• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-8290-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گزارش

واسطه‌گران خوب برای ازدواج چه کسانی هستند؟

   

وساطت در امر ازدواج، در سیره‌ اهل‌بیت علیهم‌السلام مورد توجه بوده و روایاتی هم در فضیلت این کار، از آنها صادر شده است بحث واسطه‌گری یا شفاعت در ازدواج، در فرمایشات خدای متعال و معصومین علیهم‌السلام ذکر شده است.

به عنوان مثال در سوره‌ مبارکه نور، آنجا که خداوند متعال می‌فرماید «وَأَنْکِحُوا الْأَیامى‌ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُم»۱، دستور «َأَنْکِحُوا» خطاب به جامعه‌ اسلامی صادر شده است و تمام اعضای این جامعه را دربرمی‌گیرد. یعنی همه مأمور می‌شوند که زمینه را برای ازدواج پسران و دختران فراهم کنند.

روایات متعددی در این باب وجود دارد، مثلاً روایتی از امام صادق علیه‌السلام نقل شده است که ایشان فرمودند: «مَنْ‌ زَوَّجَ‌ عَزَباً کَانَ مِمَّنْ یَنْظُرُ اللَّهُ إِلَیْهِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ»۲ یعنی کسی که شرایط ازدواج فرد مجردی را فراهم کند، از کسانی است که خداوند در روز قیامت به او نظر می‌کند.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز جوان‌ها، خانواده‌ها و مسئولان مربوط را به اقدامات عملی برای این امر دعوت کرده و فرمودند «در گذشته معمول بود که براى ازدواج، افراد خیّر و مؤمنى پیدا می‌شدند، واسطه‌‌گرى می‌کردند، دخترهاى مناسب را، پسرهاى مناسب را، معرفى می‌کردند، ازدواج‌ها را راه مى‌‌انداختند؛ این کارها باید انجام بگیرد؛ باید واقعاً در جامعه یک حرکتى در این زمینه به‌‌وجود بیاید.»

با توجه به اینکه در ادبیات دینی مسئله واسطه‌گری در ازدواج حائز اهمیت است بنابراین به سراغ روانشناس رفته و پرسیدیم که دیدگاه روانشناسی در این زمینه چگونه است؟!

علیرضا کریمی وکیل در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، گفت: وساطتت یا معارفه از لحاظ روانشناسی پذیرفته شده و طبیعتاً مانند دیگر روش‌ها حسن و آسیب‌های خاص خود را دارد.

کریمی وکیل با بیان اینکه افرادي که می‌خواهند به واسطه‌گری در ازدواج بپردازند بايد واجد ويژگی‌هايی باشند، افزود: او باید مقداري پختگي نسبت به مسائل ازدواج و خانواده داشته باشد و همچنين تا حدودی با مسائل روان شناسي آشنا باشد تا بتواند ويژگي‌های افراد را بشناسد و با طرف مقابل تطبيق بدهد که در اين صورت، احتمال تشخيص درست بالا می‌رود همچنین شخص واسطه‌گر بايد حقايق را به دو طرف منتقل کند و برای اين که مثلا اين وصلت شکل بگيرد نقاط ضعف را نپوشاند و نقاط قوت را زياد بزرگ جلوه ندهد و آن چه هست را منتقل کرده تحليل‌ها و برداشت‌ها را به عهده خود دو طرف بگذارد.

وی به آسیب های واسطه‌گری اشاره و خاطر نشان کرد:  گاهی بسیاری از خانواده‌ها نیز تنها به صرف آشنایی، به فرد معرفی ‌کننده بیشتر از فرد معرفی‌شونده اعتماد می‌کنند و سراغ بررسی ویژگی‌های طرفین نمی‌روند اما باید دانست فرد واسطه براساس نظام فکری، فرهنگی و مذهبی خود دو نفر را به هم معرفی می‌کند و ممکن است طرفین را به درستی نشناخته باشد، بنابراین نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت در ازدواج باشد.

این مشاور ادامه داد: همچنین باید توجه داشت که شناخت فرد معرف نسبت به طرفین فقط درحد ارتباطی است که خود با آنها دارد و نه بیشتر؛ در واقع جوان‌ها و خانواده‌هایشان باید بدانند پس از معرفی باید براساس اعتقادات و روحیات خود به تحقیق و بررسی بیشتری پرداخته و براساس آنچه می‌شنوند تصمیم نگیرندکه متأسفانه برخی خانواده‌ها به اعتبار معرف، تحقيقات را سبک می‌گيرند و پيگيری نمی‌کنند به خصوص اگر معرف از وجهه و جايگاه علمی يا اجتماعی بالايی برخوردار باشد، برايشان کافی است و می‌گويند ديگر مشکلی نيست.

وی به بیان حسن‌های این امر دینی پرداخت و اضافه کرد: گاهی افراد به دلایل مختلف شرایط حضور در اجتماع را ندارند و افرادی که از وجود یک فرد مجرد با ویژگی‌های ازدواج مطلع هستند می‌توانند نسبت به معرفی آن اقدام کنند.

این روانشناس ادامه داد: همچنین اگر فرد معارف از ویژگی‌های لازم برخوردار باشد می‌تواند کسانی که شباهت زیادی به یکدیگر دارند را معرفی کند که این موضوع درشناخت زودهنگام طرفین تاثیر گذار است.

کریمی وکیل وساطت را امری مهم دانست و تصریح کرد: در این زمینه باید فرهنگ‌سازی و آموزش‌های لازم به افراد داده شود بنابراین برای عموميت بخشيدن به اين سنت، بايد ارزش اين کار به درستی تبيين شود و همه بدانند که کار، کار خيلی پرارزشی است.

هیچ مجوز مرکز همسریابی در همدان صادر نشده است

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان همدان از عدم صدور مجوز برای مراکزهمسر یابی در همدان خبر داد وگفت: هیچ مجوزی تحت عنوان مرکز همسریابی در همدان صادر نشده است و بحث واسطه‌گری تا حدودی با سایتهای همسریابی متفاوت است.

اسدالله ربانی‌مهر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر دراستان همدان فقط یک سایت همسریابی با مجوز ورزش و جوانان فعالیت می‌کند که آن نیز تحت نظر وزارت ورزش و جوانان و دستگاه‌های قانونی است.

ربانی‌مهر در خصوص شرایط سایت و مراکزهمسریابی خاطر نشان کرد: فعالیت آنها صرفا در چارچوب مراکز مشاوره می‌تواند توجیه شود این مراکز باید دارای مشاوره‌های دلسوز، با برنامه‌های دقیق برای خدمت به جوانان باشند.

عدم ارائه مجوز برای سایت‌های همسر یابی

یک وکیل دادگستری معتقد است مجوزی در زمینه فعالیت سایت‌های همسریابی ارائه نمی‌شود.

به گفته وی در نظام حقوق موضوعه کشور، نص صریحی بر ممنوعیت ایجاد سایت مشاوره ازدواج و اصطلاحا همسریابی وجود ندارد و چون بنابر قواعد، اصل بر اباحه بوده و ممنوعیت نیازمند تصریح است، به دلیل فقدان منع قانونی، می‌توان اصل این اقدام را جایز دانست. با این حال، بعضی مقررات وجود دارد که ضوابطی را برای تشکیل مراکز مشاوره ازدواج تعیین کرده‌اند. بر این اساس، اگر سایت‌های همسریابی تحت مدیریت این مراکز قرار داشته باشند، اطلاق این قوانین شامل آنها نیز خواهد شد، مانند مفاد ماده 43 قانون برنامه پنجم توسعه که اخذ مجوز برای این مراکز را پیش‌بینی کرده است. مطابق آیین‌نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره، تسهیل همسرگزینی نیز از خدمات این مراکز تعریف شده است که امکان فعالیت مجازی را هم دارند.

فیض الله جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مشکلات این سایت‌ها بیان کرد: رایج‌‌ترین مشکلی که در این خصوص وجود دارد غیرممکن بودن صحت‌ سنجی اطلاعات وارد شده از طرف کاربران است.

سایت‌های همسریابی و شبکه‌های اجتماعی؛ مکانی برای اختفای افراد سودجو و فرصت‌طلب 

رئیس پلیس فضای تولیدو تبادل اطلاعات استان همدان با اشاره به اینکه چند سالی است شاهد فعالیتهای همسریابی در فضای سایبر هستیم و برخی از این سایت‌ها ادعا دارند دارای مجوز از نهاد و دستگاه‌های مختلفی هستند، گفت: تاکنون هیچ مجوزی برای فعالیت از سوی نیروی انتظامی برای فعالیت سایت‌های همسریابی داده نشده است.

سرهنگ امینی در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: با توجه به جرائم مختلفی که از سوی این سایت‌ها علیه کاربران صورت می‌گیرد، یکی از دغدغه‌های پلیس فتا برخورد با اینگونه جرائم و سایت‌هاست که متأسفانه شاهد تعداد زیادی از افرادی که در این سایت‌ها ثبت نام می‌کنند و دنبال دوستی، ازدواج موقت، ازدواج دوم و حتی سوء استفاده و کلاهبرداری هستیم.

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه گردانندگان این سایت‌ها نیز همواره ادعا دارند فعالیت آنها قانونی بوده و مجوز دارند، ادامه داد: برخی از این سایت‌ها گاهاً پا را فراتر گذاشته و ادعا می‌کنند که آنها برای مشروعیت فعالیت خود در خصوص همسرگزینی ازمراجع معظم و معزز تقلید استفتاء کرده و این عزیزان مهر تأیید برفعالیت آنها در فضای سایبر زده‌اند.

وی افزود: درحالیکه بنابر استعلام پلیس فتا از دفاتر مراجع عظام تقلید ادعای کذب این سایت‌ها ثابت شده و مشخص شده که هدف گردانندگان سایت‌های همسریابی بیش از آن که حل مشکلات ازدواج جوانان باشد کسب در آمد است و برای آنها مهم نیست که در این راه آبروی افراد ثبت نام کننده برود و یا برای آنها از سوی مجرمانی که در این سایت‌ها ثبت نام کرده‌اند مشکلاتی به وجود می‌آید.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تنها یک سایت از سوی سازمان ذیربط تائید شده و مجوز فعالیت درخصوص همسریابی دارد و آن هم سامانه ملی همسان گزینی است، اشاره کرد: تنها این سامانه تاکنون توانسته است مجوز فعالیت و تأییدیه‌های لازم را دریافت کند و هیچ سامانه دیگری برای فعالیت همسریابی در کشور مجوز ندارد.

وی خاطر نشان کرد: همسان گزینی در استان همدان به همت اداره کل ورزش و جوانان و اداره تبلیغات اسلامی استان همدان و با همکاری موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، آغاز به کار کرده است و متقاضیان استان همدان می‌توانند سوالات خود را در این زمینه با ایمیل  hamsan-hamdan@tebyan.com مطرح  کنند.

امینی یاد آورشد: این سایت در راستای تسهیل ازدواج راه اندازی شده است و عملکرد سایت" همسان گزینی" بسیار متفاوت تر از سایت‌های همسریابی فاقد مجوز موجود است به گونه‌ای که بر مبنای مدل اسلامی ایرانی و باتوجه به فرهنگ و سنت‌های کشورمان طراحی شده و واسطه‌های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در این سایت فعالیت می‌کنند.

این مقام انتظامی به کاربران فضای سایبرو شبکه‌های اجتماعی توصیه کرد: با توجه به هویت پنهان افراد در فضای سایبرهرگز برای پیدا کردن همسر ایده‌آل خود تنها به آشنایی در فضای سایبری اکتفا نکرده و بداند سایت‌های همسریابی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به مکانی برای اختفای افراد سودجو و فرصت طلب مبدل گشته است.

وی گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

عدم واسطه‌گري براي ازدواج موجب مسئوليت اخروي است

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهميت واسطه گري براي ازدواج گفت: عدم واسطه‌گري براي ازدواج دو نفر موجب مسئوليت اخروي است.

سيد مجتبي حسيني يمين در گفت‌و گو با ايسنا، منطقه همدان، تصريح كرد: با توجه به كم شدن ارتباطات اجتماعي و افزايش فردگرايي، واسطه‌گري در ازدواج اهميتي مضاعف مي‌يابد.

وي با بيان اينكه انتخاب همسر بايد از سوي چه كساني باشد، افزود: قطعاً خود دختر و پسر نمي‌توانند دنبال همسر باشند چرا كه اين 2 با دل انتخاب مي‌كنند و وقتي هم كه دل درگير شد عقل ضعيف مي‌شود بنابراين اصلا توصيه نمي‌شود كه طرفين ازدواج دنبال همسر آينده براي خود باشند.

وي ادامه داد: پدر ، مادر، خواهر و برادر طرفين نيز  برخي مواقع در اين زمينه نمي‌توانند نقشي داشته باشند چرا كه ممكن است افراد كمي را بشناسند و با افراد محدودي ارتباط داشته باشند يا مادر به دنبال عروس براي خود نه همسر براي پسرش مي‌گردد از اين جهت وجود واسطه‌هايي كه فعال براي ازدواج دو نفر  باشند يك ضرورت بسيار مهم اجتماعي است.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه در قرآن كريم نحوه انتخاب همسر بيان شده است، خاطر نشان کرد: قرآن کریم در سوره نور آيه ٣٢ نحوه  انتخاب را بیان کرده  و می‌فرمايد مجردها را به ازدواج در بیاورید. همانطور كه مي‌دانيم قطعاً مخاطب این آیه خود مجردها نیستند چرا كه مفعول واقع شده‌اند  همچنین مخاطب این آیه نیز پدر و مادرها نیز نیستند چرا اگر آنان بودند می‌فرمود فرزندانتان را به ازدواج در بیاورید.

وي با بيان تعريف واسطه‌گري، گفت: معرفي افراد مجرد را براي ازدواج واسطه‌گري مي‌گويند.

وي در خصوص ضرورت شناخت دختر و پسر براي معرفي، افزود: ‎ برای واسطه شدن شناخت دختر  و پسر در اولویت است و پس از آن اگر ممکن بود شناخت خانواده طرفین در اولویت است.

حسيني يمين با تأكيد بر اينكه جامعه مومنين بايد در بحث واسطه‌گري ازدواج باشند، عنوان كرد: از آيه 32سوره نور متوجه مي‌شويم  که جامعه مومنين  باید در بحث نکاح درگیر باشد و خداوند بحث ازدواج را یک بحث فردی ندانسته بلکه آن را یک بحث اجتماعی می‌داند. همچنین این آیه دلالت بر وجوب واسطه‌گري  داشته و یک واجب اجتماعی است .

وي با اشاره به اينكه در روايات نيز براي واسطه‌گري در ازدواج تأكيد شده است، بيان كرد: در روايات نيز به بحث واسطه‌گري اشاره شده و پیامبر اکرم فرموده‌اند بهترین شفاعت، شفاعت بین دو نفر برای ازدواج است که البته خود پیامبر هم این کار را انجام داده  و زیدبن حارثه فرزند خوانده خود را به عقد دختر عمه خود در می‌آورد.

حسيني يمين با بيان اينكه چرا افراد امروزه تمايل كمتري براي امر واسطه‌گري دارند، گفت: مهم‌ترین دلیل افراد براي عدم تمايل خود به اين كار ، این است كه در صورت موفقیت ازدواج نفعی برای خود نمی‌بینند یا در صورت شکست ازدواج خود را مسئول می‌بینند در حاليكه این فرهنگ کاملاً غلطی است و جالب در یک ازدواج که پیامبر واسطه می‌شوند آن ازدواج به طلاق منجر می‌شود بنابراین کسی که واسطه می‌شود تضمینی ندارد و صرف معرفی است .

استاد حوزه و دانشگاه با بيان اينكه براي واسطه‌گري در ازدواج آشنايي اجمالي با طرفين  نيز كافي است، تصریح كرد: براي معرفي ‎ لزومی ندارد که حتماً تفصیلی بدانیم طرفین به درد هم  می‌خورند بلکه می‌دانیم پسر و دختر یک کفویت اجمالی دارند اینجا می‌توان واسطه شد .

حسين يميني افزود: ‎ طرفین هم به وساطت یک نفر اکتفاء نکنند با عقل و درایت جلو بروند حتماً چند جلسه صحبت کرده  و تحقیقات لازم را به عمل بیاورند تا بتوانند به نتیجه برسند.

وي واسطه‌گري براي ازدواج را مختص گروهي معين ندانست و گفت: ‎ واسطه‌گری در ازدواج لزوماً برای افراد مذهبی ‎ نیست حتي اگر دو خانواده را می‌شناختید که اهل نماز نبوده یا حتی از مشروبات الکلی هم استفاده کنند می‌توان این دو خانواده را به یکدیگر معرفی کرد.

حسيني يمين با بيان اينكه عدم واسطه‌گري در ازدواج موجب مسئوليت اخروي است، تأكيد كرد: ‎ عدم واسطه‌گری در ازدواج موجب مسئولیت اخروی است چرا كه خداوند می‌فرماید می‌توانستید معرفی کنید چرا مانع شدید اگر معرفی کنیم ازدواج موفق صورت گرفت ثواب دارد اما اگر به مشکل و طلاق منجر شد وزر و وبال منفی نخواهد داشت مگر اینکه به اشتباه واسطه شده یا همه توجهات را به این موضوع معطوف نکنیم یا انگیزه غلط داشته باشيم.

به گزارش ایسنا؛ با توجه به تحقیقات و احادیث پیامبران بحث وساطتت در امر ازدواج از اهمیت و ثواب بالایی برخوردار است بنابراین برای ورود به این کار باید طرفین از شرایط خاصی برخوردار باشند پس نگاه‌ها به مسئله واسطه‌گری ازدواج باید اصلاح شود و سایت‌های همسریابی را واسطه خوبی برای ازدواج خود قرار ندهند همچنین اين طور نباشد که اگر مشکلی بين يک زوج پيدا شد، تمام کاسه کوزه‌ها سر واسطه نگون‌بخت شکسته شود. مردم بايد اين را بدانند که واسطه، فقط يک معرف است و همه مسئوليت کار به عهده خود دو طرف است و آن‌ها هستند که بايد تحقيق و بررسی کنند. اگر اين نگرش اصلاح شود، افراد راحت‌تر قدم در اين راه می‌گذارند.

گزارش از: سیما سلطانی؛ خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: