• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-5591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر تعاون و کار مطرح کرد

اشتغال به یک ابرچالش تبدیل شده است/وجود ٩٧ هزار تعاونی فعال در ایران

معاون وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با اشاره به وجود ٩٧ هزار تعاونی فعال در کشور گفت: ۵۱ تعاونی توسعه عمران شهرستان در کشور ثبت شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه همدان- حمید کلانتری در کارگروه اشتغال استان همدان به میزبانی شهرستان تویسرکان از پایین بودن نرخ بیکاری استان نسبت به میانگین کشوری به عنوان یک شاخص خبر داد و مساله اصلی کشور را اشتغال عنوان کرد و افزود: هیچ شکی نیست که اشتغال به یک مساله ملی و به یک ابر چالش تبدیل شده است.

وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: یکی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است که باید اشتغال را به کمک مردم حل کنیم.

کلانتری پیوند بین ادارات و تعامل های مردمی برای یافت راهکار به منظور اشتغالزایی را مهم دانست و افزود: اگر همه تعامل و همراهی کنند راهکارهای خوبی برای رفع معضل بیکاری پیدا می شود.

وی تصریح کرد: همه بخش های اجرایی، تولیدی، کشاورزی و صنعتی باید برای ایجاد اشتغال وارد شوند و در راستای حل معضل بیکاری تلاش کنند.

وی توسعه تعاونی ها یکی از روشهای رفع مشکل اشتغال دانست و افزود: تعاونی ها می توانند در سازماندهی ظرفیت های کوچک و ایجاد واحدهای بزرگ موثر واقع شود.

کلانتری با بیان اینکه در دنیا و ایران ثابت شده که در اکثر سرمایه گذاریها بخش خصوصی نیاز به ۷۰ درصد منابع بانکی دارند، تصریح کرد: اگر یک شرکت تعاونی باشد مردم دست هم می دهند و با مشکل تعطیلی شرکت مواجه نمی شوند.

وی با تأکید بر اینکه در تعاونی ها هم افزایی، افزایش قدرت رقابت پذیری و افزایش صادرات را داریم، گفت: تعاونی ها کارایی بالاتری دارند و با هم افزایی می توانند با ارائه خدمات با کیفیت بالا و حضور در نمایشگاه بین المللی سود بیشتری را به دست آورده و به اعضای خود بدهند.

وی با اشاره به وجود ۱۲ تعاونی در یکی از روستاهای کشور و در نظر گرفتن ظرفیت های بالای روستایی عنوان کرد: یکی از تعاونی هایی که می تواند در تویسرکان موفق عمل کند ایجاد تعاونی تامین نیاز برای تولیدکنندگان است البته تعاونی گردوکاران هم می تواند در صورتی که همه باغداران گردوی استان را پوشش دهد بیشتر موفق باشد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه باید تعاونی مبل و منبت و فرش را تقویت کنیم، گفت: با توجه به ظرفیت های موجود، قابلیت ایجاد تعاون در تویسرکان بالاست.

وی با اشاره به تصویب طرح تعاونی توسعه عمران شهرستان، گفت: تا کنون ۵۱ تعاونی توسعه عمران شهرستان در کشور ثبت شده و در استان همدان هم پیگیر این مهم هستیم.

کلانتری با تأکید بر اینکه این تعاونی باید با جذب اعضای شایسته تشکیل شود، افزود: در این تعاونی ها ظرفیت های هر شهرستان در نظر گرفته می شود.

وی با اشاره به طرح روستا تعاون، عنوان کرد: در کشور در این طرح ایجاد اشتغال برای ۶۵ هزار نفر هدفگذاری شده است.

کلانتری توجه به ظرفیت ها و شرایط آب و هوایی و اقلیم را در اجرای این طرح حائز اهمیت خواند و افزود: گروه تسهیل گر برای این طرح آموزش دیدند و سالانه ۵ هزار روستا که ظرفیت توسعه دارند شناسایی می شوند.

وی با تأکید بر اینکه این طرح از مهرماه عملیاتی می شود به طوریکه با کمک همه مسئولان این طرح به خوبی عملیاتی می شود اظهار کرد: بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک در این طرح ما را همراهی خواهند کرد و نرخ تسهیلات ۶ درصدی در اختیار متقاضیان می گذارند.

معاون وزیر تعاون با تأکید بر اینکه قانون تعاون مغفول مانده است گفت: بیش از  ۱۱۰ گرایش تعاون و ۹۷ هزار تعاونی فعال در کشور داریم.

وی ایجاد تعاونی های بزرگ و توسعه صادرات را از اهداف و برنامه های سازمان اعلام کرد و یادآور شد: نیاز است تولید تعاونی ها صادرات محور باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: