• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-4097-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا گزارش می‌دهد؛

سایه تخریب بر فراز ماسوله غرب کشور

امروز روستای ملحمدره در خطر حذف خاطره‌های تاریخی خود قرار گرفته، خطری جدی که اگر زودتر فکری به حال آن نشود می‌تواند الگویی برای دیگر روستاهای کشور شود، هر چند امروز هم بسیاری از روستاهای تاریخی به سرنوشت امروز روستای ملحمدره در حال دچار شدن هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، روستای هدف گردشگری ملحمدره با دارا بودن ویژگی بافت پلکانی و متراکم و دیگری چشم‌انداز زیبا که نشأت گرفته از باغات و مزارع ومناظر بکر است، موجب شده این روستا از سال 90 به عنوان یکی از 20 روستای هدف گردشگری استان همدان در شهرستان اسدآباد معرفی شود و گردشگران در سبد گردشگری خود از استان همدان، بازدید از این روستای بکر و زیبا را نیز قرار دهند.

در این طبیعت بکر و زیبای روستا، خانه‌های سنتی و پلکانی که بام هر کاشانه با محبت حیاط همسایه دیگر شده، چشم هر بیننده را به خود خیره می‌سازد اما چه حیف که مدتی است معرفی این روستای زیبا به عنوان یکی از جمله روستاهای هدف گردشگری برخی از مالکان را بر آن داشته تا دانسته یا ندانسته دست به کار شده و با ساخت‌وسازهای جدید و مدرن امروزی و غیرمتعارف در حاشیه و یا در دل روستا احوال این تکه بهشت زمینی را ناخوش کنند، غافل از آن که با این اقدام ناآگاهانه شمارش معکوس برای حذف این روستای زیبا از فهرست روستاهای هدف گردشگری کشور را آغاز کرده‌اند و با حذف این روستا از فهرست روستاهای هدف گردشگری چراغ صنعت گردشگری و توریسم و فرصت‌های طلایی که کم کم در این روستا و شهرستان اسدآباد در حال رونق بود، به سمت خاموشی خواهد گرائید.

ساخت‌وسازهای نامتعارف بافت سنتی ماسوله غرب کشور را ناهمگون ساخته

فرماندار شهرستان اسدآباد در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا دو روستای ملحمدره و حبشی را جزء روستاهای هدف گردشگری شهرستان اسدآباد عنوان و اظهار کرد: روستای ملحمدره واقع در 6 کیلومتری شهر اسدآباد در سال 90 با توجه به طبیعت بکر و نوع بافت و معماری مساکن روستایی در استفاده از مصالح طبیعی به عنوان روستای هدف گردشگری و توریستی این شهرستان معرفی شده و به‌ علت ساختار پلکانی آن و با نوع مبلمان و دکوراسیون روستاییش به «ماسوله غرب کشور» مشهور است.

حسین افشاری گفت: به تازگی ساخت‌وسازهای غیرمتعارف و غیرمجاز بافت سنتی روستای ملحمدره را ناهمگون ساخته و خطری جدی این روستا را تهدید می‌کند که در این راستا هشدار لازم به دهیاری و شورای روستای گردشگری و توریستی ملحمدره داده شده است تا روند ساخت‌وسازهای این‌گونه مسکن‌ها را در سطح روستا کنترل کرده و جلوگیری کنند.

وی با اشاره به استفاده شیروانی و نماهای ساختمان‌های جدید امروزی در ساخت‌وسازهای غیرمجاز انجام شده در سطح روستای گردشگری ملحمدره اظهار کرد: در همین راستا سریعا دستور داده شد تا از این نوع ساخت‌وسازها جلوگیری شود چرا که این امر در بر هم زدن بافت زیبای سنتی روستا خلل ایجاد کرده و هر آن امکان خروج این روستا از لیست روستاهای هدف گردشگری را قوت بیشتری خواهد بخشید.

افشاری با تأکید بر اینکه باید بافت سنتی این روستای هدف گردشگری حفظ شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمیسیون ماده 99 از هفته گذشته در این شهرستان فعال شده که این امر از نقش موثری در توقف این‌گونه ساخت‌و‌سازها خواهد داشت.

وی افزود: با هر نوع ساخت‌وساز خارج از ضوابط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روستای ملحمدره به علت گردشگری بودن روستا، برخورد جدی صورت گرفته و نسبت به تخریب این بناهای غیرمجاز اقدام خواهد شد.

فرماندار اسدآباد با اشاره به فعال شدن کمیسیون ماده 99 از هفته گذشته در شهرستان اسدآباد، یادآور شد: در حال حاضر با فعال شدن این کمیسیون حکم تخریب یک مورد از بناها به علت قرار گرفتن در حاشیه راه در این روستای گردشگری داده شده که به‌زودی اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون ماده 99 تا سال 93 در شهرستان برقرار بود، اعلام کرد: از سال 93 تا 95 این کمیسیون در شهرستان بلاتکلیف بوده و باید کلیه پرونده‌ها در شهرستان تکمیل و برای تصمیم‌گیری به دفتر فنی استانداری ارسال می‌شد که خوشبختانه مجددا از هفته گذشته کمیسیون فوق در شهرستان فعال شده است.

افشاری تصریح کرد: برای تمامی پرونده‌های ساخت‌وساز خارج از حریم شهر و شهرک‌ها و روستاها و ساخت‌وساز غیرمجاز در این کمیسیون توسط کارشناسان فنی تصمیم‌گیری لازم اتخاذ خواهد شد.

روستای ملحمدره از لیست روستاهای هدف گردشگری خارج می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسدآباد هم به خبرنگار ایسنا گفت: طی بازدید اخیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از روستای ملحمدره مجددا مطرح شد که اگر این ساخت‌وسازها ادامه داشته باشد و متوقف نشود، قطع به یقین این روستا از لیست روستاهای هدف گردشگری خارج می‌شود.

کامران اکبری‌شایگان ادامه داد: متأسفانه ساخت این خانه‌ها از مصالح بوم‌آورد و طبیعی روستا نبوده و با مصالح صنعتی و مغایر با معماری تاریخی و سنتی روستا ساخته شده‌ است.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون بخشی از بافت سنتی روستا تخریب و جای آن را خانه‌های دو و یا سه طبقه با سقف‌های شیروانی و فلزی و نماهای بتنی و آجری گرفته که هیچ تناسب و سنخیتی با سبک و سیاق قدیمی روستا ندارد. بنابراین باید در این راستا جلسات و ضوابط و طرحی جامع با شرایط و مقررات خاص برای این ساخت‌وسازها قرار داده شود.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن و بخشداری باید جلساتی همراه با مصوبه تشکیل داده و از ساخت‌وسازهای نامتعارف و ناهمگون در این روستا جلوگیری کند، اضافه کرد: بنیادمسکن باید در هنگام صدور مجوز ساخت، تعهد لازم را برای عدم حق استفاده از مصالح صنعتی در ساخت و احداث مسکن‌های جدید روستای ملحمدره اخذ کند.

اکبری‌شایگان افزود: توسعه زیرساخت‌ها، معرفی و شناساندن روستای هدف گرشگری به گردشگران، صدور مجوزهای لازم برای خانه‌های بوم‌گردی و سفره‌خانه و مهمان‌پذیرها، ساخت سرویس بهداشتی و کمپینگ از جمله وظایفی است که اداره میراث فرهنگی در این روستا برعهده دارد و باید سایر ادارات نیز در راستای این روستا برنامه‌های گردشگری و فرهنگی مختلفی را داشته باشند.

وی از اختصاص اعتبار ویژه برای روستاهای هدف گردشگری ملحمدره، حبشی و تالاب پیرسلمان خبر داد و اظهار کرد: این اعتبار از محل توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهرستان در راستای ساخت کمپینگ و سرویس بهداشتی در دو روستای هدف گردشگری ملحمدره، حبشی و تالاب پیرسلمان اختصاص یافته است.

اکبری‌شایگان یادآور شد: با معرفی مکان مناسب توسط دهیار و شورای اسلامی روستای هدف گردشگری ملحمدره، نسبت به ساخت کمپینگ و سرویس بهداشتی عمومی در این روستا هر چه سریع‌تر اقدام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در کنار بنیاد مسکن، دهیاری‌ها به عنوان مرجع صدور پروانه ساخت از نقش موثری در جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمتعارف با بافت واجد ارزش این روستا دارد.

کمیسیون ماده 99 برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای نامتعارف فعال شود

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اسدآباد هم تصریح کرد: کنترل و پیشگیری از این گونه ساخت‌وسازهای نامتعارف در روستای هدف گردشگری ملحمدره به عهده مرجع صدور پروانه بوده  که این مرجع صدور دهیاری است.

محمدکرم معصومی خاطرنشان کرد: در صورتی‌که هر متقاضی تقاضای استعلام داشته باشد، بنیاد مسکن روستایی موارد فنی چون تراکم، سطح اشغال، سیما و منظر و بافت روستا را درنظر می‌گیرد.

وی نیز با گلایه‌مندی از روند این گونه ساخت‌وسازهای نامتعارف در روستای ملحمده افزود: فعال شدن کمیسیون ماده 99 در راستای جلوگیری از این ساخت‌وسازها از نقش موثری برخوردار بوده و به ساخت‌وسازهای روستایی غیرمجاز رسیدگی می‌کند.

معصومی در ادامه با اشاره به اینکه تا کنون 15درصد از مرمت و بهسازی روستای ماسوله غرب کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: طرح حفظ بافت با ارزش روستا از سال 88 تهیه و اجرای فاز اول طرح مرمت و بهسازی کالبد سنتی روستا نیاز به یک میلیارد تومان اعتبار دارد که در این فاز تاکنون دیوارکشی طرح انجام شده است.

وی با اشاره به اختصاص 200 میلیون تومان اعتبار برای روستای هدف گردشگری ملحمدره خاطرنشان کرد: با تخصیص این میزان اعتبار ادامه فاز اول بهسازی طرح بافت با ارزش روستای ملحمدره شامل پیاده‌روسازی و کف‌سازی انجام خواهد شد.

معصومی با تأکید بر اینکه مالکان ساخت‌وساز الگوی طرح را در این روستای هدف گردشگری رعایت کنند، اظهار کرد: باید هر گونه ساخت‌وساز براساس نقشه‌های بنیاد مسکن انجام شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اسدآباد با اشاره به کمیسیون ماده 99 نیز گفت: بنیاد مسکن شهرستان در این کمیسیون عضو بدون رأی بوده و تنها در راستای سوالات کارشناسی اعضا در این کمیسیون حضور دارد.

در پایان اینکه خطر حذف ماسوله غرب کشور از لیست روستاهای هدف گردشگری را جدی بگیریم و اجازه ندهیم با ندانم‌کاری برخی از سودجویان و یا ناآگاهی برخی از افراد  فرصت طلایی صنعت سبز گردشگری و توریسم دست داده به شهرستان از دست برود و چهره اصیل روستایی این تکه از بهشت زمینی خدا در میان خانه‌های مدرن امروزی محو و نابود شود.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: