• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-3097-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گفتگو

وقتی پرندگان تصفیه‌خانه را به تالاب ترجیح می‌دهند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اسدآباد گفت: امسال به علت وسعت کم تالاب پیرسلمان، مرغان مهاجر میزبان این یگانه تالاب زنده استان نبودند.

رو ح‌‌ الله زالپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: هر ساله بیش از 15 گونه پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی در محیط زیست این تالاب به سر می‌بردند که امسال این پرندگان به علت وسعت کم تالاب پیرسلمان به غیر از یک یا دو گونه پرنده مهاجر چون چنگر نوک سرخ و معمولی،تالاب‌های دیگری را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند.

وی حواصیل، اردک سرسبز، خودتکا، غاز، کشیم، بوتیمار، چنگر نوک‌سرخ و پرستو دریایی را از جمله گونه‌های پرندگانی عنوان کرد که هر ساله در اطرافتالاب طبیعیپیرسلمان قابل مشاهده بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اسدآباد تصریح کرد: در حال حاضر برخی از گونه‌هایپرندگان مهاجر با توجه به فضا، وسعت و تنوع گیاهی موجود، تصفیه‌خانه شهر اسدآباد را به عنوان یک تالاب مصنوعی برای زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند که از جمله این پرندگان می‌توان به غاز وحشی، اردک سرسبز ،خودتکا، کشیم، پرستو دریایی، چوب‌پا، حواصیل و آبچلیک اشاره کرد.

زال‌پور با بیان اینکه ثبت تالاب طبیعی پیرسلمان در لیست کنوانسیون تالاب‌های رامسر در دست پیگیری است، خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این امر یکی از جمله موارد افزایش وسعت و محل آبگیری تالاب بوده که در برنامه‌ریزی‌ها باید به وضعیت  آن توجه شود.

وی با بیان اینکه تالاب پیرسلمان در سال 87 جزء آثار ملی و طبیعی کشور به ثبت رسیده است، تصریح کرد: یگانه تالاب زنده استان به مساحت ٣ هکتار از آب‌های زیرزمینی و چشمه‌ها  تغذیه می‌کند.

زال‌پور با اشاره به اینکه تالاب پیرسلمان در 24 کیلومتری جنوب غرب اسدآباد واقع شده است، گفت: این تالاب به لحاظ داشتن آب و هوای مناسب و همچنین قرار گرفتن آن در کنار آستان امامزاده پیرسلمان جزء مکان‌های گردشگری، تفریحی و زیارتی محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: