• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 966-13197-5
  • خبرنگار : 8119
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معرفی خوشه های زرین در پنجمین جشنواره خوشه برتر انگور ملایر

امروز پنجمین جشنواره ملی خوشه برتر انگور ملایر با همکاری شرکت تعاونی پیمان گستر(طراح و مجری طرح باغدار نمونه) جهادکشاورزی و پژوهشکده انگور و کشمش ملایر با حضور معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی و نمایندگان مردم در مجلس و مدیرکل جهاد کشاورزی استان و جمع کثیری از اساتید و باغداران شهرستان در محل پردیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه ملایر برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه همدان- برگزاری کارگاه آموزشی و هم اندیشی مسئولان با باغداران و کشاورزان در راستای بررسی مشکلات و نیازمندی های موجود از برنامه جنبی این جشنواره بود.

جشنواره مردمی خوشه برتر نیز فردا عصر- جمعه ۲۴شهریور- با حضور اقشار مختلف مردم همزمان با هشتمین جشنواره شیره پزی و آئین اختتامیه جشن "ملایر؛ شهر ملی منبت ایران" در محل بوستان تاریخی سیفه برگزار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی پیمان گستر و دبیر برگزاری پنجمین جشنواره ملی خوشه برتر انگور به میزبانی ملایر، با تأکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به انگور ملایر و استفاده از این ظرفیت عظیم موجود، اظهار کرد: درحال حاضر باید با ایجاد صنایع تبدیلی به سمت فرآوری انگور و مشتقات آن برویم.

اکبر رحیمی در گفت وگو با ایسنا ایجاد شور و نشاط در بین کشاورزان و باغداران، شناسایی و تقدیر از تاکداران نمونه شهرستان، افزایش بهره وری، حرکت به سمت توسعه پایدار و آشنایی کشاورزان با محصولات نانو تکنولوژی، جذب گردشگر و معرفی پتانسیل های بخش محصولات کشاورزی شهرستان را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم هرچه سریع تر با حمایت مسئولان توانمندی تاکداران ملایر به منصه ظهور برسد و سال آینده شاهد برگزاری جشن "ملایر شهر جهانی انگور" باشیم.

رحیمی خاطرنشان کرد: طبق بررسی های انجام شده عدم تغذیه صحیح و به موقع باغات و عدم مبارزه به موقع با آفات ٢ عامل اصلی ضربه زننده به باغات انگور و سایر محصولات کشاورزی هستند که با آموزش کشاورزیان و باغداران و اجرای طرح "باغ یار" قابل رفع و حتی پیشگیری است.

وی با بیان اینکه در ملایر ٢٨ نوع محصول فرآوری شده انگور شناسایی شده است، افزود: اگر به طور جدی وارد بحث فرآوری انگور شویم به طور قطع بازارهای داخلی و خارجی را تصاحب می کنیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی پیمان گستر در رابطه با این شرکت تعاونی، توضیح داد: تعدادی از فارغ التحصیلان کشاورزی در سال ١٣٨۴ گرد هم آمدند تا به جای پست های اداری با دغدغه کمک به تولید محصولات با کیفیت تر وارد عرصه عمل شوند.

رحیمی با اشاره به اینکه اعضای این شرکت بر روی حل مشکلات باغداران متمرکز شده اند، افزود: در سال ١٣٩۰ طرح باغدار نمونه را به نتیجه رسانیدم و در این طرح با ارائه راهکارهای اصولی و علمی به باغداران، آنها را در زمینه تولید محصولات کیفی تر و بیشتر یاری می کنیم.

به گزارش ایسنا، در پایان مراسم پس از بررسی هیئت داوران از ۵ خوشه برتر انگور با اهدای تندیس، لوح تقدیر و جوائز نفیسی تجلیل به عمل آمد.

در این رقابت خیرالله نادعلی از روستای جوزان با ٩٨ امتیاز، حمید بیات از روستای فروز با ٩٧ امتیاز، محمدصفر حقی از روستای بابارئیس با ٩۶.۵ امتیاز، حسین آقایی از روستای قلعه باباخان با ٩۶ امتیاز و لیلا بیات از روستای مانیزان با ٩۵ امتیاز به ترتیب به عنوان نفرات اول تا پنجم معرفی شدند.

همچنین از مصطفی ترکزبان از روستابی ضربعلی به خاطر تولید سالم ترین خوشه و از محمد منصوری از روستای جوزان به خاطر تولید بزرگترین خوشه انگور تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: