• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 966-12397-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرماندار اسدآباد ابرازنگرانی کرد

افت سالانه یک متر و 20 سانت از سفره‌های آب زیرزمینی دشت اسدآباد

فرماندار شهرستان اسدآباد از افت سالانه یک متر و 20 سانت سفره‌های آب زیرزمینی دشت این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حسین افشاری در کارگروه اقتصادی و تولیدی شهرستان اسدآباد، اظهار کرد: در حال حاضر 50 درصد چاه‌های آب کشاورزی شهرستان دارای اضافه برداشت بوده و بر اساس مطالعات در صورت روند این‌گونه میزان برداشت، دومین دشت در استان همدان که دچار بحران خواهد شد، اسدآباد است.

وی با بیان اینکه کشت محصولات پرآب‌بر فشار مضاعفی را بر منابع آب دشت اسدآباد وارد می‌کند، افزود: افت سالانه یک متر و 20 سانت از منابع آب و سفره‌های زیرزمینی دشت اسدآباد نگران‌کننده بوده که باید کشاورزان را در جریان این امر قرار داد.

افشاری با تأکید بر اینکه اگر خواهان تداوم آب‌های زیرزمینی دشت اسدآباد هستیم باید بر روی مدیریت منابع آب این دشت توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در شهرستان اسدآباد قبل از تصویب قانون منع احداث چاه آب، اکثریت چاه‌های آب حفر شده مربوط به قبل از سال 80 و این قانون  بوده و به ظاهر قانونی هستند و اهرمی برای انسداد این چاه‌ها وجود ندارد.

وی تنها راهکار موجود در این راستا را نصب کنتورهای هوشمند عنوان کرد و گفت: استفاده از کشت‌های کم‌آب‌بر، تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین و حرکت کشاورزان به سمت جستجو ی تنوع در بازار فروش محصولات از دیگر مواردی است که می‌تواند در مدیریت آب‌های زیرزمینی این دشت موثر واقع شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد هم سطح زیرکشت قراردادی منعقد شده اسدآباد و سطح زیرکشت درنظرگرفته شده برای تعاونی چغندرکاران اسدآباد را در مجموع 1716 هکتار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 2 هزار و 200 هکتار چغندرقند در شهرستان کشت شده که بیش از میزان تعهد شهرستان است.

سقراط بیرنگ خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح زیرکشت بیش از 135 هزار تن چغندرقند برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه پروسه خط تولید کارخانه قند همدان محدود بوده و پاسخگوی خریداری این میزان چغندرقند شهرستان نیست، افزود: کشاورزان با توجه به کشت محصولات کم‌آب‌بر و تجهیز اراضی چغندرقند به سیستم آبیاری نوین در جلوگیری از افت و کاهش آب‌های زیرزمینی دشت در راستای مدیریت آب‌های زیرزمینی نقش موثری دارند.

بیرنگ خاطرنشان کرد: همچنین با رعایت تعهد کشاورزان با برداشت محصول خود با مشکل مواجه نخواهند شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: