• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-5097-5
  • خبرنگار : 8119
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام جمعه ملایر:

شاعران در اشعار خود به دنبال حکمت باشند

امام جمعه ملایر با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) فرمودند حکمت گمشده مؤمن است، گفت: بنابراین شاعران مؤمن می‌تواند در هنر شعر این گمشده را پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر برقراری یکشنبه 12 آذر در دیدار جمعی از شعرای انجمن‌های ادبی شهرستان ملایر، با اشاره به اینکه شعر در کشور ما در اوج است، افزود: افتخار می‌کنیم کشور در شعر، ید طولانی دارد و در عرصه بین‌المللی پرچمدار است و این درحالیست که شاید در هنرهای دیگر این‌گونه نباشیم .

وی با تأکید و اظهارامیدواری در پیمودن و حفظ این راه پر افتخار، افزود: لِسان شعر معجزه‌گونه است و گاهی اوقات با یکی دو بیت شعر، می‌توان معجزه کرده و مشکلات یک شهر را بیان کرد چرا که شعر یک راه میان‌بر است و بهتر در دل‌ها می‌نشیند .

برقراری با بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه بعضی از شعرها حکمت‌آموز است، گفت: همین که وزن، قافیه، آرایه‌های ادبی و کلمات و ... در شعر کنارهم می‌آید، بزرگ‌ترین سرمایه است و به تعبیر مقام معظم رهبری، اگر خدا به کسی پُست و توانمندی بالایی داده و به یک نفر هنر شعر را عطا کرده، این هنر بر همه برتری دارد و با هیچ چیز قابل مقایسه نیست .

امام جمعه ملایر ذوق را بزرگ‌ترین سرمایه شعرا معرفی کرد و یادآور شد: خداوند ممکن است به یک نفر 10 ها نعمت دهد اما کسی که هنر شعر گفتن دارد، می‌توان گفت چیزی از نعمت کم ندارد .

وی تأکید کرد: باید چارچوب‌ها و حریم‌ها را در شعر حفظ کرد، کلام شعر نیز عفیفانه باشد و شاعر هم مراد و منظور خودش را عفیفانه و در همان چارچوب برساند و هر چیزی که غیرخدایی باشد، باطل است .

امام جمعه ملایر با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم شعرمان ماندگار شود باید شعرمان را خرج کسانی کنیم که ماندگارند و این ائمه اطهار(ع) هستند که ماندگارند و آئینه تمام‌نما و خلیفه‌الله هستند، گفت: هر نعمتی ذایل شدنی است اما اگر انسان بخواهد ذایل نشود باید به آن حبل متین وصل شود و شاعران هم باید چنین باشند که نمونه آن محتشم کاشانی است که به آن مقام دست یافته‌اند.

برقراری ادامه داد: از شعر می‌توان برای معرفی و انتقال ارزش‌های انقلاب استفاده کرد و از جمله این ارزش‌ها، ایثار مردم در دفاع مقدس، ایثار در زلزله کرمانشاه و نقش سردار سلیمانی در انهدام داعش و ... است که باید در اشعار شاعران بیاید.

وی در باب تأثیرگذاری و انسان‌سازی شعر، گفت: در این میان اشعار اخلاقی غوغا می‌کند و یک انقلاب در درون انسان ایجاد می‌کند همانند اشعار بیدل دهلوی ، صائب تبریزی و ...

گفتنی است؛ در این دیدار 20 تن از شعرای ملایر، قم، همدان، شیرین‌سو، ازندریان و سامن اشعار خود را قرائت کردند و در پایان برنامه نماز ظهر و عصر به امامت امام جمعه برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: