• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-5594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

«قهوه قجری» برداشتی ایرانیزه و سنتی از داستان «هملت»

نمایش طنز «قهره قجری» با فضایی شاد و پرانرژی به نسبت تبلیغات خوبی که از روی صحنه آمدن این نمایش صورت گرفته، تعداد کمی تماشاگر را به سالن کشانده که عوامل نمایش سانس اول و ساعت 17:30 نمایش را کم تعدادتر از سانس دوم ساعت 19 می‌دانستند و حین اجرا صدای خنده و قهقهه برخی عوامل که نوازنده یا دیگر مسئولیت‌های پشت صحنه نمایش را بر عهده دارند نیز تماشاگران را به خنده وامی دارد.

کارگردان نمایش قهوه قجری که نقش بایرام میرزا را بر عهده داشت به علاقمندان بازدید از این نمایش قول داد که اگر تماشاگری از دیدن این نمایش راضی نبود پول بلیط او را عودت می‌دهیم.

سعید باغبانی در گفت‌‌وگو ایسنا، نمایش قهوه قجری را برداشتی از نمایشنامه هملت شکسپیر دانست و اظهار کرد: این نمایشنامه به شیوه‌ای سنتی توسط آتیلا پسیانی بازیگر و نویسنده معروف کشورمان نوشته شده است.

وی درباره تعداد اجراهایی که از این نمایش صورت گرفته، عنوان کرد: در حدود 10 سال پیش آتیلا پسیانی در جشنواره نمایش‌های سنتی و آئینی این نمایش را اجرا کرده و تعدادی نمایش از روی این نمایشنامه ساخته شده است که از تعداد دقیق اجراها اطلاعی ندارم اما می‌توانم حدس بزنم 5 یا 6 اجرا از این نمایشنامه به روی صحنه رفته باشد.

باغبانی شیوه و اجرای این نمایشنامه را آئینی معرفی کرد و افزود: در اجرای این نمایشنامه از تکنیک خاص خود استفاده کرده‌ام و هیچ‌گونه تغییری در ساختار قصه قائل نشده‌ام.

وی ادامه داد: قصه در مطبخ شاهی اتفاق می‌افتد که بایرام میرزا از طریق آشپزباشی، مهتر و گاری چی، از قتل پدر خود توسط عمو و مادر خود مطلع می‌شود.

وی اضافه کرد: عموی بایرام میرزا بر تخت سلطنت نشسته و روح پدر بایرام میرزا به خوابش می‌آید و از او می‌خواهد به عمو و مادر خود بفهماند که از جنایتی که مرتکب شده‌اند، مطلع شده است.

باعبانی ادامه قصه را بیان کرد و گفت: بایرام میرزا نمایشی را ترتیب می‌دهد تا به صورت طنز اطرافیان را از وقوع قتل و جنایت مادر و عموی خود مطلع کند.

وی را دارای ته‌مایه‌های اجتماعی سیاسی و فرهنگی دانست و تأکید کرد: این کار نیش و کنایه‌های ویژه نمایش‌های طنز اجتماعی را در خود دارد و خوشبختانه تماشاگران را می‌بینیم که راضی از پلاتو بیرون می‌روند.

این کارگردان عرصه تئاتر از تماشاگرانی که در چندین نوبت برای بازدید از این نمایش مراجعه کرده‌اند، سخن گفت و افزود: این نمایش بازخورد خوبی را از تماشاگر دریافت کرده و امیدواریم در روزهای آینده بتوانیم تماشاگران بیشتری را به سالن نمایش بیاوریم.

وی به علاقمندان بازدید از این نمایش قول داد و عنوان کرد: اگر تماشاگری از دیدن این نمایش راضی نباشند پول بلیط او را عودت می‌دهیم.

باغبانی به استقبال خوب تماشاگران اشاره کرد و یادآور شد: معمولا مردم همدان تا از کسی نشنوند که نمایشی خوب است، برای بازدید آن نمی‌روند و به همین جهت پیش‌بینی می‌کنیم در روزهای آینده با حجم بیشتری از تماشاگران به اجرا بپردازیم.

کارگردان نمایش قهوه قجری از اجرای بازیگران این نمایش ابرازخرسندی کرد و گفت: همه بازیگران این مجموعه دارای سوابق اجرای نمایش و فعالیت در صداوسیما هستند.

باغبانی درباره تبلیغات به ضرب‌المثلی انگلیسی مبنی بر اینکه اگر 100دلار دارید 99 دلار آن را برای تبلیغات صرف کنید، اشاره و اظهار کرد: بنابراین ما نیز تلاش خود را در زمینه اطلاع‌رسانی و تبلیغ انجام داده‌ایم و ارگان‌هایی مانند ارشاد و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری حمایت‌هایی لازم را با در اختیار گذاشتن سالن اجرا انجام داده و اسپانسرها در تبلیغ دوسویه همکاری‌هایی داشته‌اند.

وی از عدم حمایت سایر ارگان‌های دولتی مرتبط استان در زمینه فعالیت‌های تئاتر ابرازنارضایتی کرد و نصب بنر و پوستر در سطح شهر را دارای هزینه‌های هنگفت برای گروه‌های تئاتر دانست و عنوان کرد: در کل از نحوه تبلیغات این نمایش ناراضی نیستم.

باغبانی در ادامه از شرکت دادن این نمایش در جشنواره سنتی و آئینی سال آینده خبر داد و گفت: اگر جایی غیر از این مورد هم باشد و همخوانی با ساختار و شیوه سنتی این نمایش داشته باشد، حتما شرکت خواهیم کرد.

وی در ادامه از تمام عوامل اجرایی گروه تشکر کرد و گفت: امیدوارم نمایش ما بتواند رضایت تماشاگران را در اجرا جلب کند.

بازیگر نقش صدراعظم این نمایش نیز در سخنانی به ایسنا گفت: این نمایش در اصل یک نمایش هملت ایرانیزه شده طنز است و فضای قصه اشاره‌ای به دوران قاجار و اتفاقات و حوادث دربار دارد.

محمد محمدی‌قادر درباره نحوه اجرای نقش خود در نمایش خاطرنشان کرد: سعی همه تیم ما بر جلب توجه تماشاگران بوده و نمی‌دانم دقیقا تا چه حد در این مورد موفق بوده‌ایم بلکه باید از تماشاگران در این‌باره نظرسنجی کرد.

وی با اشاره به سوابق هنری خود افزود: از سال 81 در سنندج تئاتر را آغاز کرده‌و در ادامه هم در همدان به ادامه فعالیت هنری خود در این زمینه پرداخته‌ام.

بازیگر نقش نیز در سخنانی بیان کرد: بازخورد و استقبال تماشاگران در روزهای آینده بهتر خواهد بود چرا که اجرای نمایش در استان همدان دوسانس در روز در فضایی که بیشتر تئاتر کودک مورد توجه است، به مراتب مشکلات خاص خودش را دارد.

محسن سپه‌دوست تحصیل در رشته نمایش با گرایش بازیگری را از سوابق هنری خود مطرح کرد و گفت: این کار یک نمایش برای بزرگسالان است و در ژانر کمدی هدف نشاندن خنده بر لبان تماشاگران را دارد اما فکر می‌کنم تبلیغات آن به گونه‌ای نبوده که بتواند طیف مختلف مخاطبان خود را به سالن نمایش بکشاند.

وی اغلب تماشاگران نمایش در استان همدان را با عنوان تماشاگران خاص معرفی کرد و افزود: اغلب تماشاگران نمایش ما افرادی هستند که خودشان یا خانواده‌هایشان از فعالان هنری در زمینه تئاتر هستند و مخاطبان عام با دیدن تبلیغی که دیده‌اند و یا تبلیغات سینه به سینه یا در فضای مجاز برای دیدنه نمایش به سالن آمده‌اند اما به نسبت کمتر بوده که امیدواریم این طیف تماشاگران عام را بیشتر در سالن اجرای خود پذیرا باشیم. 

سپه‌دوست درباره نقش خود نیز گفت: در این نمایش نقش آشپزباشی را دارم و اغلب شخصیت‌ها و نقش‌های این نمایش از تیپ‌های خاصی تبعیت می‌کنند و عموما تیپ‌هایی هستند که در دوران قاجار وجود داشته‌اند.

وی تیپ‌های نمایش را نام برد و عنوان کرد: تیپ‌هایی مانند گاری‌چی، مطرب، آشپزباشی، شازده بایرام و زن‌پوش‌ها را در دوران قاجار دیده‌ایم و تمام قواعد و اصول این کار از نمایش ایرانی و تخت حوضی تبعیت کرده و همین امر مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

سپه‌دوست ادامه داد: اگر در شوخی‌ها و مزه‌پرانی‌ها پایمان را فراتر بگذاریم نمایش به سمت لودگی می‌رود و اگر نتوانیم درست به آن بپردازیم کار از دست خارج خواهد شد و امکان انزجار تماشاگران وجود دارد.

وی به دقت بازیگران این شیوه نمایشی در طنزگویی و پرگویی‌ها اشاره کرد و یادآور شد: نوعی از رفتارها که در شیوه تخت حوضی باید رعایت کرد را باید در نظرداشته باشیم و به شخصه هیچوقت نمایش‌های تخت حوضی را جزء علاقمندی‌های خود نداشته‌ام اما دروسی در این زمینه داشته‌ام و به همین جهت توانستم این نقش را به عهده بگیرم. 

به گزارش ایسنا؛ نمایش «قهوه قجری» براساس نمایشنامه آتیلا پسیان نوشته شده و سعید باغبانی نیر آن را کارگردانی کرده و بازیگرانی چون مهدی نیک، محسن سپه‌دوست، محمد محمدی‌قادر، پیام صارم و حمیدرضا رضایی‌مجد در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

مهدی شادمانی‌روشن، بهناز احمدی، امید انصاری، شهران نادری، احمد شاملو، محمد همراز، اشکان رضایی و بهنام فراهانی از جمله عوامل پشت صحنه و سیما ایمانی، امیرحسین گلزاری و مرتضی بختیاری نوازندگان این نمایش هستند.

این نمایش تا 28 شهریورماه همه روزه در دو سانس 17:30 و 19 در پلاتوی مجتمع شهیدآوینی اجرا می‌شود و در پایان هر سانس عوامل اجرایی آن به 25 نفر از تماشاگران خوش شانس خود به قید قرعه جوایزی اهدا می‌کنند.

تهیه از: حدیث علیمحمدی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: