شود، بر اجرای طرح‌های کوچک و متوسط حوزه آب توسط خیرین تأکید کرد و گفت: فرهنگ ورود خیرین به حوزه اجرای پروژه‌های بخش آب باید نهادینه شود.

وی درباره آب‌بندهای مورد پیگیری در شهرستان نیز گفت:‌ با مبلغ ۵۰ میلیون تومانی که فرمانداری شهرستان برای مطالعه این آب‌بندها اختصاص داده، کار مطالعه استخر ذخیره آب کهنوش آغاز می‌شود همچنین رایزنی لازم با خیری که مقرر شده هزینه ساخت آب‌بند روستای کهنوش را پرداخت کند نیز انجام گرفته است.

فرماندار شهرستان تویسرکان نیز در این جلسه گفت: با صاحبان چاه‌های عمیق که آب را برای کشت محصولات پرآب‌بر در اراضی دیم می‌فروشند، برخورد جدی می‌شود.

حبیب مومیوند با اشاره به پیگیری‌ها و تذکرات داده شده به صاحبان چاه‌هایی که به اراضی دیم برای کشت محصولات پرآب‌بر، آب‌فروشی می‌کنند، یادآور شد: امسال نیز ابتدای مهرماه پیگیری و تذکرات لازم داده خواهد شد و با متخلفان برابر قانون برخورد می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: