• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-12190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پروژه پل «شهید همدانی» در مورد مقرر تکمیل نمی‌شود

سرپرست شهرداری همدان گفت: طبق ماده 101 سطح تراکم‌ها باید براساس ضوابط باشد و تفکیک کاربری‌های مشخص و منابع درآمدی شهرداری شفاف‌سازی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدمصطفی رسولی دوشنبه 20 شهریور در صحن شورای اسلامی شهر همدان با حضور نمایندگان مردم همدان در مجلس اظهار کرد: قیر رایگان به شهرهای دارای جمعیت بالای 200 هزار نفر تعلق نمی‌گرفت اما ما توانستیم برای همدان دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های شهرداری براساس پیوست بودجه و برنامه‌های مجلس است، به 11 میلیارد تومان اوراق با سررسید سال 97 در ماه‌های بهمن و اسفند اشاره و عنوان کرد: طبق ماده 101 سطح تراکم‌ها باید براساس ضوابط باشد و تفکیک کاربری‌های مشخص و منابع درآمدی شهرداری شفاف‌سازی شود.

رسولی با اشاره به پروژه میدان‌بار شهر همدان تصریح کرد: با افزایش اعتبارات این پروژه 230 میلیارد تومان برای میدان‌بار همدان هزینه شده و باید به مدیریت شهری کمک شود تا به اهداف و برنامه‌هایی که برای شهر دارد، برسد.

وی بودجه امسال شهرداری همدان را 645 میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: 900 میلیارد تومان تخصیص یافته که هنوز هیچ دریافتی نداشته‌ایم.

وی 57 درصد دریافتی سال گذشته را عنوان کرد و گفت: امسال رشد بودجه نداشته‌ایم و با درنظر گرفتن تورم و هدفمندی یارانه‌ها که بیش از 49 کد درآمدی شهرداری را حذف کرده و مباحث 20 درصد عوارض نوسازی و پوششی که براساس سرانه تعریف شده 750 تومان، برای جمعیت 540 هزار نفری شهری 400 میلیارد تومان هزینه دربردارد که تنها 12 درصد هزینه‌ها را دریافت کرده‌ایم.

رسولی، همدان را شهری معرفی کرد که نه کشاورزی‌محور است و نه صنایع‌محور و خاطرنشان کرد: دریافت یک تا سه درصد از عوارض شهرداری که 700 میلیون تومان است، در همدان صورت نگرفته است.

کامران گردان، سخنگوی شورای شهر همدان نیز در سخنانی با بیان اینکه امیدواریم قوانینی که در مدیریت شهری به آن نیاز داریم در مجلس تصویب شود، گفت: مباحث مربوط به شورا و مدیریت شهری را باید به صورت قانونی حل و فصل کنیم.

یکی از اعضای شورا هم گفت: با کلیشه‌ای کردن پرداخت‌ها و عوارض مشکلات عدیده‌ای در شهرداری ایجاد شده که نمی‌توان با هزینه‌های دولتی آن را پوشش داد.

دیگر عضو شورا ادامه پروژه پل شهید همدانی را مطرح کرد و گفت: امکان اینکه این پروژه در موعد مقرر تکمیل شود، نیست و نیاز به تأمین بودجه ملی دارد.

دیگر عضو شورا برنامه ششم را دارای آسیب‌هایی که در آن مترتب شده بیان داشت و گفت: توزیع کالا و خدمات از نظام تمرکزگراتری پیروی می‌کند که با کاهش شدید درآمد پایدار شهرداری و آمار حاصل از تفریق بودجه 10 ساله شهرداری‌ها و بدهی‌های آن از سال 90 به وجود آمده است.

حسین قراباغی، شهرداری همدان را رو به ورشکستگی اعلام کرد و افزود: بدهی شهرداری همدان در سال 96 به 180 میلیارد تومان می‌رسد که با توجه به تحقق پیش‌بینی‌ام در سال گذشته این امر اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: وضعیت موجود شهرداری همدان درخور شأن شهری پویا و در حال توسعه نیست و در اصلاحیه برنامه ششم توسعه اقتصادی و فرهنگی در مباحث مدیریت شهری باید تجدیدنظر شود.

دیگر عضو شورا نیز در سخنانی با بیان اینکه امیدواریم دیدار نمایندگان مجلس و پارلمان محلی خروجی خوبی داشته باشد، عنوان کرد: اگر خروجی این جلسه فقط این باشد که اعلام کنیم پل شهید همدانی در اسرع وقت به اتمام می‌رسد، این جلسه خروجی مطلوبی داشته است.

اکبر کاووسی‌امید با اشاره به واژه ولنگاری‌فرهنگی که مقام معظم رهبری درباره وضعیت فرهنگی کشور بیان کرده بودند، گفت: اگر بخواهیم در عنصر فرهنگ فعالیت کنیم آموزش چگونه فکر کردن را به شهروندان باید بیاموزیم و فرهنگسراها باید به عنوان مدیریت فرهنگی محلات معرفی شوند.

یکی دیگر از اعضای شورا نیز در سخنانی صداوسیما را به عنوان مهمترین رکن تغییرات فرهنگی در 20 ساله اخیر معرفی کرد و گفت: تغییراتی که ما در جامعه با آن مواجهیم، به علت تغییراتی است که در مضامین فیلم‌ها و سریال‌های صداوسیما به وجود آمده است.

نرگس نورالله‌زاده 90 درصد بودجه کشور را جاری و 10 درصد را عمرانی اعلام کرد و یادآور شد: اشتغال ما به سمت اداری شدن پیش می‌رود و با توجه به اینکه قوانین شهرداری بسیار قدیمی است، اعتبارات عمرانی شهرداری‌های کلانشهرها با اعتبارات استانی برابری می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: