• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

گزارش اختصاصی ایسنا از حاشیه های جلسه شورای شهر همدان:

از عذرخواهی سخنگوی شورا از کاندیداها تا تاکید بر شورای شیشه ای

  در جریان بررسی پیشنهاد حذف ۴ گزینه مطرح پست شهرداری همدان در صحن علنی شورای شهر سخنگوی شورا از کاندیداهای مطرح عذرخواهی کرد و رئیس شورا اعلام کرد که شعار این دوره، شورای شیشه ای با عملکرد شفاف است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، اعضای شورای شهر همدان در جلسه علنی عصر سه شنبه ٢١ شهریور به پیشنهاد حذف چهار گزینه مطرح در پست شهرداری همدان رای مثبت دادند و قرار شد گزینه های جدید برای شهرداری همدان مطرح شود و تا ١۰ روز آینده شهردار جدید انتخاب شود.

در این جلسه که با ٢۰ دقیقه تاخیر آغاز شد تمامی اعضا حضور داشتند و اعضای شورا به بیان دیگاه های خود درباره روند انتخاب شهردار پرداختند.

اگر وارد فضای سیاسی شویم، شهر و مردم آسیب می بینند

مسعود عسگریان، رئیس کمیسون نظارت حقوقی و امور اداری شورای شهر همدان در این جلسه با بیان اینکه نظرم بر انتخاب شهردار جدید از گزینه های جدید است گفت: با توجه به اینکه در دو ماه با تعداد قابل توجهی از کاندیداها صحبت کردیم و هیچ کدام از آنها آرای قابل توجهی را به دست نیاوردند می توانیم از کاندیداهای مطرحی که در شهرهای دیگر به عنوان کاندیداهای شهرداری بودند و انتخاب نشدند، استفاده کنیم.

کامران گردان، سخنگوی شورای شهر نیز با اشاره به اینکه پیشنهاد خود بنده تعویق انتخاب شهردار است، عنوان کرد: سعی ما این بود که در حداقل زمان ممکن اجماع کلی داشته باشیم اما تمامی ۴ گزینه در یک توان بودند و ما مدنظر داشتیم شهردار کسی باشد که حداقل بالای ٨ رای داشته باشد پس از ۴ کاندیدایی که بودند خواهشمندیم در ادامه کار ما را یاری کنند و از اینکه تا این مرحله جلو آمدند و برنامه های خود را ارائه دادند عذرخواهی می کنیم.

حسین قراباغی، رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای شهر نیز دیگر عضو شورای شهر بود که بر انتخاب گزینه های اصلح تاکید کرد و اشاره ای به رایزنی هایی با افراد مطرح در شهرهای اصفهان، ارومیه، رشت و قم داشت.

نرگس نوراله زاده، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز با تاکید بر سیاسی کاری در انتخاب شهردار خاطرنشان کرد: امیدوارم نیت ما این باشد که اجماع بیشتری بر روی انتخاب شهردار داشته باشیم و از فضای سیاسی خارج شویم و انتخاب ما به دور از گرایشات سیاسی باشد چرا که اگر وارد فضای سیاسی شویم اول خود شورای شهر و بعد شهر و مردم آسیب می بینند.

اکبر کاووسی امید دیگر عضو شورای شهر نیز با اشاره به اینکه شورا یک جایگاه با تصمیم گیری خرد جمعی است عنوان کرد: پیشنهاد بنده برای اینکه تک گزینه نباشد، دو گزینه مطرح است.

علی رحیمی فر دیگر عضو شورای شهر با بیان اینکه انتخاب شهردار باید فارغ از تحزب گرایی، سیاسی کاری و روابط دوستی باشد گفت: حدود ٣ ماه وقت گذاشته ایم و به صورت متناوب کاندیداها را بررسی کرده ایم و حالا به نقطه صفر رسیده ایم حال چه تضمینی است که در روند بعدی آرای شهردار بالاتر برود و در انتخاب آن دچار شتاب زدگی نشویم.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر ادامه داد: اگر ما در کارآمدی و توانمندی این ۴ گزینه تردیدی داریم آن را اعلام کنیم چرا که مردم انتظار انتخاب درست را دارند و محور اصلی باید منافع شهروندان باشد.

حمید بادامی نجات، عضو جوان شورای شهر نیز با اشاره به مباحث مطرح شده درباره سیاسی کاری در روند انتخاب شهردار گفت: متهم کردن به سیاسی کاری، بی انصافی است و فقط منافع مردم برای ما باید مهم باشد.

گفتنی است: در این جلسه، علی فتحی، رضوان سلماسی و مریم روانبخش از بیان دیگاه ها و نظرات درباره انتخاب شهردار همدان صرف نظر کردند و مطلبی را عنوان نکردند.

مخالفت رئیس شورا با پیشنهاد خبرنگار ایسنا درباره رای گیری علنی

در جریان رای گیری پیشنهاد حذف چهار گزینه کاندیداهای شهرداری همدان، خبرنگار ایسنا پیشنهاد داد روند رای گیری به صورت الکترونیکی و شفاف باشد تا امکان مطالبه گری از سوی رسانه ها و پاسخگویی اعضا نسبت به آرای خودشان فراهم باشد که رئیس شورا با این پیشنهاد مخالفت کرد.

ابراهیم مولوی در پاسخ به پیشنهاد خبرنگار ایسنا گفت: با توجه به اینکه سه نفر از ۴ گزینه مطرح برای شهرداری از معاونان شهردار هستند و ما دوست نداریم وارد چالش فرسایشی بشویم بنابراین با توجه به اختیاراتی که به عنوان رئیس شورا دارم رای گیری به صورت مخفی و کاغذی خواهد بود.

استقبال مردم از پخش زنده جلسات شورای شهر

ابراهیم مولوی، رئیس شورای شهر همدان در بخشی از این جلسه با اشاره به پخش زنده جلسات انتخاب شهردار شورای شهر از شبکه های اجتماعی گفت: این اقدام کاملا امروزی و بدون سابقه بود که جلسات استماع برنامه های کاندیداهای شهرداری به صورت زنده و مستقیم از اینستاگرام پخش شود و در بین سایر شهرها نیز نکته قابل توجهی بود.

رئیس شورای شهر در ادامه تاکید کرد که پخش زنده اینستاگرامی با استقبال شهروندان روبرو بوده است.

کاووسی امید رای سفید داد

در جریان رای گیری پیشنهاد حذف چهار گزینه شهرداری همدان و ارائه پیشنهادات جدید، رای ٨ نفر از اعضا موافق، ٢ مخالف و یک رای ممتنع ثبت شد.

در جریان شمارش آرا که توسط نوراله زاده صورت گرفت یک از برگه ها رای سفید اعلام شد که بعد از جلسه مشخص شد رای کاووسی امید بوده است.

شعار شورای پنجم، شورای شیشه ای است

مولوی، رئیس شورای شهر در بخشی از صحبت های خود با اشاره به اهمیت شفافیت تاکید کرد: شعار همه ما در شورای پنجم، شورای شیشه ای با عملکرد شفاف است و ما باید از خودسانسوری برحذر باشیم.

رئیس شورای شهر با اشاره به اینکه ۵٣۰ هزار رای پشت سر اعضای شورا است عنوان کرد: همه رسانه ها و شهروندان باید در جریان امور قرار بگیرند و در انتخاب شهردار باید از افراد شایسته ای انتخاب کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: