• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-11890-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

دبیر علمی همایش ملی گوهر‌شناسی در دانشگاه بوعلی اعلام کرد

استفاده از ظرفیت معادن گوهر در احیای صنایع کوچک/نبود مؤسسه گوهرشناسی قوی در غرب کشور

دبیر علمی همایش گوهر‌شناسی و بلورشناسی با تأکید بر اینکه نفت کشور روزی تمام می‌شود، گفت: مسئولان باید به فکر احیای صنایع کوچک باشند و در این راستا از ظرفیت معادن گوهر و جواهر کشور استفاده کنند.

دکتر فرهاد آلیانی در حاشیه برگزاری همایش ملی گوهرشناسی و بلورشناسی در دانشگاه بوعلی‌سینا در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، درباره جایگاه استان همدان در زمینه گوهر‌شناسی عنوان کرد: در صورتی‌که مدیران استانی در مورد گوهرشناسی همکاری لازم را با دانشگاه‌ها داشته باشند جایگاه خوبی در این زمینه متوجه استان خواهد بود.

وی ادامه داد: توجه به اشتغالزایی، کارآفرینی، تأمین اعتبارات، مکان لازم برای فعالیت و تأمین منابع علمی از جمله فعالیت‌هایی است که دولتمردان می‌توانند به منظور حمایت این قشر انجام دهند.

وی یادآور شد: متأسفانه مسئولان همکاری لازم را با اساتید گروه زمین‌شناسی ندارند در صورتی‌که مدام از کارآفرینی و اشتغالزایی صحبت می‌کنند.

دبیر علمی همایش گوهر‌شناسی و بلورشناسی با بیان اینکه مؤسسه گوهر‌شناسی قوی در منطقه غرب کشور وجود ندارد، یادآور شد: شمار افرادی که به صورت علمی در زمینه گوهرشناسی فعالیت می‌کنند، بسیار اندک است.

وی با اشاره به اینکه کشور تایلند معادل نفت کشور ایران از جواهر و گوهر درآمد کسب می‌کند، خاطرنشان کرد: بهترین و مهمترین کاربرد گوهرشناسی و گوهرتراشی در صنعت جواهرات است.

وی اشتغالزایی را از دیگر کاربردهای این صنعت عنوان کرد و گفت: در کشور هندوستان 6 میلیون نفر در این رسته فعالیت می‌کنند و 60 درصد ثروتمندان کشور چین از این طریق ثروتمند شده‌اند.

دبیر علمی همایش گوهرشناسی بلورشناسی اظهار کرد: متأسفانه در استان همدان رغبتی به این کار نشان نمی‌دهند چرا که طرح، برنامه و کنترل اجرا در این زمینه وجود ندارد که نیاز است مورد حمایت مسئولان قرار گیرد.

آلیانی در بخش پایانی سخنانش گفت: چهارمین همایش گوهر‌شناسی و بلورشناسی در سطح ملی در دانشگاه بوعلی‌سینا در حال برگزاری است. این همایش دو روزه بوده و تقریبا همه استان‌ها در این همایش شرکت داشتند.

وی تصریح کرد: ظرفیت‌های طبیعی و گروه زمین‌شناسی قوی و اساتید برجسته این گروه موجب برگزاری این همایش در دانشگاه بوعلی شده است به طوریکه دو نفر از اساتید گروه زمین‌شناسی این دانشگاه عضو هیئت مدیره انجمن گوهرشناسی کشور هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: